REKLAMA

Zapowiedź dnia - 26 października 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-10-26 07:39główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-26 07:39
Zapowiedź dnia - 26 października 2021 r.
Zapowiedź dnia - 26 października 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 26 października, 299. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Oczekiwania inflacyjne Polaków ruszyły w górę. o może, choć nie musi, być istotny sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej.

Spada liczba urodzeń w Polsce. Pogłębia się różnica między narodzinami a zgonami. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających październik w Polsce przyszło na świat niespełna 335 tys. dzieci, najmniej od co najmniej 70 lat - wynika z szacunków GUS.

Goldman Sachs: są przesłanki do wzrostu cen ropy.  Cena ropy Brent może przekroczyć 90 dol. za baryłkę pod koniec roku, a w I kwartale 2022 r. może sięgnąć 110 dolarów.

Polacy wracają z emigracji. O 176 tysięcy spadła w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających czasowo za granicą - szacuje GUS.

Władze "zalegalizowały" push-backi na granicy. Cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy postanowieniem komendanta SG będzie musiał opuścić terytorium RP.

Prezesi banków: Rynek kredytów mogłaby schłodzić większa podwyżka stóp. Dotychczasowa podwyżka stóp procentowych nie powinna mieć wyraźnego wpływu na popyt kredytowy i jakość portfeli kredytowych banków.

Na narty do Austrii pojadą tylko zaszczepieni, ozdrowieńcy albo przebadani. Władze Austrii wprowadzają segregację sanitarną w miejscach pracy oraz na stokach narciarskich.

Rafał Brzoska złożył wstępną ofertę objęcia akcji Medicalgorithmics. Spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji.

Ceny nowych aut najwyższe w historii.  We wrześniu auto z salonu kosztowało średnio 136,7 tys. zł – o ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem.

Wydarzy się w Polsce

Obronność. Wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Rząd. O godz. 17.00 prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie rządu. Zmiany były zapowiadane od czasu opuszczenia koalicji rządzącej przez Porozumienia Jarosława Gowina.

Lockdown. "Przymus maseczkowy jest bezprawny i nieskuteczny!" – konferencja prasowa Konfederacji.

Dyplomacja. Wizytę w Polsce złoży dziś król Jordanii Abdullah II Ibn Al Hussein.

Straż pożarna. Rząd zajmie się projektem ustawy o ochotniczych strażach pożarnych autorstwa MSWiA. Projekt, którego głównym założeniem jest wprowadzenie dodatków emerytalnych dla druhów i druhen OSP, został zapowiedziany pod koniec kwietnia.

Sądy. Premiera raportu pt. "W kierunku efektywnego sądownictwa w Polsce", organizowana przez Collegium Intermarium oraz Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

Biznes. Konferencja START2UP!, skierowana do młodych przedsiębiorców, którzy m.in. realizowali projekty w "Platformach Startowych"

Wydarzy się na świecie

Berlin - Wybrany we wrześniowych wyborach Bundestag zbierze się na pierwszym posiedzeniu o godzinie 11 w sali plenarnej Reichstagu. W nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów.

Bruksela - Komitet Wojskowy Unii Europejskiej (EUMC) spotka się na szczeblu szefów obrony UE (CHOD).

Luksemburg - Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Unijni ministrowie energii spotkają się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady, by rozmawiać o rosnących cenach energii w UE.

Ottawa - Zaprzysiężenie nowego rządu. W przedterminowych wyborach do Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu wygrała Partia Liberalna, a jej lider, Justin Trudeau, zostanie po raz trzeci premierem.

Nowy Jork - Rada Bezpieczeństwa ONZ, na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych, ma zająć się sytuacją w Sudanie, gdzie doszło do wojskowego zamachu stanu.

Helsinki - Rada Północnoatlantycka, pod przewodnictwem szefa NATO Jensa Stoltenberga, z wizytą w Finlandii (do 26 października).

Helsinki/Sztokholm - Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Finlandii i Szwecji (do 27 października).

Berlin - Premier Finlandii Sanna Marin przebywa z wizytą w Berlinie (do 27 października).

Moskwa - Minister Spraw Zagranicznych Korei Południowej Chung Eui-yong udaje się z wizytą do Rosji, ma się spotkać ze swoim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem (do 28 października).

Bratysława/Praga - Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu przebywa z wizytą na Słowacji i w Czechach (do 29 października).

Baku - Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan udaje się z roboczą wizytą do Azerbejdżanu.

Oslo – Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz ministrowie spraw zagranicznych Rosji i krajów nordyckich mają spotkać się w Tromsoe, aby omówić współpracę w regionie Morza Barentsa.

Tokio - Japońska księżniczka Mako poślubi swojego dawnego kolegę z klasy Keia Komuro. Ślub z mężczyzną z gminu pozbawi Mako statusu członkini rodziny cesarskiej.

Budapeszt – Wizyta szefowej francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, która kandyduje w zbliżających się wyborach na prezydenta Francji.

Berlin - Światowy Szczyt Zdrowia w Berlinie, poświęcony m.in. skutkom pandemii koronawirusa i kwestiom zdrowia psychicznego (do 26 października).

Lizbona - Strajk metra w aglomeracji stołecznej. Pracownicy metra zapowiadają protest od wczesnych godzin porannych.

Kalendarium ekonomiczne 26 października 2021 r.

15:00 – USA – indeks cen domów S&P/Case-Shiller

16:00 – USA – sprzedaż nowych domów

16:00 – USA- indeks zaufania konsumentów (Conference Board)

Podsumowanie sesji

Ukraińsko-węglowe wzrosty na GPW

Nowe rekordy Dow Jonesa i S&P 500

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

WAWEL Publikacja raportu za III kwartał 2021 roku.

ASSECOBS Publikacja raportu za III kwartał 2021 roku.

MILLENNIUM Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2021 roku.

ROPCZYCE Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za III kwartał 2021 roku.

POLTREG Zakończenie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

MEDICALG NWZA ws, podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji zwykłych na okaziciela serii H, pozbawienia prawa poboru, wprowadzenia programu motywacyjnego.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 26 października

1774 – W Filadelfii zakończył się I Kongres Kontynentalny.

1863 – W Anglii założono The Football Association.

1931 – Rozpoczął się proces brzeski przywódców Centrolewu.

1945 – Krajowa Rada Narodowa wydała dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy, tzw. "Dekret Bieruta"

1945 – Założono Polską Agencję Prasową.

1958 – W Czeladzi rozpoczęto budowę pierwszej szkoły tysiąclecia.

1971 – Zakupiono licencję na produkcję Fiata 126.

1982 – Sejm PRL przyjął ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

2003 – PLL LOT przystąpiły do sojuszu lotniczego Star Alliance.

2007 – Weszła w życie ustawa o zakazie handlu w dni świąteczne.

2017 – Prezydent Nursułtan Nazarbajew wydał dekret nakazujący do roku 2025 zastąpienie w języku kazachskim pisowni cyrylicą alfabetem łacińskim.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki