REKLAMA

Zapowiedź dnia - 27 września 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-09-27 07:37główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-27 07:37
Zapowiedź dnia - 27 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 27 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 27 września, 270. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

SPD wygrała wybory do Bundestagu. Socjaliści z SPD wygrali niedzielne wybory do Bundestagu, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając nieznacznie CDU/CSU z 24,1 proc.

Przed wyborami niemieccy milionerzy lokują pieniądze w Szwajcarii. Obawiają się, że wygrają socjaliści i podniosą podatki dla najbogatszych grup społecznych.

Z konsumenta zaczęło uchodzić powietrze. Wskaźniki nastrojów konsumentów od pewnego czasu przestały się poprawiać, a w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro wręcz się obniżyły.

Banki przykręciły śrubę, zdolność w dół [HipoTracker Bankier.pl]. W trzecim kwartale roku banki obniżyły szacunki maksymalnej zdolności kredytowej, wynika z analizy Bankier.pl.

KNF: Na rynku nie ma kredytów hipotecznych z opcją "klucz za dług". Żaden bank nie wprowadził do swojej oferty kredytu hipotecznego z opcją "klucz za dług".

Komisja Europejska chce przykręcić klimatyczną śrubę i wprowadzić nowe podatki. W najbliższych miesiącach w Brukseli i unijnych stolicach będą toczyć się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55".

Erdogan planuje kolejne zakupy dla armii od Rosji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zamierza kupić kolejny rosyjski system obrony przeciwrakietowej, mimo ostrzeżeń USA i NATO.

Wydarzy się w Polsce

Stan wyjątkowy. Szef MSWIA oraz minister obrony narodowej mają przedstawić komisji sejmowej informację o sytuacji panującej na granicy polsko-białoruskiej w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego (14:00).

Historia. Przypada 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji zaplanowano obchody w wielu miastach w Polsce.

Lotnictwo. W krakowskim porcie lotniczym zainaugurowana zostanie w poniedziałek rozbudowa płyty postojowej dla samolotów.

Handel. Konferencja prasowa poświęcona rozwojowi sieci punktów nadań i odbiorów przesyłek pod marką "ORLEN Paczka" (12:00).

Edukacja. Konferencja prasowa prezesa ZNP Sławomira Broniarza, po posiedzeniu Prezydium ZG ZNP (14:30).

Państwo. Konferencja prasowa z udziałem posłów Roberta Winnickiego, Jakuba Kuleszy i Michała Urbaniaka. Temat: Składamy zawiadomienie do NIK na podstawie programu red. Ewy Stankiewicz!

Idea. Debata WEI pt. "Co na to Kisiel? Debata o wolności słowa"

Wydarzy się na świecie

Berlin - Sytuacja w Niemczech po niedzielnych wyborach do Bundestagu, które wygrała socjaldemokratyczna SPD (25,7 proc.) przed chadecką unią CDU/CSU (24,1 proc.). .

Bukareszt - Wizyta w Rumunii szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Kijów - W obwodzie lwowskim trwają manewry Rapid Trident-2021 z udziałem 6 tys. żołnierzy z 15 krajów, w tym Ukrainy, USA, Polski i innych państw NATO; do piątku.

Brighton - Trwa doroczna konferencja będącej w opozycji brytyjskiej Partii Pracy; do środy.

Madryt - Początek krajowej konwencji opozycyjnej hiszpańskiej Partii Ludowej.

Kalendarium ekonomiczne 27 września 2021 r.

10:00 – strefa euro – podaż pieniądza M3

13:45 – EBC – wystąpienie publiczne prezes Christine Lagarde

14:30 – USA – zamówienia na dobra trwałego użytku

16:30 – USA – indeks Fed Dallas dla przemysłu

Podsumowanie sesji

Niewielkie zmiany na Wall Street

Spadkowy tydzień na GPW. WIG20 poniżej 2300 pkt.

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

VIVID NWZA ws. połączenia spółki Vivid Games S.A. ze spółką QUASU Sp. z o.o., wyboru członków RN, zmian w statucie oraz zatwierdzenia Regulaminu RN.

LOKUM Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,50 zł na akcję.

NTTSYSTEM Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,15 zł na akcję.

BRASTER Publikacja raportu za I półrocze 2021 roku.

PROJPRZEM Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,34 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 27 września

1331 wojska polskie i krzyżackie starły się pod Płowcami. Bitwa była nierozstrzygnięta

1605 wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza rozgromiły Szwedów w bitwie pod Kircholmem

1821 Meksyk uzyskał niepodległość od Hiszpanii

1905 Albert Einstein opublikował pracę o równoważności masy i energii

1908 rozpoczęła się seryjna produkcja Forda T

2004 Premier RP Marek Belka i kanclerz Niemiec Gerhard Schröder uzgodnili, że nie będzie żadnych dalszych roszczeń reparacyjnych pomiędzy oboma krajami

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki