Zapowiedź dnia - 13 sierpnia 2020 r.

2020-08-13 06:25
publikacja
2020-08-13 06:25
Bankier.pl

Przed nami czwartek 13 sierpnia, 226 dzień roku 2020. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Chcesz darmowych bankomatów? Płać więcej za konto. Czasy kiedy banki oferowały darmowe bankomaty w najtańszych kontach to już przeszłość. Dziś bezpłatne bankomaty oferowane są głównie w ramach droższych pakietów – wynika z analizy Bankier.pl.

Spada rola banków na GPW. Banki są coraz mniej istotne dla kluczowych indeksów warszawskiej GPW - wynika z wyliczeń Bankier.pl. To efekt słabości giełdowych notowań sektora, którą pogłębił koronawirus.

Pyramid Games wchodzi na giełdę. Kolejny producent gier ze stajni PlayWaya, debiutuje na NewConnect. Tworzone przez niego „Occupy Mars” to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji.

Straty po wybuchu w Bejrucie przekraczają 15 mld dol. Koszt strat w Bejrucie, spowodowanych potężną eksplozją z 4 sierpnia, przekracza 15 miliardów dolarów

Pompeo: Chiny są większym wyzwaniem niż był ZSRR. Przemawiający w czeskim Senacie sekretarz stanu USA zaznaczył, że Chiny są pod niektórymi względami trudniejszym przeciwnikiem niż był ZSRR podczas zimnej wojny.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Ostatni dzień rozpoczętego we wtorek posiedzenia Senatu. Izba ma zająć się m.in. ustawą o świadczeniu dla osób zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-56, nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także zmianami w kodeksach. W porządku obrad jest także informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2019 roku.

Innowacje. Prezentacja aplikacji "Electric Travelling – system planowania podróży" opracowanej przez naukowców z Politechniki Śląskiej (10:30)

MON. Wręczenie wyróżnień i odznaczeń resortowych z okazji Święta Wojska Polskiego (09:00)

Historia. Otwarcie wystawy "Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata." (Muzeum Wojska Polskiego) (10:30)

Historia. Briefing prasowy "Wystawy na 100-lecie Bitwy Warszawskiej" (15:30)

Warszawa. Uroczystość nadania imienia ukraińskiego gen. Marka Bezruczki skwerowi położonemu przy ul. J.K. Ordona, na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej. W uroczystości udział wezmą m.in.: wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski oraz ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia (10:00)

Wydarzy się na świecie

Mińsk. Rozwój wydarzeń po wyborach prezydenckich na Białorusi. Od niedzieli, gdy podano informację o zwycięstwie urzędującego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, na Białorusi trwają protesty i starcia z siłami bezpieczeństwa.

Lublana. Wizyta sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo w Słowenii, która jest drugim etapem jego europejskiej podróży. Był już w Czechach, a będzie jeszcze w Austrii i Polsce (15 sierpnia).

Sofia. Nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Bułgarii, zwołane na wniosek opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), która domaga się od MSW wyjaśnień w sprawie pobicia dziennikarzy na niedawnej konferencji partii rządzącej. Czwartek jest 36. dniem antyrządowych protestów. Ich organizatorzy wzywają do blokady parlamentu od samego rana.

Kalendarium ekonomiczne 13 sierpnia 2020 r.

Inflacja w Niemczech (08:00), Słowacji (09:00), Hiszpanii (09:00), Czechach (09:00) i Irlandii (12:00)

Bilans płatniczy Polski (14:00)

USA: cotygodniowe dane o bezrobociu (14:30)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Zieleń WIG20. Małe spółki wciąż w odwrocie

Sesja na Wall Street: S&P500 o krok od rekordu. Silne wzrosty Tesli

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

GPW, CREEPYJAR, BLOOBER, BNPPPL, NETIA, GRODNO, SYGNITY, SIMFABRIC – wyniki finansówe

PYRAMID – Debiut na NewConnect

#TegoDnia 13 sierpnia

1521 – Hiszpańscy konkwistadorzy i ich indiańscy sojusznicy zajęli stolicę państwa Azteków Tenochtitlán.

1698 – Król August II Mocny i car Piotr I Wielki zawarli w Rawie Ruskiej sojusz wojskowy przeciwko Szwecji.

1905 – Norwegowie opowiedzieli się w referendum za zerwaniem unii personalnej ze Szwecją.

1911 – Pilot Michał Scipio del Campo jako pierwszy Polak wykonał na samolocie Etrich Taube lot nad Warszawą.

1920 – Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona pod dowództwem marszałka Michaiła Tuchaczewskiego uderzyła na Warszawę

1935 – W związku z podjęciem decyzji o budowie kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach, cała ówczesna Państwowa Rada Ochrony Przyrody z prof. Władysławem Szaferem na czele podała się do dymisji.

1952 – Japonia przystąpiła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

1997 – Wyemitowano premierowy odcinek amerykańskiego serialu animowanego South Park, stworzonego przez Treya Parkera i Matta Stone’a.

2007 – Prezydent Lech Kaczyński odwołał na wniosek premiera Jarosława Kaczyńskiego ministrów z Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki