REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 lutego 2021 r.

2021-02-23 07:25, akt.2021-02-23 08:12
publikacja
2021-02-23 07:25
aktualizacja
2021-02-23 08:12
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 23 lutego. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Zamiast jogi chcą normalności. Depresja wchodzi do firm. Półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania przekazano do ZUS-u w 2020 roku. Pracownicy cierpieli przede wszystkim z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne.

Giełdowy byk między miedzią, złotem i inflacją. Od kilkunastu tygodni obserwujemy silne wzrosty cen miedzi w otoczeniu stabilnych lub wręcz zniżkujących cen złota. Optymista powie, że to bardzo dobry sygnał dla gospodarki. Ale wcale nie musi to być dobra wiadomość dla inwestorów.

Chiny napompowały nadwyżkę. Chiny wykorzystały słabość Zachodu w walce z koronawirusem i napompowały nadwyżkę na rachunku bieżącym do najwyższego od 12 lat poziomu.

Sondaż: tylko 21 proc. Polaków akceptuje większe obostrzenia pandemiczne. Tylko 21 proc. Polaków akceptuje większe obostrzenia pandemiczne. Zdecydowana większość oczekuje zachowania albo status quo, albo wręcz dalszego poluzowania.

Facebook zniesie blokadę australijskich mediów po ustępstwach władz. Facebook zapowiedział we wtorek, że zakończy trwająca od ubiegłego tygodnia blokadę treści mediów z Australii. To efekt porozumienia z australijskim rządem, który zgodził się na poprawki do projektu ustawy zmuszającej portal do płacenia za treści newsowe.

Ekspert: Połowa chińskich maseczek FFP2 nie chroni. Połowa dostępnych we Włoszech maseczek FFP2 importowanych z Chin nie spełnia wymaganych norm i nie chroni - twierdzi metrolog Marco Zangirolami, który testuje je na masową skalę.

Czechy wprowadzają obowiązek noszenia masek FFP2. Minister zdrowia Czech Jan Blatny poinformował w poniedziałek wieczorem, że zapowiadany nakaz noszenia masek FFP2 wejdzie w życie nie we wtorek, a o północy ze środy na czwartek.

Johnson: Nie mogę dać gwarancji, że obecny lockdown będzie ostatnim. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w poniedziałek wieczorem, że dzięki szczepieniom kraj jest na jednokierunkowej drodze ku wolności, ale on sam nie może dać gwarancji, że obecny lockdown będzie ostatnim.

NASA opublikowała pierwsze wideo i audio z lądowania na Marsie. NASA opublikowała w poniedziałek pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance, który osiadł na powierzchni Czerwonej Planety cztery dni temu.

Wydarzy się w Polsce

Sąd Najwyższy. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma dziś w II instancji ma zająć się sprawą immunitetu krakowskiej sędzi Beaty Morawiec - b. prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis". SN ma rozpoznać zażalenie tej sędzi na decyzję I instancji o uchyleniu jej immunitetu. Izba Dyscyplinarna zbada sprawę na posiedzeniu niejawnym w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędziego Jana Majchrowskiego.

Zdrowie. 10:00 – Konferencja prasowa online dotycząca raportu NIZP-PZH 2020 pt. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania"

Gry. 10:00 – Spotkanie prasowe online połączone z premierą poradnika dla rodziców "Nastolatki i gry cyfrowe", organizowane w ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci"

Klimat. 11:00 – Briefing online Polskiej Zielonej Sieci i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w związku z zakończeniem "konsultacji społecznych" Umowy Partnerstwa - ram i strategicznych celów dla wykorzystania w naszym kraj unijnych środków polityki spójności przez najbliższe 7 lat.

Branża weselna. 13:00 – Spotkanie w formie wideokonferencji przedstawicieli Protestu Branży Weselnej, Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej oraz posłów Konfederacji z wicemienister Olgą Semeniuk.

Wydarzy się na świecie

Waszyngton. Prezydent USA Joe Biden spotka się online z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Bruksela. Nieformalna konferencja online ministrów spraw europejskich państw UE. Mają oni przygotować wirtualne posiedzenie Rady Europejskiej, zaplanowane na 25-26 lutego.

Bruksela. Na posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego dyrektor generalna ds. energii Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen przedstawi europosłom sytuację wokół budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.

Bruksela. Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za cyfryzację i konkurencję, przedstawi europosłom z Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) Parlamentu Europejskiego główne założenia projektów legislacyjnych o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act) i o usługach cyfrowych (Digital Services Act).

Genewa. Obrady 46. Sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca). Spodziewane wystąpienia szefów dyplomacji UE i Białorusi, Josepa Borrella i Uładzimira Makieja.

Nowy Jork. Wirtualne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone zmianom klimatu.

Waszyngton. Zakończenie przesłuchania w Senacie Stanów Zjednoczonych kandydata na ministra sprawiedliwości USA Merricka Garlanda.

Kijów. Wizyta ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landsbergisa na Ukrainie (do środy).

Pietermartizburg (RPA). Początek procesu byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki Jacoba Zumy, oskarżonego o korupcję i malwersacje.

Barcelona. Możliwy ciąg dalszy demonstracji w obronie rapera Pablo Hasela, uwięzionego za tweety przeciwko policji i monarchii.

Kalendarium ekonomiczne 23 lutego 2021 r.

Polska: Stopa bezrobocia i biuletyn statystyczny za styczeń (10:00)

UE: inflacja w styczniu (11:00)

USA: indeksy cen nieruchomości S&P/Case-Shiller (15:00) oraz FHFA (15:00)

Przewodniczący Fed przed komisją bankową Senatu (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Spadki na GPW. Huuuge znów czerwone

USA: Nasdaq mocno w dół. Dow Jones nad kreską

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

SANPL – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

CHERRY – Publikacja raportu za 2020 rok.

POLNORD – Dzień wykupu akcji spółki przez Cordia International po cenie 3,55 zł za akcję.

MABION – NWZA ws. dalszego istnienia spółki, podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii U, pozbawienia prawa poboru, zmiany statutu, odwołania i powołania członka RN.

GRUPAAZOTY. 11:00 – Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty - konferencja online.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 lutego

1455 – Umowna data publikacji pierwszej drukowanej książki – Biblii Gutenberga.

1744 – Urodził się Mayer Amschel Rothschild, niemiecki bankier pochodzenia żydowskiego (zm. 1812)

1893 – Rudolf Diesel opatentował silnik wysokoprężny.

1903 – Kuba i USA zawarły układ o wydzierżawieniu "na odpowiedni okres" obszaru Guantánamo.

1954 – Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

1982 – 53% mieszkańców Grenlandii opowiedziało się za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

1990 – Nowelizacja kodeksu karnego zniosła karę konfiskaty majątku.

1998 – Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w Warszawie i papież Jan Paweł II w Watykanie ratyfikowali konkordat między Polską a Stolicą Apostolską.

2011 – Ostatni samochód (Chevrolet Aveo) zjechał z linii montażowej FSO.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stachsgh
Szkoda, że FSO zniszczyli - Ci którzy tak mieli dbać o polskie produkty.
A tutaj troszkę luzu na dzień dobry
https://www.youtube.com/watch?v=XLfrojesa74

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki