REKLAMA

Zapowiedź dnia - 2 marca 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-03-02 07:48główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-02 07:48
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 2 marca. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Buffett znów wyraźnie przegrał z rynkiem. Drugi rok z rzędu akcje Berkshire Hathaway - wehikułu inwestycyjnego Warrena Buffetta - zyskały mniej niż główne amerykańskie indeksy.

Czechy wprowadzą przymusowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników będą musiały zacząć testowanie w środę; muszą przebadać załogę do 12 marca.

Tarcza branżowa przedłużona. Dalsza pomoc będzie przysługiwać m.in. hotelom i organizatorom turystyki.

Korekta na rynku złota. Winne wyższe stopy w USA. Cena uncji żółtego metalu spadła o blisko sto dolarów, osiągając najniższy poziom od czerwca 2020 roku. Czy to sygnał, że na rynku złota mamy odwrócenie trendu?

CD Projekt na szczycie. Duży awans Orlenu [Ranking spółek].  CD Projekt pozostaje najpopularniejszą spółką na GPW. Tuż za nim w rankingu Bankier.pl znalazły się Biomed Lublin oraz PKN Orlen.

Ranking lokat miesięcznych. Na najlepszą stawkę na lokacie miesięcznej może liczyć klient, który wpłaci nie więcej niż 10 000 zł, założy konto osobiste i niedawno obchodził urodziny.

Od dziś rejestracja na szczepienia dla nauczycieli do 69 lat. Zapisy potrwają do środy, do końca dnia. Szczepienia będą wykonywane preparatem AstraZeneca. 

Wydarzy się w Polsce

Emerytury. Rząd zajmie się projektem ustawy zakładającym stopniowe przekształcenie OFE w Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Szczepienia. O godz. 8.00 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz osób prowadzących zajęcia na uczelniach, w wieku do 69 lat.

Prawo. „Nowe przepisy karne dotyczące przestępstw przeciwko środowisku." – konferencja prasowa ministra klimatu i środowiska.

Podatki. Konferencja prasowa pt. "Polacy przeciwko podatkowi od smartfonów", organizowana m.in. przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Wydarzy się na świecie

Bruksela - Wideokonferencja ministrów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za handel zagraniczny.

Kijów - Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel z wizytą w Kijowie, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

San Remo - Inauguracja 71. festiwalu piosenki, największej imprezy transmitowanej przez telewizję RAI z teatru Ariston. W tym roku z powodu pandemii w teatrze nie będzie widowni. Festiwal potrwa do 6 marca.

Bratysława - Drugi dzień organizowanego wspólnie z Komisją Europejską 15. europejskiego forum energetyki jądrowej.

Waszyngton – W Senacie w sprawie szturmu na Kapitol z 6 stycznia zeznawać będzie szef FBI Christopher Wray.

Genewa - Obrady 46. sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca).

Kalendarium ekonomiczne 2 marca 2021 r.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech (8:00), PKB Czech i Węgier (9:00), inflacja HICP w strefie euro (11:00), PKB Kanady (14:30).

Podsumowanie sesji

Polska: Mocne wzrosty na GPW. Banki liderem sesji

USA: Silne wzrosty na Wall Street. ISM sygnalizuje wielką inflację

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ABPL  Publikacja raportu za I półrocze roku obrotowego 2020/2021.

INNOGENE  NWZA ws. powołania członków RN.

NEUCA  NWZA ws. zmiany uchwały nr 27 ZWZA z 5 maja 2020 roku, zmiany uchwał nr 9 i 11 WZ z 9.10.2020 roku, wyłączenia prawa poboru w odniesieniu do podwyższonej ilości akcji nowej emisji serii "N" i "I", zmiany treści załącznika do uchwały nr 8 WZ z 9.10.2020 roku, zmiany statutu.

IMS NWZA ws. umorzenia akcji własnych spółki, obniżenia kapitału zakładowego w następstwie umorzenia akcji własnych, upoważnienia zarządu do zakończenia nabywania akcji własnych spółki, przyjęcia Programu Motywacyjnego dla członków zarządu

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 2 marca

1384 – Podczas zjazdu szlachty w Radomsku podjęto decyzję o powierzeniu tronu polskiego Jadwidze Andegaweńskiej.

1864 – Cesarz Aleksander II Romanow wydał dekret o uwłaszczeniu chłopów w Królestwie Polskim.

1955 – PZPN został członkiem UEFA.

1993 – Została założona fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki