Zapłacimy Katarowi za gaz, którego nie będziemy odbierać?

To nie będą łatwe rozmowy. Bronisław Komorowski rozmawia w Katarze między innymi o kontrakcie na dostawy gazu skroplonego. Problem jednak w tym, że opóźnia się realizacja projektu gazoportu w Świnoujściu, który ma odbierać surowiec z Kataru. Pojawiają się głosy, że może dojść do sytuacji, gdy będziemy płacić za gaz, którego nie będziemy odbierać.

Wizytę w Katarze Bronisław Komorowski rozpoczął od spotkania z emirem szejkiem Tamimem Bin Hamadem Al-Thanim. Prezydent podkreśla, że jego rolą jest tworzenie klimatu do rozmów na niełatwe tematy, między innymi na temat dostaw gazu do budowanego gazoportu w Świnoujściu. Terminal ma być gotowy do końca 2014 roku i jak wielokrotnie zapewniało ministerstwo skarbu opóźnienia w budowie nie powinny wpłynąć na kontrakt katarski.

Niemniej emocjonujące rozmowy dotyczą futbolu. Polacy dzielą się swoimi doświadczeniami z organizacji EURO 2012. Katar będzie organizatorem mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku. Polscy architekci startują między innymi w konkursie na budowę stadionu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sylwia Białek/jp/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~heh

Ta sytuacja to zaniechania PO.

! Odpowiedz
0 0 ~irek

poczytaj sobie głąbie dlaczego doszlo do poslizgu w budowie i upadku PBG, to moze coś dotrze do tępego końskiego łba, pieleszącego o zaniechaniach.

! Odpowiedz
0 0 ~rt odpowiada ~irek

Prezes PBG był swego czasu jednym z lepszych kumpli Tuska to ty się zastanów w co była ta gra.

! Odpowiedz
0 0 ~asdrerty

upał podczas mundialu w katarze?
Na klimatyzowanych stadionach to nie grozi.
Stok narciarski na pustyni budują to na klimatyzowany stadion będą skąpic?

! Odpowiedz
0 0 ~zielony

a geodeta grad z bronkiem nie pojechał szukać katarskiego inwestora?

! Odpowiedz
0 0 ~lol

Po co ten gaz, przecież nasze nadwyżki prądu wysyłamy za granicę. Wystarczy zacząć ogrzewać domy małymi wiatrakami prądowymi. Przecież na powierzchni większości Polski są podziemne ciepłe źródła. Trzecia rzecz, zbudować na Wiśle zaporę która śpiętrzy wodę i może być źródłem prądu dla sporej części Polski... .Umowa gazowa z Katarem jest jedynie próbą przepieprzenia ciężko zarobionych pieniędzy przez młodych Polaków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi

już jest zapora na Wiśle we Włocławku ...

! Odpowiedz
0 0 ~thor

Wisła ma za mały potencjał energetyczny. Całkowite spiętrzenie to 2000 MW. A ile by było wysiedleń i ględzenia (czytaj ekoterroryzmu) zielonych. Zapora Itapu na Paranie to 14.000 MW. Zbudowały ją dwa państwa (Paragwaj, Brazylia) za 14 mld USD.

Wiatraki są drogie, hałaśliwe, mało wydajne, wiatr nie zawsze wieje lub jest za silny. Na moim osiedlu facet miał w ogródku wiatrak 15 kW, ale zdemontował po protestach sąsiadów.

Energia geotermalna jest możliwa w Polsce do wydobycia tylko na skalę przemysłową i w ograniczonym zakresie. Najtańsza obecnie energia to węgiel brunatny (Bełchatów, Turów) i kamienny.

Do ogrrzania domów najlepsze są kolektory słoneczne c.o., panele fotoelektryczne i pompy ciepła. Jednak to jeszcze droga technologia. Znacznie tańsze do grzania domów są pelety, drewno do kominka i.... gaz ziemny.

Poza tym ogrzać trzeba całe miasta (osiedla, urzędy, szpitale etc.), Czyli potrzebne ciepłownie na węgiel lub gaz. Gaz jest też potrzebny do procesów technologicznych. Bez gazu będziemy w Polsce produkować już tylko rzodkiewki.

Czyli pozostaje szukanie i wydobywanie gazu łupkowego, który ciągle jest droższy od ziemnego. W USA jest tańszy, ale w imperium, wysysającym pieniądze z państw uzależnionych finansowo, wszystko jest tańsze. Babany i stal również.

BTW. Jeden odwiert wydobywający gaz łupkowy degraduje środowisko mniej niż budowa kilku domów mieszkalnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol

Niech tylko Katar spróbuje a już po tym kraiku.

! Odpowiedz
0 0 ~adam

Tuskowe standarty, ściema oszustwo i marnotrastwo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil