REKLAMA

Zapowiedź dnia - 25 stycznia 2021 r.

2021-01-25 06:28
publikacja
2021-01-25 06:28
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 25 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dworczyk: Nie mamy już wolnych szczepionek i terminów. Mamy ponad 3 mln zajętych terminów - zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia; nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.

Praca zdalna efektywniejsza? Nie w każdej instytucji finansowej. Na Giełdzie Papierów Wartościowych – 90 proc., w Komisji Nadzoru Finansowego – 90-93 proc., a w Narodowym Banku Polskim tylko od 3 do 4 proc. pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie.

Debiuty na GPW w 2021 r. Blisko 30 producentów gier idzie na giełdę. Rok 2021 może być najlepszym od lat pod względem liczby debiutów na polskiej giełdzie. Przedstawiamy listę blisko 30 producentów gier, którzy planują debiut na GPW lub NewConnect w najbliższym czasie.

„Banknot 1000 zł może pojawić się w 2025 lub 2026 r.”. Narodowy Bank Polski jeszcze nie pracuje nad banknotem o nominale 1000 zł, ale jego pojawienie się w obiegu to kwestia kilku lat – wynika z słów Krzysztofa Kowalczyka, zastępcy Departamentu Emisyjno-Skarbowego NBP.

Mieszane oceny pierwszego patcha do "Cyberpunk 2077". Pierwszy z zestawów poprawek do gry "Cyberpunk 2077", tzw. patch, zbiera mieszane opinie graczy i komentatorów. Zwracają oni uwagę na niewielką liczbę zmian, ale jednocześnie wskazują na lekką poprawę płynności gry.

USA: Demokraci chcą minimum 250 USD miesięcznie na dziecko. Demokraci w Kongresie USA przygotowują ustawę, która przewiduje 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko w wieku poniżej sześciu lat oraz 250 USD w wieku 6-17 lat

Izrael rozpoczyna szczepienia wśród młodzieży. W Izraelu przeciw Covid-19 szczepi się już wszystkie osoby powyżej 40 lat, a za zgodą rodziców także młodzież między 16. a 18. rokiem życia.

Wydarzy się w Polsce

Szczepienia. Od poniedziałku ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. Liczba wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła do tej pory 700 tys.

Górnictwo. Związkowcy, szefowie spółek węglowych i przedstawiciele rządu wznowią dziś w Katowicach rozmowy na temat kształtu umowy społecznej, która określi szczegóły zaplanowanej wstępnie na najbliższe trzy dekady transformacji górnictwa węgla kamiennego, prowadzącej do zamknięcia kopalń.

500+. 11:00 – Briefing prasowy minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg dotyczący składania wniosków w ramach rządowego programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy

Praca zdalna. 13:00 – Spotkanie prasowe online dotyczące opracowania i wdrożenia jednolitego, ogólnopolskiego systemu umożliwiającego pracę zdalną urzędom i naukę obywatelom, z udziałem sekretarza stanu w KPRM Marka Zagórskiego i Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, sekretarz stanu w MFiPR.

Wydarzy się na świecie

Moskwa. Dziesiątki zwolenników Aleksieja Nawalnego stanie w Rosji przed sądami administracyjnymi za udział w sobotnich demonstracjach z żądaniem zwolnienia opozycjonisty z aresztu śledczego. W czasie manifestacji, które zorganizowano w ponad 100 rosyjskich miastach, doszło do starć z policją. Nawalny został zatrzymany 17 stycznia po powrocie z Niemiec, gdzie przechodził leczenie po ubiegłorocznej próbie otrucia go bojowym środkiem chemicznym typu Nowiczok.

„Wirtualne Davos”. Pierwszego dnia dorocznego szczytu, który tym razem odbędzie się w formie wirtualnej, przemawiać będą m.in. bankierzy centralni  - Haruhiko Kuroda z Banku Japonii o 09:00 i Christine Lagarde z EBC o 17:00) Uwagę świata przykuć może także wystąpienie, które o 13:00 wygłosi przewodniczący ChRL Xi Jinping. Konferencja potrwa do 29 stycznia.

Bruksela. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE. Szefowie dyplomacji będą debatować m.in. na temat aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i stosunków transatlantyckich w związku z zaprzysiężeniem 20 stycznia Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Zajmą się również unijną strategią dzielenia się szczepionkami przeciw Covid-19 z partnerami. Podsumują także sytuację migracyjną w Bośni i Hercegowinie oraz ostatnie wydarzenia w Turcji, Egipcie, Rogu Afryki, Zatoce Perskiej, Hongkongu i Wenezueli.

Waszyngton. Izba Reprezentantów Kongresu USA, która 13 stycznia przegłosowała artykuł impeachmentu wobec ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, stawiając go formalnie w stan oskarżenia, przekaże ten artykuł Senatowi. Proces Trumpa w Senacie o "podżeganie do powstania" rozpocznie się w drugim tygodniu lutego i ma związek z atakiem jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia. Trump to pierwszy prezydent USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów.

Berlin. Nowy szef współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Armin Laschet wystąpi na konferencji prasowej; początek o godz. 13.30.

Bruksela. Nieformalna wideokonferencja ministrów rolnictwa i rybołówstwa państw UE. Ministrowie będą rozmawiać o pakiecie reformującym Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku, o kwestiach handlowych i uprawnieniach połowowych dotyczących stad ryb eksploatowanych wspólnie z Wielką Brytanią.

Rzym. W bazylice świętego Pawła za Murami nieszpory na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odprawi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan kardynał Kurt Koch. Zrobi to w zastępstwie papieża Franciszka, który zrezygnował z udziału w kilku uroczystościach z powodu dolegliwości na tle rwy kulszowej.

Hanoi. Rozpoczyna się zjazd rządzącej krajem Komunistycznej Partii Wietnamu; potrwa do 2 lutego.

Kalendarium ekonomiczne 25 stycznia 2021 r.

Produkcja przemysłowa w Polsce (10:00)

Indeks Ifo (10:00)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 znów razi słabością. Brakło paliwa do odrabiania strat

USA: Nasdaq z rekordem. IBM pociągnął w dół średnią Dow Jonesa

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MEDIACAP – NWZA ws. zmiany uchwały nr 6 z dnia 31 marca 2020 r. oraz upoważnienia zarządu do nabycia akcji własnych spółki oraz utworzenia kapitału rezerwowego w celu nabycia akcji własnych spółki.

BORYSZEW – NWZA ws. zmiany statutu, zatwierdzenia wyboru członka RN, zmiany uchwały nr 22 ZWZA z dnia 25 czerwca 2019 oraz zmiany w składzie RN.

ACAUTOGAZ – Wprowadzenie do obrotu na GPW 108.500 akcji zwykłych na okaziciela serii E.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 25 stycznia

1930 – Policja zatrzymała Stanisława Cichockiego ps. „Szpicbródka”. udaremniając jednocześnie przygotowywane przez niego włamanie do placówki Banku Polskiego w Częstochowie.

1950 – Podpisano umowę licencyjną z ZSRR na produkcję samochodu GAZ-M20 Pobieda (FSO Warszawa).

1956 – Na mocy zarządzenia przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej rozpoczęło działalność Przedsiębiorstwo Państwowe Totalizator Sportowy.

1971 – Edward Gierek podczas spotkania ze stoczniowcami w Gdańsku, kończąc przemówienie zadał słynne pytanie: „Pomożecie?”.

1982 – Sejm PRL zatwierdził dekrety Rady Państwa dotyczące wprowadzenia stanu wojennego.

2005 – Na antenie TVN24 ukazało się premierowe wydanie programu Szkło kontaktowe.

2013 – Ukazało się pierwsze wydanie tygodnika Do Rzeczy.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki