REKLAMA

Zapowiedź dnia - 28 stycznia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-01-28 06:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-28 06:23
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 28 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dolarowe płace w Polsce wreszcie przebiły poziom z 2008 r. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dobija do rekordowych 6000 zł, jednak w ujęciu dolarowym ledwie przebija stan sprzed ponad 12 lat.

Polski system emerytalny stabilnie niewydolny. Są nowe dane ZUS. Państwowy Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był, jest i pozostanie deficytowy w dającym się przewidzieć terminie – wynika z prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do lady restauracja, za ladą dzierżawa partii. Gastronomia szuka pomysłu na przetrwanie. Umowa o dzieło podpisywana na wejściu, wydawanie posiłków „na wynos” do ogródka, a w końcu – wydzielanie części restauracji na strefy do lady i poza nią. Przedsiębiorcy z gastronomii walczą o przetrwanie.

Orange, CD Projekt, Orlen... Spadki cen akcji tych spółek obstawiają fundusze. Ostatnie dni przyniosły duży wzrost zainteresowania tematem krótkich pozycji na akcjach (z ang. short). Sprawdzamy, spadki notowań których spółek z GPW obstawiają fundusze.

Fed utrzymał zerowe stopy procentowe i skup aktywów. W rok 2021 Stany Zjednoczone wchodzą z praktycznie zerową stopą funduszy federalnych i programem skupu aktywów (QE) w kwocie 120 mld dolarów miesięcznie.

TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. przepisów dotyczących aborcji. Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Posiadanie negatywnego testu warunkiem wyjścia z domu na Słowacji. Od środy na Słowacji obowiązują zaostrzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa nie można odtąd np. wyjść do pracy lub na spacer.

WHO: Wariant brytyjski koronawirusa już w 70 krajach, a południowoafrykański w 31. Liczba krajów i terytoriów, gdzie obecnie występuje brytyjski wariant koronawirusa, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej niż 12 stycznia.

Wydarzy się w Polsce

Koronawirus. Dziś zostanie przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego. Poinformował o tym w środę PAP rzecznik rządu Piotr Müller. W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane.

Strajk Kobiet. W całym kraju zapowiadane są kolejne manifestacje związane z wejściem w życie ustawy aborcyjnej.

Wydarzy się na świecie

Moskwa. Sąd obwodowy w Moskwie rozpatrzy skargę na aresztowanie na 30 dni opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Bruksela. Nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Bruksela. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen weźmie udział w wideokonferencji „Urban Future with a Purpose”, na której wygłosi przemówienie.

Davos. Czwarty dzień Światowego Forum Ekonomicznego, które w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa odbywa się w formie wirtualnej (do piątku). Planowane wystąpienie m.in. premiera Indii Narendry Modiego i króla Jordanii Abdullaha II.

Moskwa. W stolicy Rosji podpisany zostanie manifest o połączeniu trzech partii politycznych: Sprawiedliwej Rosji, Patriotów Rosji i Za Prawdę. Połączenie tych ugrupowań jest związane z zaplanowanymi na jesień wyborami do niższej izby parlamentu Rosji – Dumy Państwowej.

Frankfurt nad Menem. Oczekiwany jest wyrok w procesie dwóch zwolenników skrajnej prawicy oskarżonych w sprawie zabójstwa proimigracyjnego polityka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Waltera Luebckego w czerwcu 2019 r.

Ateny. Mimo zakazu demonstracji, obowiązującego w Grecji ze względu na epidemię koronawirusa, oczekiwane są kolejne protesty studentów przeciwko obecności policji na uczelniach.

Rzym. Drugi dzień konsultacji prowadzonych przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę w sprawie rozwiązania kryzysu rządowego, do jakiego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego.

Waszyngton. W Białym Domu planowane wystąpienie nowego prezydenta USA Joe Bidena w sprawie służby zdrowia.

Pekin. Comiesięczna konferencja prasowa ministerstwa obrony Chińskiej Republiki Ludowej.

Nowy Jork. Na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ceremonia ku pamięci ofiar Holokaustu. Przemawiać będą m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Strasburg. Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Robert Spano w wystąpieniu podsumuje działalność ETPCz w 2020 r.

Biszkek. Zaprzysiężenie Sadyra Dżaparowa na prezydenta Kirgistanu po wyborach z 10 stycznia.

Kalendarium ekonomiczne 28 stycznia 2021 r.

Inflacja w Niemczech (14:00)

PKB USA (14:30)

Podsumowanie sesji

Polska: Fala mocnych spadków na giełdach. WIG20 najniżej od świąt

USA: Mocne spadki na Wall Street, Dow w dół najmocniej od trzech miesięcy

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GKSKAT – Publikacja raportu za IV kwartał 2020 roku.

Huuuge, Inc. – Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje od inwestorów indywidualnych.

PEKABEX – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 13,86 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Tonsa S.A. – SICAF - RAIF.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 28 stycznia

1077 – Papież Grzegorz VII zdjął w Canossie klątwę z cesarza niemieckiego Henryka IV Salickiego.

1573 – Podpisano konfederację warszawską – akt polityczny gwarantujący tolerancję religijną.

1813 – Ukazała się drukiem Duma i uprzedzenie, najpopularniejsza powieść angielskiej pisarki Jane Austen.

1905 – PPS ogłosiła strajk powszechny, co stało się początkiem rewolucji w Królestwie Polskim.

1985 – Premiera filmu science fiction O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji w reżyserii Piotra Szulkina.

1990 – Ukazało się ostatnie wydanie "Trybuny Ludu".

1991 – Rozpoczęła się kontrola NIK w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego.

2006 – Podczas wystawy gołębi pocztowych, pod ciężarem nieusuniętego śniegu zawalił się dach jednej z hal Międzynarodowych Targów Katowickich, w wyniku czego zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zops
Moneta o nominale 5000 zł? Nie wszędzie można przeczytać takie nowinki.

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki