REKLAMA

Zapowiedź dnia - 13 kwietnia 2021 r.

Krzysztof Kolany2021-04-13 07:55główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-13 07:55
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 13 kwietnia, 103. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Obrażony kolos. Pekin podgrzewa i instrumentalnie wykorzystuje nacjonalistyczne nastroje społeczne. Ofiarą padają "niepokorne" firmy zagraniczne.

Dowody osobiste z odciskami palców od 2 sierpnia 2021 roku. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Pentagon opracowuje podskórny czip wykrywający koronawirusa. Czip jest w końcowej fazie badań. Umieszczony jest w zielonym żelu, który wstrzykuje się pod skórę.

"Układ wrocławski", czyli jak ludzie byłego rzecznika PiS obsadzali spółki państwowe. Wokół byłego rzecznika PiS, partnera w agencji PR R4S Adama Hofmana powstała grupa biznesowa, która gęsto obsadziła spółki państwowe.

IGHP: jeśli rząd nie otworzy hoteli na majówkę, Polacy wyjadą za granicę. Hotele spełniają wszelkie rygory sanitarne, są bezpiecznymi miejscami, należy więc je otworzyć na długi weekend majowy - uważa Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Banki centralne ograniczyły zakupy złota. Czy na długo? Pierwsze dwa miesiące 2021 roku przyniosły najmniejsze od dekady zakupy złota w bankach centralnych.

Mieszkaniówka odporna na koronawirusa, ale na horyzoncie są już nowe problemy. Sytuację strony kredytującej inwestycje i części klientów indywidualnych może odwrócić orzeczenie Sądu Najwyższego.

Wydarzy się w Polsce

Podatki. Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE. Chodzi o projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 r. dotyczącej wprowadzania podatków płaconych na rzecz  Unii Europejskiej.

Szczepienia. Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 zapisywać mogą się 58-latkowie, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie.

Infrastruktura. Ministrowie zajmą się także projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020 - 2030", którego koszt szacuje się na ok. 28 mld zł.

Energetyka. Rząd omówi projekt noweli ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, który przewiduje zmiany definicji małej instalacji OZE, przedłużenie terminów działania niektórych mechanizmów wsparcia oraz złagodzenie regulacji dotyczących planowania przestrzennego dla źródeł odnawialnych.

Prawo. Przed Trybunałem Konstytucyjnym ma być kontynuowana rozprawa w sprawie konstytucyjności przepisu, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie swojej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę.

Polityka historyczna. Prezydent Andrzej Duda odda pod Pomnikiem Katyńskim w Warszawie hołd ofiarom sowieckiej zbrodni.

Wydarzy się na świecie

Bruksela - Europosłowie z komisji wolności obywatelskich (LIBE) dyskutują z przedstawicielami Komisji Europejskiej nt. propozycji Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, czyli tzw. paszportów szczepionkowych, które mają ułatwić podróże między państwami członkowskimi UE podczas pandemii. Deputowani do PE chcą zwrócić uwagę na konsekwencje wprowadzenia takiego instrumentu w zakresie ochrony danych.

Bruksela - Na wniosek strony ukraińskiej odbędzie się posiedzenie Komisji Ukraina-NATO poświęcone m.in. zaostrzeniu sytuacji bezpieczeństwa na ukraińsko-rosyjskiej granicy. Zaplanowano spotkanie szefa MSZ Ukrainy Dmytra Kułeby z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Bruksela - Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken i minister obrony Lloyd Austin rozmawiają z przedstawicielami innych krajów NATO o obecnych priorytetach Sojuszu.

Kijów - Na cmentarzu ofiar NKWD w podkijowskiej Bykowni polscy dyplomaci oddadzą cześć ofiarom zbrodni katyńskiej. W zbiorowych mogiłach, w których pogrzebano ok. 150 tys. ludzi różnych narodowości, spoczywa ok. 3,5 tys. Polaków. Cmentarz w Bykowni jest, obok charkowskich Piatichatek, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. W 2012 roku w Bykowni został otwarty Polski Cmentarz Wojenny.

Budapeszt - Projekcja online filmu dokumentalnego Anny Ferens „Co mogą martwi jeńcy”, zorganizowana przez Instytut Polski z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Waszyngton – W Kongresie wystawiona zostanie trumna strażnika Kapitolu Williama "Billy’ego" Evansa, który zginął w Wielki Piątek staranowany przez samochód w ataku przeprowadzonym przez 25-latka związanego z radykalnym ruchem islamskim.

Tokio – Oczekiwana jest oficjalna decyzja japońskiego rządu w sprawie uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Kalendarium ekonomiczne 13 kwietnia 2021 r.

5:00 – bilans handlowy Chin

9:00 – inflacja CPI w Czechach

11:00 – indeks ZEW (Niemcy)

14:30 – inflacja CPI w USA

Podsumowanie sesji

Polska: Wzrostowe przywitanie tygodnia na GPW. W górę PGE i Tauron

USA:Wall Street lekko w dół, ale wciąż blisko historycznych szczytów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

KANIA  Wycofanie akcji spółki z obrotu na GPW w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości.

SUWARY Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,25 zł na akcję.

BIOMEDLUB Wprowadzenie do obrotu na GPW 237.923 akcji zwykłych na okaziciela serii B.

LEGIMI Publikacja raportu za 2020 rok.

ATENDE Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 13 kwietnia

1947 – Rozpoczęła się tzw. bitwa o handel, której celem było ograniczenie i wyeliminowanie sektora prywatnego. Więcej na ten temat w „Pulsie Historii”

1957 – Premiera filmu Dwunastu gniewnych ludzi w reżyserii Sidneya Lumeta.

1967 – W Sali Kongresowej w Warszawie odbyły się dwa pierwsze polskie koncerty grupy The Rolling Stones.

1970 – Doszło do eksplozji na zmierzającym na Księżyc statku załogowym Apollo 13.

1987 – Podpisano portugalsko-chińskie porozumienie o zwrocie Makau w 1999 roku.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki