REKLAMA

Zapowiedź dnia - 15 lutego 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-02-15 07:55główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-15 07:55
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 15 lutego. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Krok w tył rządu w kwestii podatku od reklam. Rząd ugnie się pod naciskiem protestujących mediów i części opinii publicznej w sprawie nałożenia nowej daniny - podatku od reklam.

ML System i trzyliterowe przekleństwo inwestorów. Zarobek na giełdzie nie zależy tylko od tego, czy inwestor kupi dobrą spółkę, ale i od tego, po ile ją kupi.

Wrocław i Warszawa wśród „Miast przyszłości”. Dwa polskie miasta znalazły się w czołówce tegorocznego rankingu „Global Cities of the Future 2021/22”

Biden chce ściślejszej kontroli nad bronią palną. Prezydent USA Joe Biden wezwał w niedzielę Kongres, do zaostrzenia przepisów dotyczących broni palnej.

Amsterdam wyprzedził Londyn w obrocie akcjami. W styczniu na giełdzie Euronext Amsterdam oraz w holenderskich oddziałach giełdy opcji CBOE Europe i platformy Turquoise notowano dziennie średnio 9,2 mld euro.

Niemcy i Czechy przedłużają lockdown, Austria i Włochy łagodzą ograniczenia.  Wiele krajów Europy przedłuża wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa zakazy i nakazy.

Rosną stawki za przejazd autostradą A2. Od godziny 6 w poniedziałek rosną opłaty na autostradzie A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem

Wydarzy się w Polsce

Dotacje. Konferencja online po wizycie przedsiębiorców i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw u wicepremiera Jarosława Gowina (16:00)

Infrastruktura. Międzynarodowy kongres wodny IAHR ph. "Hydro-Environment Research and Engineering. No Frames, No Borders" (10:00)

Prawo. Wysłuchanie publiczne ws. zmiany definicji zgwałcenia, organizowane przez Klub Parlamentarny Lewicy oraz Parlamentarny Zespół Praw Kobiet  (11:00).

Rolnictwo. Konferencja prasowa lidera AGROunii Michała Kołodziejczaka (11:00)

Koronawirus. rozpoczynają się też testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczyciel przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach.

Wydarzy się na świecie

Sztokholm - Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ma zaktualizować swoją ocenę ryzyka dla nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2.

Bruksela - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawi na konferencji prasowej wyzwania, o których rozmawiać będą ministrowie obrony państw Sojuszu.

Genewa - Światowa Organizacja Handlu (WTO) wybierze nowego dyrektora generalnego.

Ndżamena - W stolicy Czadu odbędzie się konferencja poświęcona walce z terroryzmem w regionie Sahelu, z udziałem krajów międzynarodowej grupy G5 Sahel (Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad) oraz Francji (do wtorku).

Londyn - Wchodzi w życie obowiązkowa kwarantanna w hotelach dla mieszkańców Wielkiej Brytanii przyjeżdżających z krajów wysokiego ryzyka z powodu nowych wariantów koronawirusa.

Petersburg - Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotka się ze swym fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto.

Kalendarium ekonomiczne 15 lutego 2021 r.

Produkt krajowy brutto Japonii za IV kw. 2020 (0:50)

Inflacja WPI w Indiach (7:30)

Inflacja CPI w Polsce (10:00)

Produkcja przemysłowa w strefie euro (11:00)

Bilans płatniczy Polski (14:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Spadkowa sesja WIG20. Czerwień CD Projektu i JSW

USA:  Wall Street w znakomitych nastrojach. Amerykanie już niekoniecznie

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MERCOR Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2020/2021.

CREEPYJAR Publikacja raportu za IV kwartał 2020 roku.

BIOMAXIMA Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2020

BLOOBER Publikacja raportu za IV kwartał 2020 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 15 lutego

632 lata temu w katedrze na Wawelu wielki książę litewski Jagiełło wraz z braćmi przyjął chrzest.

110 lat temu w Warszawie pomiędzy ulicami Przyokopową i Towarową uruchomiono elektrownię Tramwajów Miejskich; obecnie w jej budynku znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego.

76 lat temu do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł transport Żydów, aresztowanych przez Gestapo w Bytomiu, wszystkich zgładzono tuż po przywiezieniu do obozu; był to początek masowych transportów Żydów do Auschwitz.

39 lat temu w tzw. Rotundzie PKO w Warszawie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu; w jego wyniku śmierć poniosło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
_boss_
Duże ruchy na akcjach Lentexu

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki