REKLAMA

Zapowiedź dnia - 22 września 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-09-22 07:40główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-22 07:40
Zapowiedź dnia - 22 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 22 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 22 września, 265. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dziś decyzja Fedu. Decyzja Rezerwy Federalnej przypada w momencie, w którym rynek finansowy i tak drży ze względu na problemy Evergrande.

Morawiecki: Nie zamierzamy wyłączyć Turowa. KE: Musicie zapłacić. Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest "skrajnie agresywna i szkodliwa" - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Nowe sklepy nie przestają otwierać się w niedziele niehandlowe. Kolejne sieci ogłosiły, że ich sklepy będą czynne w niedziele niehandlowe. Ale na jak długo?

Nawet o 200 tys. zł mniejsza zdolność kredytowa przy stałej stopie. Kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem w części banków wiążą się z bardziej zachowawczym szacunkiem zdolności kredytowej.

Resort edukacji proponuje nauczycielom zwiększenie pensum, skrócenie awansu i podwyżki.  Takie m.in. propozycje padły ze strony MEiN podczas wtorkowego spotkania kierownictwa resortu ze związkami zawodowymi i korporacjami samorządowymi.

URE: Trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak.

PKN Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy na wodór.  Ma być pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy.

Erdogan: Świat musi znaleźć sposób rozwiązania problemu uchodźców. Erdogan podkreślił, że Turcja przyjęła "prawie 5 mln Syryjczyków" i nie może już przyjąć więcej uchodźców.

Afgańscy kupcy niepewni przyszłości. Gwałtownie rosną podatki i cła. Odkąd talibowie doszli do władzy, podatki znacznie wzrosły, podobnie jak cła, a w bankach brakuje gotówki.

Wydarzy się w Polsce

Prawo. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie ma kontynuować rozprawę po wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącym zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (11:00).

Podatki. Konferencja "Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich" organizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego (9:15).

Konferencje. W Katowicach zakończy się trzydniowy Europejski Kongres Gospodarczy.

Transport. Konferencja prasowa Ministerstwa Infrastruktury oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dotycząca kampanii pt. "Czy to Cię tłumaczy?"

Kolej. III Debata Inwestycyjna "Perspektywy rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej" (12:30)

Wydarzy się na świecie

Nowy Jork - Trwa 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której udział bierze prezydent RP Andrzej Duda.

Bruksela - Komisja Europejska przedstawia nowe przepisy dla firm ubezpieczeniowych.

Lwów - Trwają manewry Rapid Trident - 2021 w obwodzie lwowskim z udziałem 6 tys. żołnierzy z 15 krajów, w tym Ukrainy, USA, Polski i innych państw NATO (do 1 października).

San Francisco - Microsoft prezentuje nowe produkty, między innymi tablet Surface Go 3.

Kalendarium ekonomiczne 22 września 2021 r.

3:30 - Ludowy Bank Chin – decyzja ws. stóp procentowych

4:50 – Bank Japonii –decyzja ws. stóp procentowych

10:00 – Polska – koniunktura konsumencka i gospodarcza

20:00 – Rezerwa Federalna – komunikat FOMC

20:30 – konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC

Podsumowanie sesji

Nieudane odbicie na Wall Street po poniedziałkowej przecenie

Stłumione odbicie po „chińskich” spadkach

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

TIM Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

SELVITA Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

ABPL Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za rok obrotowy 2020/2021.

ANSWEAR Publikacja raportu za I półrocze 2021 roku.

FERRO Wypłata dywidendy 2,20 zł na akcję.

HANDLOWY Wypłata dywidendy 1,20 zł na akcję.

MENNICASK Wypłata dywidendy 9,61 zł na akcję.

MERCOR Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,57 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 22 września

967 – Wojska Mieszka I wspierane przez Czechów zwyciężyły w bitwie z Wolinianami, którymi dowodził Wichmana. Dokładne miejsce starcia pozostaje nieznane.

1862 – Prezydent USA Abraham Lincoln wydał Proklamację Emancypacji, znoszącą niewolnictwo na obszarach Skonfederowanych Stanów Ameryki.

1929 – Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję radiową meczu piłkarskiego. Zmagały się wówczas Wisła Kraków z Cracovią.

1946 – Na Wiśle w Warszawie uruchomiono tzw. Grubą Kaśkę - jedno z najważniejszych ujęć wody w stolicy Polski.

1980 – Założono Niezależne Zrzeszenie Studentów.

2000 – Zakończono produkcję samochodu Fiat 126p, popularnego Malucha. W latach 1973-2000 w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano w sumie ponad 3,3 mln tych aut, z czego blisko 900 tys. trafiło na eksport.

2006 – Rozpadła się po raz pierwszy koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki