Tragiczny finał pogrzebu dawnego dowódcy armii libijskiej

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 33 zostały ranne, gdy podczas pogrzebu dawnego dowódcy wojskowego w Bengazi na północnym wschodzie Libii eksplodowały w czwartek co najmniej dwa samochody pułapki - poinformowały lokalne władze.

(fot. ISMAIL ZITOUNY / Reuters)

Zabici to dwaj żołnierze i dwaj cywile; wśród rannych są cywile, żołnierze oraz funkcjonariusze policji. Według cytowanych przez Reutera źródeł wojskowych był to pogrzeb Chalify Mismariego, zastępcy dowódcy libijskich sił specjalnych za dyktatury Muammara Kadafiego, którego obalono w 2011 r.

W ceremonii brało udział wiele ważnych osobistości z samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) - która kontroluje wschód kraju - w tym dowódca sił specjalnych Walis Buchamada. W zamachu nie odniósł jednak żadnych obrażeń.

Po obaleniu dyktatury Kadafiego Libia pogrążyła się w chaosie i rozdarta jest między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie sytuację kontroluje rząd jedności narodowej premiera Fajiza Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie - z Bengazi - rządzi administracja ANL, na której czele stoi Chalifa Haftar.

Ten popierany przez Egipt i państwa Zatoki Perskiej legendarny generał nazywa swych rywali "terrorystami" i deklaruje, że ostatecznym celem jego "misji" jest wyzwolenie Trypolisu. Obecnie ANL prowadzi ofensywę mającą doprowadzić do realizacji tego celu. 

ulb/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil