REKLAMA

Zapowiedź dnia - 14 października 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-10-14 07:16główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-14 07:16
Zapowiedź dnia - 14 października 2021 r.
Zapowiedź dnia - 14 października 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 14 października, 287. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dzień innowacji w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 19 października. Zapraszamy na Dzień innowacji – kolejną odsłonę w ramach dni specjalnych w Bankier.pl.

Ulga IP Box. Sprawdzamy, kto może skorzystać z niższego podatku. Niektórzy podatnicy mają możliwość obniżenia swojego podatku do 5 proc.

Ranking kont osobistych. Tylko kilka ofert w tabeli bez opłat za konto i kartę. Ponad połowa kont osobistych wybranych do zestawienia najtańszych rachunków na rynku nie jest objęta opłatą za prowadzenie.

Miliardowe straty na obligacjach. Od początku roku wyceny spadły o 4,5 proc. To problem dla niektórych banków i posiadaczy funduszy dłużnych - donosi w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Hipoteki ze stałą stopą nie zawojowały rynku. Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, że „stałoprocentowe” kredyty hipoteczne, obecne już w ofercie wszystkich liczących się banków, nie stały się na razie rynkowym hitem.

Polacy nie boją się czwartej fali. „Ludzie już się przyzwyczaili do życia w pandemii i dlatego mniej się tym emocjonują" – komentuje psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki.

Grupa CCC pokazała zysk netto za II kwartał. Grupa CCC miała w okresie maj-lipiec 100 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 449,6 mln zł straty w analogicznym okresie rok wcześniej.

Cena benzyny Pb98 przekroczyła psychologiczną granicę 6 zł za litr. Średnia cena benzyny Pb98 na stacjach przekroczyła psychologiczną granicę 6 zł za litr - wskazali analitycy z portalu e-petrol.

Wydarzy się w Polsce

Edukacja. Dziś przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Został wprowadzony w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Energetyka. Zamknięte posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Informacja na temat budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Budżet. Sejm w ostatnim dniu posiedzenia zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2022 r.; zakład on, że dochody państwa wyniosą 481 mld zł, a wydatki 512 mld zł. Deficyt ma wynieść 30,9 mld zł. Rząd zakłada, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Elektromobilność. Posłowie będę debatować nad projektem noweli ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowela ma na celu wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych.

Granica. Prawdopodobnie posłowie będą głosować nad projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Chodzi o budowę zapory na granicy z Białorusią w związku z kryzysem migracyjnym.

Prezydent. W południe prezydent Andrzej Duda na uroczystości w Pałacu Prezydenckim powoła Radę do spraw Młodzieży w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Wydarzy się na świecie

Waszyngton - Doroczne zgromadzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (do 17 października).

Nowy Jork - Wybór członków Rady Praw Człowieka ONZ przez Zgromadzenie Ogólne.

Bruksela - Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przyjmie nowego kanclerza Austrii Alexandra Schallenberga.

Kijów - Nacjonalistyczna parada z okazji Dnia Obrońcy Ukrainy, obchodzonego w dniu święta religijnego Opieki Matki Boskiej, uznawanego również za Dzień Kozactwa i Dzień utworzenia Ukraińskie Armii Powstańczej (UPA).

Oslo - Oficjalna prezentacja nowego norweskiego rządu.

Tbilisi - Zaplanowana demonstracja na rzecz uwolnienia byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Rzym - Proces czterech Egipcjan oskarżonych o zabójstwo w 2016 r. włoskiego studenta w Kairze. O porwanie i współudział w zabójstwie oskarżonych jest czterech członków egipskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Proces toczony jest zaocznie, bez uczestnictwa oskarżonych.

Waszyngton - Krewni byłego prezydenta Donalda Trumpa mają stawić się przed komisją kongresową badającą zamach na Kapitolu (do piątku).

Bali - Indonezyjska wyspa ponownie otwiera się dla zaszczepionych zagranicznych turystów.

Durban - W największym portowym mieście RPA odbywają się modlitwy po warunkowym zwolnieniu byłego prezydenta Jacoba Zumy.

Kalendarium ekonomiczne 14 października 2021 r.

3:30 – Chiny – inflacja CPI i PPI

6:30 – Japonia – produkcja przemysłowa

9:00 – Słowacja – inflacja CPI

14:00 – Polska – bilans płatniczy

14:30 – USA – inflacja PPI

Podsumowanie sesji

Bankowa kontra na GPW. WIG spadł ze szczytu

Niewielkie wzrosty na Wall Street po trzech dniach spadków

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

LOTOS NWZA ws. wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

OPONEO.PL NWZA ws. wyrażenia zgody na nabycie przez spółkę akcji własnych oraz utworzenia kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych spółki.

AUGA NWZA ws. wycofania akcji spółki z obrotu na GPW.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 14 października

1066 – Normanowie pokonali pospolite ruszenie anglosaskie w bitwie pod Hastings.

1587 – Wojska zgłaszającego pretensje do polskiego tronu Maksymiliana III Habsburga rozpoczęły oblężenie Krakowa.

1878 – W angielskim Sheffield rozegrano pierwszy w historii mecz piłkarski przy świetle elektrycznym z lamp łukowych.

1888 – Wyświetlono po raz pierwszy film krótkometrażowy Scenka ogrodu z Roundhay – najstarszy znany film w historii.

1773 – Sejm Rozbiorowy powołał Komisję Edukacji Narodowej, pierwszą w Europie władzę oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.

1907 – Początek kryzysu finansowego na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych.

1919 – Pruski Sejm przyjął uchwałę o podziale niemieckiego Śląska na prowincje: Dolny Śląsk ze stolicą we Wrocławiu i Górny Śląsk ze stolicą w Opolu.

1966 - W Gorzowie Wielkopolskim odnotowano krajowe październikowe maksimum temperatury (+28,7°C).

2009 - W wyniku nagłego ataku zimy wiele polskich miejscowości zostało pozbawionych prądu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki