REKLAMA

Zapowiedź dnia - 14 czerwca 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-06-14 07:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-14 07:45
Zapowiedź dnia - 14 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 14 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 14 czerwca, 165. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Masz dług hipoteczny? Nie przywiązuj się do dzisiejszej raty – wkrótce będzie wyższa. Bankier.pl przypomina, jak wzrost stóp procentowych odbija się na comiesięcznym obciążeniu hipotecznego dłużnika.

Wzrost cen na rynku działek budowlanych wyhamował. Ale wciąż jest znacznie drożej niż przed rokiem - wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium.

Szwajcarzy odrzucili wyższe opodatkowanie paliw w celu redukcji emisji CO2. Rządowy projekt zakładający m.in. nałożenie dodatkowych opłat na benzynę i bilety lotnicze został odrzucony przez 51,6 proc. głosujących.

Podatki w górę. Państwa szukają sposobu na zwiększenie wpływów budżetowych [Analiza]. Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne.

Koniec rządów Netanjahu po 12 latach. 120-osobowy parlament Izraela, Kneset, 60 głosami za i przy 59 przeciw zatwierdził w niedzielę nowy rząd pod przywództwem Naftalego Beneta.

PIE: Do wydobywania kryptowalut potrzeba więcej energii, niż zużywa Polska. Farmy kryptowalut w większości znajdują się w krajach o dużym udziale paliw kopalnych w miksie energetycznym.

Szansa na wycofanie skargi z TSUE ws. Turowa. W poniedziałek polski rząd ma otrzymać od Czechów propozycję umowy w sprawie kopalni Turów

Wybory w Rzeszowie. Konrad Fijołek prezydentem miasta. Kandydat opozycji w pierwszej turze uzyskał większość oddanych głosów - podała Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie.

Wydarzy się w Polsce

Polityka. Dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider Kukiz'15 Paweł Kukiz przedstawią na wspólnej konferencji prasowej szczegóły porozumienia programowego, które dotyczy wzajemnego wspierania ustaw, a także głosowań w Sejmie w kluczowych sprawach (11:30).

Premier. Wizyta premiera w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  z wypowiedzią dla mediów (11:55).

Polityka. prezentacja programu pt. "Pakt dla przedsiębiorców" organizowana przez Koalicję Polska – PSL (12:00).

Zdrowie. Seminarium online pt. "Problemy kardio- i torakochirurgii w Polsce w czasie pandemii i po pandemii COVID-19".

Historia. Obchody 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz (10:00).

Wydarzy się na świecie

Bruksela - Szczyt przywódców państw NATO, z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, a także nowego prezydenta USA Joe Bidena, któremu będzie towarzyszył sekretarz stanu Antony Blinken. Wśród głównych tematów obrad: decyzje ws. reformy Sojuszu "NATO 2030", agresywna postawa Rosji, skutki rosnącego znaczenia Chin, zagrożenia w cyberprzestrzeni, wpływ zmian klimatu na sytuację bezpieczeństwa.

Mińsk - Białoruskie MSZ organizuje briefing, który ma być poświęcony m.in. „wyjazdowi z Białorusi niektórych przedstawicieli polskiej mniejszości” (chodzi o trzy działaczki, które zostały aresztowane i którym postawiono zarzuty karne), lądowaniu w Mińsku samolotu linii Ryanair, nowym okolicznościom sprawy aresztowanego wówczas opozycjonisty Ramana Pratasiewicza oraz tranzytowi nielegalnych imigrantów przez terytorium Białorusi.

Rzym - Otwarcie 42. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z siedzibą w Rzymie, która odbędzie się w formie wirtualnej. Obradom tegorocznej sesji Konferencji FAO będzie przewodniczył minister klimatu i środowiska RP Michał Kurtyka. Przesłanie do uczestników konferencji skieruje papież Franciszek.

Bruksela - Szczyt Unia Europejska-Kanada z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela oraz premiera Kanady Justina Trudeau.

Londyn - Brytyjski rząd ma ogłosić, czy w 21 czerwca zostaną całkowicie zniesione restrykcje koronawirusowe w Anglii.

Naypyidaw - Początek procesu Aung San Suu Kyi (do 26 czerwca). Byłej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla i szefowej rządu Birmy, obalonego wskutek wojskowego zamachu stanu z 1 lutego, postawiono szereg zarzutów kryminalnych, w tym nielegalnego posiadania krótkofalówek, złamania obostrzeń covidowych i naruszenia przepisów ochrony tajemnic państwowych. Grozi jej zakaz działalności politycznej i wieloletnie więzienie.

Sztokholm - Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikuje swój doroczny raport na temat broni atomowej.

Baku - Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z wizytą w Azerbejdżanie i Górskim Karabachu (do 16 czerwca).

Sankt Petersburg - Mecz Polska-Słowacja (18:00).

Kalendarium ekonomiczne 14 czerwca 2021 r.

11:00 – strefa euro – produkcja przemysłowa

14:00 – Polska – bilans płatniczy

14:00 -  Indie – inflacja CPI

Podsumowanie sesji

Polska: Czerwień wraca na GPW. Mocne wzrosty CD Projektu

USA: S&P 500 z nowym rekordem, indeks rośnie trzeci tydzień z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ROBINSON Publikacja raportu za II kwartał roku obrotowego 2020/2021.

AZTEC Wypłata dywidendy 0,15 zł na akcję.

TARCZYNSKI Wypłata dywidendy 1,50 zł na akcję.

LENA Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,30 zł na akcję.

WODKAN ZWZA ws. m.in. podziału zysku za 2020 rok.

BIOGENED ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku za 2020 rok.

ENERGA ZWZA ws. m.in. pokrycia straty netto za rok obrotowy 2020.

BAHOLDING NWZA ws. dalszego istnienia spółki.

11BIT ZWZA ws. m.in. podziału zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym za rok 2020.

ACAUTOGAZ Wypłata dywidendy 2,20 zł na akcję.

JWA ZWZA ws. m.in. pokrycia straty poniesionej w roku obrotowym 2020.

R22 Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,57 zł na akcję.

SONEL Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1 zł na akcję..

INTERFERI ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy 2020.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 14 czerwca

214 lat temu armia Cesarstwa Rosyjskiego przegrała bitwę pod Frydlandem niedaleko Królewca; zwycięzcami były oddziały francuskie dowodzone przez Napoleona; po bitwie car Aleksander I podpisał traktat pokojowy w Tylży, którego skutkiem było utworzenie Księstwa Warszawskiego.

176 lat temu otwarto pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim.

34 lat temu w Essen w Niemczech zmarł Stanisław Bareja, reżyser filmowy, autor komedii "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Poszukiwana, poszukiwany" oraz serialu "Alternatywy 4".

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki