REKLAMA

Zapotoczny: PPK i IKE to fundament do budowania oszczędności emerytalnych

2021-05-12 15:18
publikacja
2021-05-12 15:18
Zapotoczny: PPK i IKE to fundament do budowania oszczędności emerytalnych
Zapotoczny: PPK i IKE to fundament do budowania oszczędności emerytalnych
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konta Emerytalne to fundament do budowania oszczędności emerytalnych - powiedział podczas środowego wystąpienia na Impact'21. prezes PFR Portal PPK Rafał Zapotoczny.

Szef portalu MojePPK wskazał, że uruchomione w ubiegłym roku PPK a także IKE, które powstaną z przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalne będą stanowić fundament, na którym Polacy mogą budować swoje oszczędności emerytalne. "Ten fundament ma nas uczyć, że powinniśmy sami dbać o swoją przyszłość, powinniśmy sami też oszczędzać" - dodał.

Zaznaczył, że PPK jest dzisiaj najbardziej efektywnym instrumentem finansowym. "Osoba, która weszła do systemu w pierwszej fali PPK, zarabiająca 5 tys. zł brutto ma dziś na koncie ok. 2,5 tys. zł" - powiedział. Dodał, że znaczną część tych środków pochodzi ze składki, którą wpłacił pracodawca oraz budżet państwa. Zapotoczny wraził też nadzieję, że środki, które ok. 16 mln Polaków ma w OFE jeszcze w tym roku trafią na ich IKE (obecnie rządowy projekt czeka na rozpatrzenie przez Senat).

Podkreślił, że zarówno pieniądze z PPK jak i IKE stanowią własność oszczędzających, które każdy będzie mógł wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przy czym - jak wskazał - środki z PPK można wypłacić, pod pewnymi warunkami, w każdej chwili, np. na budowę domu czy jako wkład własny kredytu hipotecznego.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kukuleczka
moim zdaniem program PPK daje ogromne mozliwosci na start. Po roku jak widac oszczednosci nie sa male, a jak pomnozyc je do czasu emerytury to faktycznie moze to byc niezla sumka odlozona :)

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki