Zapłacą po 5 tys. zł za złamanie zasad kwarantanny

Dwie decyzje o nałożeniu kar w wysokości po 5 tys. zł zostały wydane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie (Lubuskie) w związku z ujawnionymi przez policję przypadkami niestosowania się do obowiązkowej kwarantanny – poinformował w sobotę rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

(fot. Dariusz Gorajski / FORUM)

"Ukaranych zostało dwóch 48-latków. Oby te przypadki nieodpowiedzialności były ostatnimi jakie zostały odnotowane przez lubuskich stróżów prawa, którzy każdego dnia weryfikują tysiące osób objętych obowiązkiem kwarantanny" – powiedział rzecznik.

Jeden z ukaranych mimo zakazu wychodził z mieszkania. Za pierwszym razem podczas rozmowy z policjantami oświadczył, że "na chwilę wyszedł i zaraz będzie". Funkcjonariusze pouczyli go o grożących konsekwencjach i wezwali do przebywania w domu. Podczas drugiej kontroli tego samego dnia, policjanci ponownie nie zastali 48-latka. Tym razem tłumaczył, że wybrał się do Świebodzina, "bo ma swoje sprawy i go nie interesuje ta kwarantanna".

Drugi z ukaranych mężczyzn również ma 48-lat i także jest mieszkańcem powiatu świebodzińskiego. Po powrocie z zagranicy został skierowany na obowiązkową kwarantannę. Zignorował jednak te polecenie i udał się na Śląsk. Do domu wrócił dopiero w ostatnim dniu kwarantanny.

Maludy przypomniał, że policjanci regularnie sprawdzają osoby objęte kwarantanną oraz kontrolują parki, skwery, rejony sklepów czy osiedla mieszkalne, sprawdzając, czy nie dochodzi do grupowania się mieszkańców.

"Wobec osób, które łamią przepisy, są wyciągane konsekwencje w postaci wysokich kar administracyjnych lub składane są wnioski o ukaranie do sądu. Przypominamy, że celem wprowadzonych ograniczeń jest dobro nas wszystkich" – zaznaczył rzecznik.

Według danych lubuskiej policji w regionie kwarantanną objętych jest ok. 4 tys. osób. Do tej pory policja wystąpiła o ukaranie 545 osób. 

Autor: Marcin Rynkiewicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kkrzyy

@etgleeye

Aha, czyli o to chodzi. Ze pracować musisz. Ciesz się ze masz ta prace. Po pierwsze, nie można dojeżdżać w 5 osób, a ci co to robią to idioci. Pracodawcy maja obowiązek stosować się do wprowadzonych ograniczeń, u mnie jest to zrobione. A jak się ludzie zachowają to druga sprawa, jak są tam same takie cwaniaczki to się nie dziwie ze to fikcja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 eagleeye

@kkrzy a może wypowiesz się dlaczego można chodzić do pracy gdzie jest po 10 a 20 osób (tylo mi nie mów o 1,5m odegłości i o środkach higieny bo to jest fikcja) dlaczego do pracy w 5 osób można dojeżdżać do pracy. Myślisz troche logicznie czy tylko ideologicznie.

! Odpowiedz
1 3 kkrzyy

@eagleeye

A ja sugeruje siedzieć w domu na d. A nie słuchać porad cwaniaczków. Nie lubię PiS ale bardzo dobrze ze są te kary tylko szkoda ze takie niskie.

! Odpowiedz
6 7 eagleeye

Sugeruje nie przyjmować mandatów. Tak jak napisał mój przedmówca ta kara nie ostoi się nawet przed PiSokratycznym Sądem - zero podstawy prawnej.

! Odpowiedz
4 17 znawca_wszystkiego

Wnioski o ukaranie do sądu? To chyba będą musieli powstawiać do sądów sędziów pokroju hitlerowskiego Freislera. Bo normalnie to każdy prawnik rozszarpie w 5 minut podstawę prawną kary. W skrócie takie ograniczenie wolności jak mamy dzisiaj możliwe jest tylko po wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Jest wprowadzony? Nie. Dziękuję. Do widzenia. Farsą jest że partia ma w nazwie "prawo i sprawiedliwość" a się do niego nie stosuje, choc ma czarno na białym wykładnię prawną, choćby od tego bolca z RPO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 4 szczecinianin

Ja nie wiem ,że ludziom nie żal 5000 zł,przecież to nie mandacik za 100 zł
A mają prawo dać do 30000 zł,co za ból.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil