REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-21 06:20analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-21 06:20
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 21 września, 265. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Jutro możesz nie mieć pracy. Trwa światowy wyścig po sztuczną inteligencję, a polski rząd twierdzi, że wciąż mamy szansę trafić do elitarnego grona 20-25% krajów przodujących w tej dziedzinie.

"GW": ING Bank Śląski mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzy z Rosji i Ukrainy. Co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wypranych za pośrednictwem kont w ING Banku Śląskim należących do podejrzanych spółek.

Jest wezwanie na Play Communications. Iliad Purple, spółka zależna Iliad, wzywa do zapisywania się na sprzedaż 100 proc. pozostających w obrocie akcji w Play Communications po 39 zł za sztukę.

Kolejne banki podnoszą opłaty za konta. W bankach rosną opłaty za konta i karty. To efekt rekordowo niskich stóp procentowych, które zmuszają banki do szukania nowych źródeł przychodów. Ostatnio zmiany w cennikach zapowiedziały m.in. Santander Bank Polska i Getin Bank.

Kredyty hipoteczne – marże ciągle w górę [HipoTracker Bankier.pl]. Marże kredytów hipotecznych w trzecim kwartale roku osiągnęły nowe szczyty, wynika z analizy Bankier.pl. Obniżka stóp procentowych „podciągnęła” jednak nieco zdolność kredytową.

Suski: Na dzisiaj koalicji nie ma. Na dzisiaj nie ma koalicji Zjednoczonej Prawicy; wypowiedzieli ją ci, którzy nie głosowali za nowelą ustawy o ochronie zwierząt - mówił w niedzielę poseł PiS Marek Suski.

Sąd wstrzymał restrykcje administracji Trumpa wobec WeChata. Sąd w San Francisco wstrzymał w niedzielę wykonanie rozporządzenia ministerstwa handlu USA, mające na celu zakazanie pobierania popularnej chińskiej aplikacji na smartfony WeChat.

Tym będą żyły rynki: jesienny miszmasz. W nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane z Polski. Na świecie istotne będą indeksy PMI oraz banki centralne. Nie zabraknie też wyników spółek z GPW. 

Wydarzy się w Polsce

Polityka. Dziś zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma dyskutować o przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Chodzi o sprawę piątkowego głosowania nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt oraz dalsze trwanie koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem.

Koronawirus. Konferencja prasowa "Współpraca Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia w czasie pandemii COVID-19", z udziałem rzecznika Bartłomieja Chmielowca (11:00).

Infrastruktura. Briefing prasowy z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nt. Funduszu Dróg Samorządowych (13:00).

Polityka. Konferencja prasowa przewodniczącego Nowoczesnej Adama Szłapki nt. finansowania Fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka przez jednostki podległe Zbigniewowi Ziobrze oraz ministerstwa i agendy rządowe (11:30).

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Będzie to pierwsza wizyta Raua w kwaterze głównej NATO, od kiedy objął on stanowisko szefa polskiej dyplomacji.

Bruksela. Posiedzenie Rady UE ds. zagranicznych, której przewodniczyć będzie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przedyskutuję kwestie sankcji na Białoruś, otrucia Aleksieja Nawlanego, konfliktu turecko-greckiego, sytuacji w Libii i stosunków UE-Unia Afrykańska.

Bruksela. Kandydatka opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Weźmie też udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych europarlamentu.

Bruksela. Spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego na temat unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

Bruksela. Ministrowie rolnictwa państw UE będą rozmawiać o niektórych elementach reformy wspólnej polityki rolnej oraz o kwestiach handlowych w sektorze rolnym.

Berlin. Nieformalne spotkanie ministrów handlu krajów UE, poświęcone m.in. przemysłowi stalowemu. Przewidziana jest konferencja prasowa niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmeiera i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa.

Włochy. Drugi, ostatni dzień referendum konstytucyjnego we Włoszech w sprawie ustawy przewidującej redukcję liczby parlamentarzystów. Razem z referendum odbywają się wybory samorządowe w 7 regionach i prawie 1000 gmin. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 15.

Vandalia (Ohio). Wiec wyborczy ubiegającego się o reelekcję prezydenta USA Donalda Trumpa.

Teheran. Wystąpienie najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollah Alego Chameneia, poświęcone przypadającej 22 września 40. rocznicy wybuchu wojny irańsko-irackiej (1980-88).

Waszyngton. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif wystąpi podczas zamkniętego panelu w jednym z think tanków.

Moskwa. Manewry wojskowe Kaukaz-2020 z udziałem żołnierzy z Rosji, Chin i Iranu (do 26.9).

Londyn. Doroczny zjazd opozycyjnej Partii Pracy w formie wideokonferencji (do 22 września).

Nowy Jork. 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (do 30 września).

Genewa. 45. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 6 października).

Wiedeń. 64. konferencja generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (do 25 września).

Delhi. Ponownie otwarcie dla zwiedzających słynnego monumentalnego grobowca z białego marmuru Tadż Mahal w mieście Agra na północy Indii. Dostęp do niego będzie jednak ograniczony do 5 tys. turystów dziennie.

Kalendarium ekonomiczne 21 września 2020 r.

Sprzedaż detaliczna w Polsce (10:00)

Produkcja budowlano montażowa w Polsce (10:00)

Wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej (16:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Spadki WIG20. Wiedźmy bez szaleństw

Sesja na Wall Street: Apple, Microsoft, Alphabet i Amazon znowu w dół

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

KETY - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 35 zł na akcję.

ELEMENTAL - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 2,42 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Macieja Rogalińskiego, Terra Recycling, Tesla Recycling, EFF, JJR Invest i Delpia Investments.

NEWAG KRUSZWICA - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.

5THAVENUE - Wycofanie akcji spółki z obrotu na NC.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 września

1928 – Rozpoczął się czterodniowy strajk 10 tysięcy łódzkich włókniarzy.

1931 – Funt szterling został wycofany z systemu waluty złotej.

1931 – Państwowe Zakłady Inżynierii zawarły umowę licencyjną z firmą FIAT na produkcję samochodów osobowych i ciężarowych.

1937 – Została wydana powieść J.R.R. Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem.

1938 – Rząd RP wystosował wobec Czechosłowacji ultimatum zawierające żądanie zwrotu części Zaolzia.

1998 – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła indeks giełdowy MIDWIG.

2002 – W Warszawie otwarto Most Siekierkowski.

2004 – W Dubaju rozpoczęto budowę wieżowca Burdż Chalifa, najwyższego budynku na świecie.

2004 – Szeroko odczuwalne trzęsienie ziemi w północno-wschodniej Polsce, na Litwie i Białorusi

2014 – W rozegranym w katowickim Spodku meczu finałowym XVIII Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska pokonała Brazylię 3:1.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki