REKLAMA

Zapowiedź dnia - 25 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-25 06:45analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-25 06:45
Bankier.pl

Przed nami piątek, 25 września, 269. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Dlaczego rząd chciałby znieść limit zadłużenia i dlaczego nie należy mu na to pozwolić. - Polska właśnie uderzyła w konstytucyjny sufit długu publicznego. Teraz można albo zmienić Konstytucję, albo mniej czy bardziej otwarcie ją złamać – pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Kredytobiorcy nie skorzystali masowo z zawieszenia spłat. Bankowe wakacje kredytowe zaproponowane przez banki w większości instytucji chętniej wykorzystywali przedsiębiorcy niż indywidualni kredytobiorcy.

Ekologiczne spółki na GPW – to nie tylko fotowoltaika. Spółki związane z energetyką słoneczną to hit inwestycyjny ostatnich lat. Nie tylko one są jednak „zielone”, a w ekologiczne trendy wpisuje się już coraz więcej podmiotów na GPW.

Bez porozumienia w rozmowach o transformacji górnictwa. Punktem spornym w rozmowach pozostaje przede wszystkim horyzont działania poszczególnych kopalń.

Czy weźmiesz udział w debiucie Allegro? [Sonda]. Nadchodzący debiut Allegro budzi wiele emocji wśród polskich inwestorów indywidualnych (i nie tylko). Dziś pytamy o to, czy weźmiesz w nim udział.

Wydarzy się w Polsce

Górnictwo. Manifestacja w obronie kopalń i przemysłu przed skutkami unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, organizowana przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (16:00)

Sprawa Tomasza Komendy. O 11:30 Okręgowy we Wrocławiu ogłosi wyrok w procesie dwóch oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda - uniewinniony po 18 latach.

KO. Rusza procedura wyboru nowego szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Wolę startu deklarują: Cezary Tomczyk, Urszula Augustyn, Arkadiusz Myrcha oraz szef klubu PO-KO z ubiegłej kadencji parlamentarnej Sławomir Neumann. Klub KO zbiera się o 18:00 w Sejmie; wcześniej, na 15:00 zaplanowano posiedzenie zarządu PO.

Sądownictwo. Konferencja Fundacji Court Watch Polska "(Nie)dostępne sądy? Polski wymiar sprawiedliwości w trakcie i po pandemii" (09:00)

Finanse publiczne. Posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych - rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020 (10:00)

Klimat. Konferencja prasowa nt. polityki klimatycznej Polski, z udziałem m.in. przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Stowarzyszenia Ostra Zieleń (10:30)

Klimat. Posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu - informacja ministra klimatu na temat założeń i planów polityki klimatycznej rządu; prezentacja raportu Fundacji WWF Polska "Zeroemisyjna Polska 2050" (11:00)

Fundusze unijne. Briefing prasowy z udział minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, który będzie poprzedzał weekend Dni Otwarte Funduszy Europejskich (11:15)

Branża cyfrowa. Wręczenie nagrody polskiej branży cyfrowej i nowych technologii - Cyfrowy Orzeł 2020 podczas gali z okazji 15-lecia Związku Cyfrowa Polska (20:00)

Samorządy. Konferencja prasowa prezydentów miast Unii Metropolii Polskich m.in. o sytuacji finansowej samorządów (11:15)

Zdrowie. Konferencja online pt. "XIX Ogólnopolska Konferencja Polka w Europie. Zdrowie Polaków w dobie pandemii koronawirusa" (10:00)

Film. O 17:00 w Gdyni rozpocznie się XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"; w jego trakcie zaplanowano prezentację ok. 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej.

Wydarzy się na świecie

Rzym. Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Watykanie w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Prezydent zostanie przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka;

Nowy Jork. Czwarty dzień debaty generalnej 75. Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych; planowane są wystąpienia m.in. papieża Franciszka oraz przedstawicieli UE i władz palestyńskich. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna debata jest głównie wirtualna, wystąpienia przywódców w większości są odtwarzane z nagrań.

Świat. W wielu krajach po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa planowane są manifestacje na rzecz ochrony klimatu z inicjatywy ruchu Fridays for Future.

Waszyngton. Wystawienie na widok publiczny na Kapitolu trumny z ciałem zmarłej 18 września sędzi Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg. Ze względu na pandemię koronawirusa ceremonia odbędzie się tylko z udziałem zaproszonych osób.

Jacksonville (Floryda). Wiec wyborczy ubiegającego się o reelekcję prezydenta USA Donalda Trumpa.

Waszyngton. Wideokonferencja ministrów finansów państw G7.

Genewa. 45. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 6 października).

Wiedeń. 64. konferencja generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Kalendarium ekonomiczne 25 września 2020 r.

Zamówienia na dobra trwałe w USA (14:30)

Przegląd ratingu Polski w agencji Fitch (po 22:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Wrześniowa korekta nabiera rumieńców. WIG20 najniżej od maja

Sesja na Wall Street:  Raz w górę, raz w dół. Wall Street mocno niezdecydowana

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

AMICA, AGORA, BORYSZEW, WORKSERV, BRASTER, WOJAS, XTPL - Publikacja raportu za I półrocze 2020 roku.

MASTERPHA - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 4,20 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Master Pharm, Max Welt Holdings, Pawła Klitę oraz Rafała Biskupa.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 25 września

1555 – W Augsburgu podpisano pokój między cesarzem Karolem V Habsburgiem, a protestanckimi książętami Rzeszy (tzw. związkiem szmalkaldzkim), który wprowadzał zasadę Cuius regio, eius religio.

1793 – II rozbiór Polski: podpisano traktat z Prusami na mocy którego otrzymały one 58 tys. km² powierzchni Polski.

1921 – We Lwowie miał miejsce nieudany zamach na marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

1926 – W Genewie została podpisana Konwencja w sprawie niewolnictwa.

1946 – Administracja polska przejęła kontrolę nad tzw. Enklawą Policką, zajmowaną od 5 października 1945 roku przez wojska radzieckie.

1976 – Premiera The Muppet Show.

1981 – Sejm PRL przyjął ustawę o przedsiębiorstwach państwowych.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki