REKLAMA

Zapowiedź dnia - 19 lutego 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-02-19 07:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-19 07:45
Bankier.pl

Przed nami piątek, 19 lutego. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Nietypowy debiut Huuuge na GPW - inna godzina, ograniczenia w handlu. Ze względu na bardzo dużą redukcję zapisów w ofercie publicznej, także zainteresowanie debiutem powinno być ogromne.

10 prognoz dla fotowoltaiki w Polsce. "Rynek trochę wyhamuje". Rynek fotowoltaiki w 2021 roku może wyhamować, branża zaczyna się konsolidować i eliminować mniejsze firmy świadczące najprostsze usługi.

Świetne wyniki przemysłu. Które spółki korzystają? Polski przemysł nieprzerwanie rośnie, jakby nie zważając na recesję i restrykcje antyepidemiczne. Dobre wyniki całego sektora widać na giełdzie.

Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. To część misji NASA Mars 2020.

Ursus i wypatrywanie rycerza na białym traktorze. Akcje pogrążonego w finansowych problemach Ursusa znów gwałtownie drożeją na warszawskiej giełdzie.

Sprzedaż roślinnych imitacji mięsa podwoiła się w rok. Według danych opublikowanych przez "Rz", nabiał roślinny kupuje prawie 30 proc. polskich gospodarstw domowych, a "mięso" na bazie roślin już co dziesiąte gospodarstwo.

Revolut podnosi opłaty. Zmiany obejmą przede wszystkim opłaty za korzystanie z bankomatów i przelewów międzynarodowych.

Liczba wniosków uchodźczych złożonych w krajach UE+ najniższa od 2013 r. W 2020 roku o ochronę w krajach UE+, czyli w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii i Szwajcarii, ubiegało się 461,3 tys. cudzoziemców. To o 31 proc. mniej niż w 2019 r.   

Wydarzy się w Polsce

Polityka. Zbierze kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Tematami spotkania ma być sytuacja w Porozumieniu oraz dalsze losy kontrowersyjnego projektu dotyczącego opłaty od reklam (13:00).

Senat. Senatorowie zajmą się projektem ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności i praw człowieka oraz obywatela w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Inwestycje. Wirtualna konferencja prasowa z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, podczas której nastąpi ogłoszenie nowej inwestycji.

Lockdown. Wyrok sądu w sprawie spotkania PiS na Wawelu. Rządowy zakaz zgromadzeń jest niekonstytucyjny. Konferencja prasowa Konfederacji.

Sądy. Ciąg dalszy procesu b. prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za bezzasadne zatrzymanie.

JSW. Nadzwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (10:00).

Wydarzy się na świecie

Haga - Sąd apelacyjny będzie rozpatrywać odwołanie się rządu Holandii od wtorkowej decyzji sądu niższej instancji, który orzekł, że wprowadzenie w kraju godziny policyjnej w związku z pandemią nie miało podstaw prawnych.

Londyn - Brytyjski Sąd Najwyższy wyda orzeczenie w sprawie statusu kierowców Ubera, rozstrzygając, czy faktycznie są oni pracownikami tej firmy. Orzeczenie może być stosowane jako precedens w przypadku innych takich firm.

Monachium - Specjalna edycja Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbędzie się online z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa NATO Jensa Stoltenberga, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Bruksela - Nieformalna wideokonferencja ministrów edukacji państw UE, poświęcona m.in. równemu dostępowi do oświaty i wpływowi pandemii na szkolnictwo.

Londyn - Wirtualne spotkanie przywódców państw G7 w ramach przygotowań do czerwcowego szczytu tej grupy, którego gospodarzem jest Wielka Brytania.

Mińsk - W stolicy Białorusi ma się rozpocząć proces dziennikarki niezależnego portalu TUT.by Kaciaryny Barysewicz i lekarza Arcioma Sarokina za upublicznienie informacji, że we krwi Romana Bandarenki, pobitego na śmierć w listopadzie 2020 r. najprawdopodobniej przez funkcjonariuszy struktur siłowych w cywilu, nie było alkoholu. Według władz Bandarenka był pijany.

Kalendarium ekonomiczne 19 lutego 2021 r.

Wstępne wskaźniki PMI dla Francji (9:15), Niemiec (9:30), strefy euro (10:00), Wlk. Brytanii (10:30), i USA (15:45).

Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce (10:00).

Podsumowanie sesji

Polska: Presja z Wall Street zbiła WIG20

USA: Wall Street w dół po danych o bezrobotnych w USA

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ZASTAL Split akcji w stosunku 1:30.

SPARKVC Publikacja raportu za 2020 rok.

IDH Dzień referencyjny w procesie scalenia akcji.

INTERAOLT Publikacja raportu za 2020 rok.

APOLLO Publikacja raportu za 2020 rok.

HUUUGE-S144 Debiut spółki na GPW. Wprowadzenie do obrotu 84.246.695 akcji zwykłych.

JSW NWZA ws. zmian w statucie.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 19 lutego

1846 – Rozpoczęła się masowa rzeź ziemian, tzw. rzeź galicyjska.

1846 – Stany Zjednoczone przejęły oficjalnie władzę nad Republiką Teksasu.

1878 – Thomas Alva Edison opatentował fonograf.

1987 – USA zniosły sankcje gospodarcze wobec PRL, nałożone po wprowadzeniu stanu wojennego.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stachsgh
Dziś zapowiadamy piątek weekendu początek !!

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki