REKLAMA

Zapowiedź dnia - 23 kwietnia 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-04-23 07:39główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-23 07:39
Bankier.pl

Przed nami piątek, 23 kwietnia, 113. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Sprzedaż "Cyberpunka 2077" poniżej oczekiwań. Pocieszeniem dla inwestorów może być zaproponowana przez zarząd dywidenda, choć warto zauważyć, że jej stopa będzie niewysoka.

Górnicy i rząd doszli do porozumienia. Związkowcy i przedstawiciele rządu uzgodnili w czwartek treść umowy społecznej, określającej szczegóły transformacji górnictwa węgla kamiennego.

Sprzedaż detaliczna rośnie, banki podnoszą prognozy PKB.  Kolejne dane z polskiej gospodarki za marzec okazały się dużo lepsze od oczekiwań.

Boom na ogródki działkowe nie słabnie. Od 10 do nawet ponad 100 tys. zł – takie stawki widnieją w ogłoszeniach dotyczących odstąpienia prawa do użytkowania ogródka działkowego.

Topowe lokaty wciąż stawiają wymagania. Mimo zdecydowanego odstawienia lokat terminowych na dalszy plan banki wciąż zachęcają do skorzystania ze swoich najlepszych ofert.

Rośnie oferta dla graczy w bankach. Kolejny bank wchodzi na rynek z ofertą dla graczy. mBank proponuje darmową roczną subskrypcję G2A Plus z bezpłatną jedną grą w miesiącu.

Czechy luzują obostrzenia. W poniedziałek mają zostać otwarte plenerowe galerie, a od 3 maja większość sklepów i usług.

Gowin: Odmrażanie gospodarki po majowym weekendzie. Jego zdaniem osoby zaszczepione już w maju powinny mieć możliwość korzystania np. z restauracji.

Prezydent Duda: Elektrownie atomowe trzeba zbudować. Będą one musiały stanowić istotną część naszego miksu energetycznego - mówił prezydent Andrzej Duda

Wakacje na 20 mkw. biją rekordy popularności. Zamiast Hurghady wybieramy komary, spanie na drzewie albo hotelowy standard, tyle że w starym kontenerze.

Wydarzy się w Polsce

Szczepienia. Od piątku osoby urodzone w 1972 r. mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.

Polityka klimatyczna. Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Duda zabierze głos podczas debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Sądownictwo. Konferencja prasowa organizacji społecznych w sprawie podważania przez PPSN Małgorzatę Manowską konstytucyjności ustawy o dostępie do informacji publicznej (9:30).

Praca. Okrągły Stół nt. europejskiej płacy minimalnej organizowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z SME Connect i European Enterprise Alliance (10:00).

Prawa człowieka. Konferencja prasowa Konfederacji z udziałem posła Roberta Winnickiego, Jacka Wilka oraz Michała Wawra pt. "Nie dla paszportów szczepionkowych!" (10:30).

Gospodarka. Konferencja online "COVID-19 and the Economy: Impact onBusiness, Academia, Government & People", organizowana przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie (17:00).

Edukacja. Wideoczat z Marcinem Smolikiem, dyrektorem CentralnejKomisji Egzaminacyjnej na temat zmian w tegorocznych egzaminach (18:30).

Energetyka. Debata poświęcona morskiej energetyce wiatrowej z udziałem m.in. prezes PGE Baltica Moniki Morawieckiej (10:00).

Wydarzy się na świecie

Waszyngton – Drugi i ostatni dzień organizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena międzynarodowego szczytu klimatycznego. Wśród światowych przywódców, którzy wezmą w nim udział, jest prezydent RP Andrzej Duda. Z powodu epidemii koronawirusa szczyt odbywa się wirtualnie.

Bruksela - Nieformalna wideokonferencja ministrów środowiska Unii Europejskiej.

Puurs - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi zakład produkcyjny Pfizer Global Manufacturing w Puurs w Belgii.

Bruksela - Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana. Spotkanie m.in. z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Ndżamena - Pogrzeb prezydenta Czadu Idrissa Deby'ego. Prezydent zmarł we wtorek z powodu obrażeń odniesionych podczas wizyty w weekend na linii frontu walki z rebeliantami na północy kraju.

Przylądek Canaveral - Start misji załogowej Crew-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), wykonywanej przez SpaceX dla NASA. Statek Crew Dragon ma dostarczyć na ISS dwoje astronautów NASA - Shane'a Kimbrougha i Megan McArthur - oraz Japończyka Akihiko Hoshidę z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) i Francuza Thomasa Pesqueta z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Kalendarium ekonomiczne 23 kwietnia 2021 r.

Wstępne wskaźniki PMI za kwiecień:

9:15 – Francja

9:30 – Niemcy

10:00 – strefa euro

15:45 - USA

Podsumowanie sesji

Polska:Kolejna nieudana próba WIG20. Siła mniejszych spółek

USA: Biden straszy podatkami. Na Wall Street spadki

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

INTERFERI Publikacja raportu za I kwartał 2021 roku.

WAWEL Publikacja raportu za I kwartał 2021 roku.

TENDERHUT Publikacja raportu za 2020 rok.

PKOBP NWZA ws. utworzenia funduszu specjalnego z przeznaczeniem na pokrycie szczególnych strat bilansowych, które powstaną w następstwie rozpoznania skutków finansowych ugód z frankowcami

ZYWIEC Dzień ustalenia prawa do dywidendy 16 zł na akcję.

MOSTALPLC Publikacja raportu za 2020 rok.

ELZAB Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

DOMDEV Wprowadzenie do obrotu na GPW 100.000 akcji serii AC, 80.000 akcji serii AD.

SELENAFM Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

7LEVELS Publikacja raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 23 kwietnia

1516 – Uchwalono Bawarskie Prawo Czystości, które regulowało ceny piwa i wymieniało jego składniki.

1992 - obsługa sesji giełdowej przez system komputerowy IBM AS/400.

1994 – Z połączenia Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego powstała Unia Wolności.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki