REKLAMA

Zamrożenie cen gazu coraz bliżej. Premier: Prawdopodobne kryterium dochodowe

2022-11-23 08:28, akt.2022-11-23 11:18
publikacja
2022-11-23 08:28
aktualizacja
2022-11-23 11:18

Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ceny gazu na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku; prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe; decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Zamrożenie cen gazu coraz bliżej. Premier: Prawdopodobne kryterium dochodowe
Zamrożenie cen gazu coraz bliżej. Premier: Prawdopodobne kryterium dochodowe
fot. Mino Surkala / / Shutterstock

Premier został w środę zapytany, na jakim poziomie względem tego roku rząd zamierza zamrozić taryfy na gaz dla gospodarstw domowych w przyszłym roku i czy pod uwagę brana jest możliwość wprowadzenia kryterium dochodowego.

"Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe" - powiedział w środę premier podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Morawiecki przyznał, że kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów.

"Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest - powiedzmy to sobie uczciwie - bardzo sprawiedliwe. I dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe. W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta" - powiedział Morawiecki.

Kilka wariantów blokady ceny gazu

Szef resortu rozwoju i technologii pytany w środę w Programie I Polskiego Radia, czy cena gazu zostanie zamrożona, powiedział: "musimy dopracować jeszcze mechanizm dotyczący zablokowania tej ceny". Przypomniał, że we wtorek dyskutowano o tym na posiedzeniu rządu.

Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów. Jednym z nich - jak wymienił - jest "blokada ceny na poziomie z zeszłego roku" czy wskazanie limitu np. zużycia, albo procentu zużycia z poprzedniego roku. "Poważnie też zastanawiamy się nad pewnym cenzusem wynagrodzenia, albo ewentualnie powierzchnią budynku" - powiedział.

"Szukamy wentylów bezpieczeństwa, aby ten program był sprawiedliwościowy, czyli żeby dopłacał tym, którzy najbardziej tego potrzebują i do ilości, które zachęcają do oszczędzania" - stwierdził Buda.

Szef MRiT pytany, kiedy zapadnie decyzja ws. zamrożenia cen gazu, wskazał, że premier Mateusz Morawiecki prosił, by ją "dopracować do końca tygodnia". "Być może jeszcze w piątek obiegowo przyjmiemy taką decyzję przez Radę Ministrów" - zapowiedział.

Buda skłania się do rozwiązania, by mechanizm zamrożenia ceny gazu powiązany był, podobnie jak w przypadku prądu, z limitem zużycia - "pewien limit, do którego dopłacamy, później ta stawka rośnie".

Stwierdził, że mechanizm zamrażania "jest dość skomplikowany z punktu widzenia rozliczenia z dostawcą, z punktu widzenia operatora trzeba [...] zaszyć wiele warunków i to jest utrudnione z punktu widzenia rozliczenia".

Co dokładnie ma się znaleźć w ustwie o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych?

Projekt dotyczący ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych wymaga jeszcze doprecyzowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska - poinformował we wtorek rzecznik resortu Aleksander Brzózka. Nowe przepisy dot. gazu były dyskutowane podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Chodzi o projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który był przewidziany we wtorkowym porządku obrad rządu. Jego wnioskodawcą jest Minister Klimatu i Środowiska.

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, że będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu podano, że projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd. Ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

"Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej" – wskazano w wykazie prac. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco, Aneta Oksiuta

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jas2
Skoro wszyscy są równi, każdy powinien otrzymywać pewien limit prądu, gazu, ogólnie energii, za darmo, albo w niskiej cenie.

Na więcej, na luksus trzeba sobie zapracować.
arzab
Najlepszy jest ten fragment,w którym wielokrotny kłamca mówi o uczciwości !
bankier555
Czy ktos to moze wyjasnic ?
Artykul obok na tym samym portalu:
Za kontrakty na luty płaci się 141,3 euro za MWh, o 9,06 proc. więcej.

We wtorek na zamknięciu kontrakty grudniowe wyceniane były na 119,64 euro, styczniowe na 127,7 euro, a lutowe na 129,52 euro.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz
Czy ktos to moze wyjasnic ?
Artykul obok na tym samym portalu:
Za kontrakty na luty płaci się 141,3 euro za MWh, o 9,06 proc. więcej.

We wtorek na zamknięciu kontrakty grudniowe wyceniane były na 119,64 euro, styczniowe na 127,7 euro, a lutowe na 129,52 euro.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu tego roku, notowania przekraczały 349

To jak to jest podrozal gaz, czy jest w podobnej cenie jak sprzed rozpoczecia konfliktu ?
1984
Na TTF są ceny spot. Kontrakty są indeksowane cenami z kilku poprzednich miesiecy, najczęściej 9-ciu. Wyciągnij średnią od kwietnia do grudnia b.r. i porównaj z 2021. Następnie zrób to samo dla kolejnych kwartałów bo ceny indeksuje sie co 3 miesiace. Wtedy uzyskasz odpowiedź na pytanie czy gaz kupowany w dużych ilosciach w ramach Na TTF są ceny spot. Kontrakty są indeksowane cenami z kilku poprzednich miesiecy, najczęściej 9-ciu. Wyciągnij średnią od kwietnia do grudnia b.r. i porównaj z 2021. Następnie zrób to samo dla kolejnych kwartałów bo ceny indeksuje sie co 3 miesiace. Wtedy uzyskasz odpowiedź na pytanie czy gaz kupowany w dużych ilosciach w ramach kontraktów podrożał czy staniał.
mirek6504
To ile już ten gaz z USA jest droższy od ruskiego 5 razy ,,A
1984
Pytanie z tezą. Na zasadzie "kiedy przestanie Pan bić swoją żonę". A wystarczy wejść na TGE i porównać ceny np. z TTF aby zobaczyć gdzie jest drożej. Mała podpowiedź - nie w Polsce.
jas2
Od dawna jest zamrożony. Zmienia się tylko wraz z inflacją, wraz ze wzrostem wynagrodzeń.
lipsk
Tak smog królem pozostanie na długo.
1984
Kiedy Pan na stronę GIOS zaglądał? W tym roku mamy najmniejszy smog w historii. Paradoksalnie najgorzej jest w Krakowie gdzie zabronili wszystkiego poza gazem. I nic im to nie dało. Dlatego teraz zabierają sie za samochody - było o tym dzisiaj na bankierze.

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki