REKLAMA
Tour de spółki

Zapasy ropy w USA rosną. OPEC tnie dostawy, Libia zwiększa, a ceny surowca pod presją

2017-02-16 07:42
publikacja
2017-02-16 07:42

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie spadają. W USA mocno rosną zapasy tego surowca, OPEC kontynuuje zmniejszanie dostaw ropy, a Libia je zwiększa - podają maklerzy.

/ fot. ssuaphoto / YAY Foto

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,05 USD, po zniżce o 6 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 1 centa do 55,77 USD za baryłkę.

Z wtorkowych danych o zapasach paliw w USA, które przedstawił niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) wynika, że zapasy surowca wzrosły o 9,94 mln baryłek.

W środę oficjalne dane podał z kolei Departament Energii USA (DoE). Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 9,53 mln baryłek, czyli 1,9 proc., do 518,119 mln baryłek - wyliczył Departament Energii.

Analitycy spodziewali się tygodniowego wzrostu zapasów ropy w USA o 3,5 mln baryłek. To już 6. z kolei tydzień, gdy amerykańskie zapasy ropy wzrosły.

"Amerykańskie zapasy ropy rosną w tym roku mocniej niż w 2016 i to wskazuje na ożywienie produkcji surowca, a to z kolei budzi niepokój na rynkach paliw" - mówi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły w USA o 689 tys. baryłek, czyli 0,4 proc. do 170,057 mln baryłek - podał DoE. Zapasy benzyny wzrosły zaś w tym czasie o 2,85 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 259,063 mln baryłek.

A tymczasem od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 pierwszych miesięcy 2017 r.

Międzynarodowa Agencja Energii podała, że OPEC osiągnął rekordową 90-procentową zgodność z ustalonym porozumieniem o zmniejszeniu dostaw ropy. 11 krajów kartelu zmniejszyło dostawy w styczniu o 1,12 mln baryłek do 29,93 mln b/d.

Libia za to zwiększa dostawy swojej ropy. W tym kraju targanym wcześniej konfliktami wewnętrznymi poprawiły się warunki do działalności międzynarodowych koncernów naftowych, takich jak Eni SpA czy Total SA.

"Libia będzie kontynuować zwiększanie dostaw i będzie w stanie produkować 900.000 baryłek dziennie w I połowie 2017 roku" - ocenia Hong Sung Ki.

Ceny ropy w USA mogą w tym roku poruszać się w przedziale 50-60 dolarów za baryłkę - prognozuje Daniel Yergin, wiceprezes IHS Markit Ltd., firmy konsultingowej.

W środę ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 9 centów do 53,11 USD/b. (PAP)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~bolo
Kij ma dwa konce. Czyste osły. Wiadomo jak cena wyższa to towaru więcej bo jest okazja dobrej ceny tylko że nadpodaz działa odwrotnie i cena pikuje na maxa
~jasnowidzacy
Ropa będzie w granicach 40-45dolarów. I to do wiosny. Wysoka cena ropy krzyżują plany największych tracą rynek pojawiają się nowi gracze. Będzie nadal wojna cenowa która będzie trwała lata
~niepelnosprawny_org
panie Trump pośpieszcie sie z tym ropociagiem przez tereny Indian, bdzie znacznie lepeiej i ciekawiej,...
niektóre kraje na świecie w tym afryka chyba szczgólnie zacznie pompować...
marzy sie cena letnia co najmniej... jakkolwiek kazdy powinien mieć zapas benzyny, ale to i lepiej, że Białoruś sie na nas otwiera, tam
panie Trump pośpieszcie sie z tym ropociagiem przez tereny Indian, bdzie znacznie lepeiej i ciekawiej,...
niektóre kraje na świecie w tym afryka chyba szczgólnie zacznie pompować...
marzy sie cena letnia co najmniej... jakkolwiek kazdy powinien mieć zapas benzyny, ale to i lepiej, że Białoruś sie na nas otwiera, tam ceny benzyny lux :)
~rei
Na miejscu Putina posłał bym do Libii zielone ludziki...
~Le
Tam już są niebieskie ludziki i pompują ropę po 10 $ jak w PI ,złoto Kadafiego też zabrali jak Ukrainie żeby im nie przyszło do głowy handlować za złoto zamiast $
~ctd
Zapasy rosną, OPEC tnie wydobycie a cena nie rośnie. To wystarczająca odpowiedź na stan rynku. Gdyby cena dalej rosła to kolejne projekty łupkowe staną się rentowne i będą odkorkowane. Teraz brakuje tylko żeby któryś z członków OPEC zaczął pompować na potęgę, a najlepiej kilku naraz.
~niepelnosprawny_org
czemu by tak nie miało być, wystarczy zaprowadzić pokój (pomóc?) w afryce, bo tam wojenki domowe i ropa byłaby tania, ale komu chce sie to robić? pomogło by sie tam prostym ludziom, takze wenezuela niemal głodujaca, mozna by pomóc dla nas i dla nich i ich ropa by nas wspomogła :)
~obiektywny odpowiada ~niepelnosprawny_org
....Można by pomóc nam i im ... .
Komu czemu pomóc? komu czemu nieśc pomoc - nam a nie dla kogo dla czego nieśc pomoc...
~Le
Stan rynku czyli tak na prawdę klapa i spadek spożycia?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki