REKLAMA

Zamrożone aktywa Iranu wędrowały przez pół świata. To część umowy z USA

2023-08-21 08:06
publikacja
2023-08-21 08:06

Zamrożone w Korei Płd. aktywa Iranu zostały przekazane do szwajcarskiego banku centralnego w ubiegłym tygodniu w celu wymiany waluty i udostępnienia tych aktywów z powrotem władzom w Teheranie w ramach umowy zawartej z USA - podała w poniedziałek południowokoreańska agencja Yonhap Infomax.

Zamrożone aktywa Iranu wędrowały przez pół świata. To część umowy z USA
Zamrożone aktywa Iranu wędrowały przez pół świata. To część umowy z USA
fot. Dmitriy Prayzel / / Shutterstock

Szwajcarski Bank Narodowy (BNS) planuje wymienić zamrożone fundusze o równowartości 6 mld USD, obecnie w wonach południowokoreańskich na dolary, a następnie na euro. Przez następne pięć tygodni każdego dnia będzie wymienianych co najmniej 300 mld wonów, równowartość 224 mln dolarów - przekazała agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródło. Przedstawiciel ministerstwa finansów Korei Płd. odmówił potwierdzenia tych doniesień, podkreślając dyplomatyczną wrażliwość sprawy.

Iran i Stany Zjednoczone osiągnęły niedawno porozumienie, na mocy którego pięciu obywateli USA przetrzymywanych w Iranie zostanie uwolnionych, podobnie jak pięciu Irańczyków przetrzymywanych w USA, a irańskie aktywa zamrożone w Korei Płd. przesłane na konto w Katarze, do którego będzie miał dostęp rząd irański. Konto to będzie kontrolowane przez USA w celu upewnienia się, że fundusze nie są wykorzystywane w nieodpowiedni sposób, o czym pisał w ubiegłym tygodniu dziennik "Financial Times".

Prezydent Iranu ajatollah Ebrahim Raisi zapowiedział, że uwolnione aktywa zostaną zużytkowane w celu zwiększenia "produkcji krajowej".

USA i Iran osiągnęły w tym roku porozumienia w większości kwestii, ale prowadzone przez pośredników dyskusje, mają być kontynuowane w Katarze i Omanie - przekazało jedno ze źródeł dyplomatycznych "FT". Umowa dotycząca więźniów ma być warunkiem wstępnym jakiegokolwiek postępu w sprawie deeskalacji irańskiej polityki nuklearnej. Poruszana jest również kwestia polityki Iranu wobec Rosji, która w 2022 roku rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Waszyngton naciska na Teheran m.in., aby zaprzestał sprzedaży Moskwie uzbrojonych dronów. (PAP)

kjm/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
„najwyższą formą zaufania jest kontrola"

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki