Zapowiedź dnia - 10 sierpnia 2020 r.

Krzysztof Kolany2020-08-10 07:56główny analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-10 07:56
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek 10 sierpnia, 223 dzień roku 2020. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

„Nawrót pandemii może obniżyć ceny mieszkań”. Sytuacja na rynku mieszkaniowym w czerwcu i lipcu uległa poprawie, choć ten nadal jest w znacznie gorszej kondycji niż przed pandemią.

Prognoza walutowa: analitycy nie przewidują spadku kursu euro. Analitycy nie zdążyli jednak wziąć pod uwagę niedawnego osłabienia dolara.

W Mińsku trwają demonstracje, dochodzi do starć z milicją. Milicja zaczęła szturmować prowizoryczne barykady, które wznieśli protestujący na prospekcie Zwycięzców.

Kontrowersyjne zakupy rządowe. Rządowe transakcje dotyczące respiratorów mogły być niegospodarne – warszawska prokuratura wszczęła śledztwo.

KE ma wydłużyć zawieszenie ograniczeń wydatków budżetowych. Przynajmniej do marca 2022 roku rządy krajów UE będą mogły nas zadłużać bez  żadnych limitów ze strony Brukseli.

Wydarzy się w Polsce

Historia. Uroczystość symbolicznego otwarcia wystawy "NZS- pokolenia przemian 1980-2020" (11:00)

Senat. Komisja Zdrowia zajmie się ustawą „o zmianie niektórych ustaw” w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 (13:00)

Polityka. Webinarium 100 lecie Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa (17:00).

Wydarzy się na świecie

Mińsk. Rozwój wydarzeń, reakcje i komentarze po wyborach prezydenckich na Białorusi. Konferencja prasowa Centralnej Komisji Wyborczej, na której zostaną ogłoszone wstępne wyniki wyborów.

Waszyngton. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo udaje się w podróż do Europy Środkowej. We wtorek i w środę szef amerykańskiej dyplomacji będzie gościł w Czechach, w czwartek w Słowenii, a w piątek w Austrii. W Polsce złoży wizytę 15 sierpnia.

Pekin. Trwają obrady Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), organu kierowniczego chińskiego parlamentu.

Berlin. Szefowa południowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha z wizytą w Niemczech; spotkanie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem.

Kalendarium ekonomiczne 10 sierpnia 2020 r.

Dane z Chin: podaż pieniądza M3, nowe kredyty, inflacja CPI i PPI.

Bezrobocie: Szwajcaria (07:45), Turcja (09:00)

Strefa euro: indeks Sentix (10:30)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Czerwona sesja na GPW. Szalony dzień "covidowców"

Sesja na Wall Street: Małe zmiany na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PLAY - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.

FLUID - Publikacja raportu za II kwartał 2020 roku.

ARTGAMES Publikacja raportu za II kwartał 2020 roku.

ATMGRUPA - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,08 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 10 sierpnia

1628 – Zatonął szwedzki okręt wojenny „Vasa”, który miał wziąć udział w wojnie z Polską. Wyłowiony w latach 60., obecnie przekształcony w muzeum w Sztokholmie

1741 – I wojna śląska: wojska pruskie zajęły dotychczas austriacki Wrocław

1793 – Otwarto muzeum w paryskim Luwrze

1893 – Założono Bank Włoch

1848 – Otwarto linę kolejową łączącą Poznań ze Szczecinem. W pierwszych dniach kursowania liczni poznaniacy odwiedzający Szczecin i Wronki zawlekli stamtąd do miasta epidemię cholery.

1986 – Odbył się pierwszy za „żelazną kurtyną” wyścig Formuły 1 na węgierskim torze Hungaroring

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kornfanty
Brakuje info o publikacji półrocznego raportu AC SA. A ten już się ukazał.

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki