REKLAMA

Zapowiedź dnia - 26 stycznia 2021 r.

2021-01-26 06:30
publikacja
2021-01-26 06:30
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 26 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Gospodarcza wiosna nadejdzie jesienią. Mimo lockdownowej zimy spowijającej polską gospodarkę kolejne wskaźniki sugerują, że w kolejnych miesiącach 2021 roku powinno nadejść istotne ożywienie aktywności ekonomicznej.

Bankowe produkty, które deklasują konkurencję. Liderzy rankingów 2020. Za nami burzliwy rok, także w sektorze bankowym, ale nie wszystkie produkty finansowe były w równym stopniu podatne na trwające miesiącami perturbacje. Redakcja Bankier.pl policzyła, które oferty najskuteczniej broniły miana najlepszych.

Giełdowe maluchy na dopalaczu. Akcje rosną najmocniej od ponad 10 lat. Akcje małych spółek rosną w ostatnich trzech miesiącach najmocniej od przeszło dekady. Indeks sWIG80 poradził sobie zarówno w trakcie pierwszej, jak i drugiej fali koronawirusowego odbicia.

Czarnek: Decyzja o powrocie uczniów starszych klas do szkół nie zapadła. Decyzja o powrocie uczniów starszych klas od 1 lutego do szkół nie zapadła; wszystko zależy od tego, jak epidemiolodzy i wirusolodzy określą zagrożenie koronawirusem i chorobą COVID-19.

Chiński przywódca przestrzegł w Davos przed „nową zimną wojną”. Przywódca Chin Xi Jinping przestrzegł w poniedziałek przed „nową zimną wojną” i dążeniem do globalnej dominacji. W swoim wystąpieniu na wirtualnym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wzywał do otwartości i dialogu.

Artykuł impeachmentu Trumpa przekazany Senatowi. Izba Reprezentantów Kongresu USA, która 13 stycznia przegłosowała artykuł impeachmentu wobec ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, stawiając go w stan oskarżenia, przekazała w poniedziałek formalnie akt impeachmentu do Senatu.

Holendrzy protestują przeciwko godzinie policyjnej. W Rotterdamie w Holandii w poniedziałek wieczorem na ulice znów wyszli ludzie, aby protestować przeciw godzinie policyjnej, wprowadzonej przez rząd kilka dni temu w ramach walki z pandemią koronawirusa.

Wydarzy się w Polsce

Polityka. 09:00 – spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych i sił politycznych ws. Narodowego Programu Szczepień. Według zapowiedzi na spotkaniu pojawią się przedstawiciele: PiS, KO, Lewicy, PSL oraz prawdopodobnie Konfederacji.

Spółki.10:00 – Webinar Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych „Wyzwania raportowania rocznego za 2020: Sporządzanie sprawozdania z polityki wynagrodzeń”.

Rynek pracy. 10:30 - Randstad - Konferencja prasowa. Monitor Rynku Pracy: Polacy z mniejszą nadzieją na znalezienie lepszej pracy, ale zadowoleni z obecnego zajęcia.

Historia. 11:15 – Jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, z udziałem m.in. ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego

ESG. 12:00 – Debata online pt. "Jak zapobiec stratom i utrzymać reputację w dobie zachodzących zmian w otoczeniu społeczno-gospodarczym, co mogą zyskać instytucje finansowe na wdrożeniu ESG?" organizowana przez Klub Odpowiedzialnych Finansów przy EKF

Internet. 14:00 –  Debata WEI nt. "Konkurencja w sieci. Czy internet to już oligopol?"

Warszawa. 18:00 – Spotkanie online pt. "Alternatywne strategie zarządzania przestrzenią", jak miasto może współpracować z różnymi podmiotami, na przykładzie m.in. Londynu, Toronto i Nowego Jorku - po serii prezentacji dyskusja z udziałem przedstawicieli m.st. Warszawy.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem. Będzie też rozmawiał z Gabrieliusem Landsbergisem, ministrem spraw zagranicznych Litwy.

Davos. drugi dzień wirtualnego Światowego Forum Ekonomicznego; potrwa do piątku, 29 stycznia. Wystąpi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Głos zabierze też prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Moskwa. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotka się ze swoim irańskim odpowiednikiem Dżawadem Zarifem. Po spotkaniu przewidziana jest konferencja prasowa.

Waszyngton. Od wtorku wszyscy podróżni przybywający drogą powietrzną do Stanów Zjednoczonych zobowiązani są do przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa wykonanego w ciągu trzech dni przed przyjazdem na terytorium USA.

Hanoi. Kolejny dzień zjazdu rządzącej krajem Komunistycznej Partii Wietnamu; potrwa do 2 lutego.

Kalendarium ekonomiczne 26 stycznia 2021 r.

Podaż pieniądza w Polsce (14:00)

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii (08:00)

Rynek nieruchomości w USA: indeksy S&P/Case-Shiller oraz FHFA (15:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Spadki na GPW. CD Projekt ratuje WIG20

USA: Kolejny rekord Nasdaqa. Dow Jones znów pod kreską

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

SOFTBLUE – Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje serii F w wykonaniu prawa poboru i zapisów dodatkowych.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 26 stycznia

1521 – Wojna pruska: nieudany atak wojsk krzyżackich na Olsztyn, którego obroną dowodził Mikołaj Kopernik.

1788 – Założono pierwszą europejską osadę w Australii, która leżała na terenie dzisiejszego Sydney. Na pamiątkę tego wydarzenia 26 stycznia ustanowiono australijskim świętem narodowym.

1797 – Austria, Prusy i Rosja podpisały w Sankt Petersburgu ostateczną konwencję rozbiorową głoszącą, że nazwa Królestwa Polskiego ma być wymazana na zawsze z map.

1905 – W kopalni pod Pretorią został znaleziony największy i najczystszy diament Cullinan.

1934 – W Berlinie podpisano niemiecko-polską deklarację o nieagresji.

1982 – Sejm PRL uchwalił Kartę Nauczyciela.

1984 – Sejm PRL uchwalił ustawę o prawie prasowym.

2000 – Utworzono Związek Rosji i Białorusi.

2005 – Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie z honorami wojskowymi pochowany został Jan Nowak-Jeziorański.

2012 – Polska podpisała Umowę handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA).

2020 – W katastrofie helikoptera w Calabasas w Kalifornii zginęło 9 osób, w tym były koszykarz Kobe Bryant i jego córka.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stachsgh
Witam !!
Wow, Premier rusza do roboty i sobie porozmawia z innymi klubami o szczepionce. Ciekawe co z tego będzie, bo myślę, ze nic.
Więcej to może być tyko tu
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki