REKLAMA

Zapowiedź dnia - 2 sierpnia 2021 r.

2021-08-02 07:30
publikacja
2021-08-02 07:30
Zapowiedź dnia - 2 sierpnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 2 sierpnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 2 sierpnia, 214. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Czas najemców szybko nie przeminie, choć stawki zaczęły rosnąć. Trwające od dwóch, a gdzieniegdzie nawet trzech miesięcy wzrosty stawek w ofertach najmu sprawiły, że zwłaszcza największe metraże są już wyceniane wyżej niż przed rokiem.

CD Projekt liderem. XTB wskakuje na podium. Lipiec przyniósł istotne zmiany w bankierowym rankingu spółek. Wprawdzie nadal prowadzi CD Projekt, jednak za jego plecami pojawiła się nowa spółka - XTB.

Nowy zastrzyk gotówki dla polskiego elektryka. Skarb Państwa podpisał umowę inwestycyjną z ElectroMobility Poland, zgodnie z którą państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 mln zł.

Tauron zawiadamia klientów: możliwy wyciek danych, także nagrań rozmów. Tauron rozsyła do klientów e-maile o możliwym wycieku danych osobowych. W niepowołane ręce wpaść mógł  szereg danych osobowych oraz nagrania rozmów z klientami.

"Financial Times": Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw COVID-19. Amerykańskie koncerny Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw COVID-19 w najnowszym kontrakcie zawartym z Unią Europejską, częściowo dzięki skutkom ubocznym szczepionek opracowanych przez konkurencyjne firmy farmaceutyczne.

W USA wszedł w życie limit zadłużenia państwa. W niedzielę zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA. Resort finansów musi podjąć tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa.

Tym będą żyły rynki: wakacyjnej nudy nie będzie. W nowym tygodniu na rynek trafi sporo danych ekonomicznych ze świata. Na GPW trwał będzie sezon publikacji wyników, a raportami z inwestorami podzielą się głównie banki.

Wydarzy się w Polsce

Drogi. O 09:30 premier Mateusz Morawiecki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wezmą udział w konferencji prasowej poświęconej zwiększaniu bezpieczeństwa na polskich drogach. W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym.

Historia. Dziś kolejny dzień uroczystości 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia o 11:15, w rocznicę zdobycia przez powstańców Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, przed gmachem na ul. Sanguszki 1 odbędzie się uroczystość ku czci powstańców.

Wydarzy się na świecie

Wilno. Komisarz Unii Europejskiej ds. wewnętrznych Ylva Johansson składa wizytę na Litwie, by omówić z tamtejszymi władzami napływ nielegalnych imigrantów przez Białoruś.

Bruksela. Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów i Sinti.

Moskwa. Spodziewany jest wyrok w procesie Lubow Sobol. Współpracowniczka rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Powodem była demonstracja w Moskwie 23 stycznia w obronie aresztowanego Nawalnego, na którą - według śledczych - przyszły osoby zakażone koronawirusem.

Moskwa. Oczekiwany wyrok w sprawie Amerykanina Michaela Calveya i Francuza Philippe'a Delpala, związanych z działającą w Rosji firmą inwestycyjną Baring Vostok. Amerykanin i jego współpracownicy są oskarżeni o malwersacje na sumę 2,5 mld rubli (ok. 38 mln USD) na szkodę banku Wostocznyj.

Lizbona. Strajk pracowników spółki IP obsługującej połączenia kolejowe w Portugalii (do 8 sierpnia). Protest polega na dwukrotnym wstrzymywaniu pracy na kilka godzin w ciągu każdego dnia strajku.

Kalendarium ekonomiczne 2 sierpnia 2021 r.

PMI przemysłowy dla Polski (09:00), Holandii (09:00), Hiszpanii (09:15), Czech (09:30), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (08:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45)

Indeks ISM w USA (16:00)

Inflacja konsumencka w Szwajcarii (08:30)

Inflacja producencka na Węgrzech (09:00)

Podsumowanie sesji

Spadki na GPW. W dół PGE

Wall Street kończy tydzień na minusach. Amazon pociągnął rynek w dół

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ZYWIEC – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

MENNICA – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

STALEXP – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 2 sierpnia

1802 – We Francji odbył się plebiscyt, w którym większość głosujących opowiedziała się za przyznaniem Napoleonowi Bonapartemu dożywotnio urzędu konsula.

1892 – Wprowadzono do obiegu koronę austro-węgierską, która zastąpiła guldena.

1919 – Sejm Ustawodawczy uchwalił podział terytorium byłego Królestwa Polskiego na 5 województw (białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie i warszawskie) i miasto wydzielone Warszawę.

1923 – W Łodzi ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Express Ilustrowany”.

1926 – Sejm RP uchwalił nowelę sierpniową do konstytucji marcowej, która wzmacniała pozycję prezydenta.

1934 – W dniu śmierci prezydenta Paula von Hindenburga, Adolf Hitler połączył stanowiska prezydenta i kanclerza i ogłosił się Führerem.

1958 – Podczas meczu lekkoatletycznego Polska-USA na Stadionie Dziesięciolecia (zakończonego wynikami 97:115 wśród mężczyzn i 54:52 wśród kobiet) został ustanowiony aktualny do dzisiaj światowy rekord frekwencji na zawodach lekkoatletycznych (ok. 100 000 osób)

2007 – Rosyjskie mini-łodzie podwodne umieściły rosyjską flagę na dnie morskim pod Biegunem Północnym, zgłaszając tym samym roszczenia do ponad miliona km² powierzchni Arktyki.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki