REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Zapowiedź dnia - 21 października 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-10-21 07:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-21 07:15
Zapowiedź dnia - 21 października 2021 r.
Zapowiedź dnia - 21 października 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 21 października, 294. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Sprawdzamy, jak zmienią się raty kredytów. Październikowa podwyżka stóp procentowych była zaskoczeniem dla obserwatorów rynku. Stawki mogą wkrótce co najmniej powrócić do poziomów sprzed początku pandemii.

"Cyberpunk 2077" na konsole nowej generacji. Celem CD Projekt jest wydanie wersji gier na konsole nowej generacji w przyszłym roku - "Cyberpunka 2077" w pierwszym kwartale 2022 r.

Czechy wprowadzą zerowy VAT na energię. Czeski rząd chce wspomóc gospodarstwa domowe w związku ze wzrostem cen energii.

Rosja zamknie na tydzień miejsca pracy z powodu pandemii. Putin zapowiedział "dni wolne od pracy" od 30 października do 7 listopada z możliwością przedłużenia tego okresu.

PE pozwie KE za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. W lipcu europarlament wezwał KE do uruchomienia mechanizmu. Zagroził, że jeśli KE tego nie zrobi, może wnieść sprawę przeciwko niej do TSUE za bezczynność.

Szczepienia trzecią dawką rozpoczną się w ciągu kilku tygodni. Wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Problemy państwowego sektora medycznego napędzają prywatny. Brak lekarzy, kłopoty z dostaniem się do specjalisty i odległe terminy sprawiają, że coraz częściej pomocy szukamy w prywatnej ochronie zdrowia.

Wydarzy się w Polsce

Muzyka. W Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie rozpocznie się Pierwszy Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Podatki. "PiS ponownie podniesie akcyzę na alkohol i papierosy!" – konferencja prasowa posłów Konfederacji.

Wschód. Debata: "Platforma Krymska - początek końca okupacji?", organizowana przez Fundację Instytut Wolności we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Transport. Briefing prasowy inaugurujący ogólnopolską kampanię "Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo",  organizowany przez Biur Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego.

Wydarzy się na świecie

Bruksela - W kwaterze głównej NATO rozpoczyna się dwudniowe spotkanie Rady Północnoatlantyckiej (NAC) na szczeblu ministrów obrony.

Strasburg - Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. W porządku obrad - m.in. głosowanie nad rezolucją po wtorkowej debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego" z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Wilno - Drugi dzień XXIV sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej.

Watykan - Papież Franciszek przyjmie na audiencji trzecią grupę polskich biskupów, składających wizytę ad limina Apostolorum.

Waszyngton - Prezydent USA Joe Biden podejmie w Białym Domu prezydenta Kenii Uhuru Kenyattę. Jest on pierwszym przywódcą afrykańskim goszczącym w Waszyngtonie od rozpoczęcia prezydentury Bidena.

Moskwa - Prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział w obradach Klubu Wałdajskiego, międzynarodowego grona polityków i ekspertów specjalizujących się w sprawach jego kraju.

Bogota - Wizyta w Kolumbii sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Pekin - Sesja Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu ChRL (do 23.10).

Kalendarium ekonomiczne 21 października 2021 r.

10:00 – Polska – produkcja budowlano-montażowa

13:00 – Turcja – decyzja ws. stóp procentowych

14:00 – Polska – protokół z posiedzenia RPP

16:00 – USA- sprzedaż domów na rynku wtórnym

Podsumowanie sesji

Lekkie spadki na GPW. Banki trzymają się mocno

S&P500 o włos od rekordu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

KETY Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2021 roku.

BRAS NWZA ws. zmiany w statucie oraz zmian w składzie RN.

BAHOLDING NWZA ws. wyrażenia zgody na obciążenie zastawem należących do spółki udziałów i akcji w spółkach zależnych.

ALTA Wypłata dywidendy 0,25 zł na akcję.

#TegoDnia 21 października

1702 – Cesarz Leopold I Habsburg wydał Złotą Bullę ustanawiającą jezuicką Akademię Leopoldyńską we Wrocławiu ze wszystkimi przywilejami uniwersytetów europejskich, początkowo z jedynym fakultetem teologicznym (obecnie Uniwersytet Wrocławski).

1831 – Kapitulacja twierdzy zamojskiej i upadek powstania listopadowego.

1923 – W Deutsches Museum w Monachium uruchomiono pierwsze na świecie planetarium.

1949 – Przekazano do eksploatacji pierwszy zbudowany po wojnie w Polsce statek pełnomorski SS „Sołdek”.

1956 – Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba.

1983 – XVII Generalna Konferencja Miar ustaliła obecnie obowiązującą definicję metra.

2007 – Platforma Obywatelska wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.

2010 – Piotr Duda został wybrany na stanowisko przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki