REKLAMA

Zamach? Prokuratura rozszerza śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej

2023-07-21 14:09
publikacja
2023-07-21 14:09

Prokuratura włączyła do tzw. śledztwa smoleńskiego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Śledczy podali, że badają w tym postępowaniu różne wersje zdarzenia.

Zamach? Prokuratura rozszerza śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej
Zamach? Prokuratura rozszerza śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej
fot. Sergei Karpukhin / / Reuters

Chodzi o zawiadomienie podkomisji smoleńskiej z kwietnia br., które dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r.

Jak poinformowała w piątek PAP Prokuratura Krajowa, zawiadomienie to "w dniu piątego lipca zostało włączone do tzw. śledztwa smoleńskiego celem łącznego prowadzenia". "W ramach tego postępowania badane są różne wersje zdarzenia" - przekazał dział prasowy PK odpowiadając na pytania Polskiej Agencji Prasowej.

O tej sprawie poinformowała w piątek też podkomisja smoleńska w przesłanym komunikacie.

"Prokuratura Krajowa Zespół Śledczy nr 1 podjęła decyzję o prowadzeniu śledztwa w sprawie zamachu na Prezydenta RP i Państwo Polskie. Zespół Śledczy nr 1 przyjął zawiadomienie Podkomisji o przestępstwie (...) Prokuratura, w następstwie postępowania sprawdzającego i oceny zgromadzonego materiału dowodowego, postanowiła prowadzić śledztwo w zakresie przeprowadzenia zamachu na Prezydenta RP i Państwo Polskie. Ponadto, po dokonaniu analizy treści Zawiadomienia i dołączonych do niego załączników, w tym Raportu Podkomisji oraz innych materiałów przeanalizowanych i wytworzonych przez Podkomisję w bieżącej kadencji, uznała za zasadne wykorzystanie tych dokumentów jako dowodów w dalszym postępowaniu" - podała podkomisja.

Urząd zadeklarował też pełne wsparcie prokuratury, "celem wyjaśnienia wszelkich ustaleń sformułowanych w Raporcie i Załącznikach".

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od 10 kwietnia 2010 r. prowadzi prokuratura. Najpierw była to Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Po reformie prokuratury przez rząd PiS śledztwo od zlikwidowanej wtedy prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Od marca 2016 r. sprawą zajął się Zespół Śledczy nr I Prokuratury Krajowej. W grudniu zeszłego roku PK informowała, że w tym śledztwie nadal weryfikowane są wszystkie przyjęte wersje zdarzenia.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia zamachu podkomisja smoleńska złożyła w prokuraturze w połowie kwietnia. Dotyczy ono art. 134 Kodeksu karnego, który sankcjonuje zamach na życie prezydenta. Zgodnie z tym przepisem, kto dopuszcza się zamachu na życie Prezydenta RP podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, a maksymalnie karze dożywotniego pozbawienia wolności. Zawiadomienie, dotyczy także art. 128 Kodeksu karnego mówiącego o usunięciu przemocą konstytucyjnego organu RP.

Oba te czyny miały zostać dokonane - jak wskazano w zawiadomieniu - "poprzez zabójstwo, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie oraz z użyciem materiałów wybuchowych". W zawiadomieniu zawnioskowano m.in. o przeprowadzenie dowodów z raportu podkomisji i dołączonych do niego załączników oraz przesłuchań osób zaangażowanych w remont Tu-154M, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę prezydenta, a także "formułujących publicznie groźby karalne wobec prezydenta Kaczyńskiego: Władimira Putina i Bronisława Komorowskiego".(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
efg
Z jakiegoś powodu niektóre mniej cywilizowane państwa, na przykład Rosja, ogarnięte są obsesją posiadania jak największego terytorium. Nie jest to przesadnie racjonalne podejście do świata. W końcu jeżeli twój kraj ma do zaoferowaniu świata jedynie ogromną powierzchnię, szantaż atomowy, dopingowe skandale, przemoc i zbrodnie wojenne,Z jakiegoś powodu niektóre mniej cywilizowane państwa, na przykład Rosja, ogarnięte są obsesją posiadania jak największego terytorium. Nie jest to przesadnie racjonalne podejście do świata. W końcu jeżeli twój kraj ma do zaoferowaniu świata jedynie ogromną powierzchnię, szantaż atomowy, dopingowe skandale, przemoc i zbrodnie wojenne, to powinieneś poważnie przemyśleć swoje wybory życiowe.
efg
Jak widać poniżej, ci którzy sprzedali się za ruble zrobią wszystko żeby wybielić tego klauna z Kremla. Nic mu to nie pomoże bo wyjechać bez ryzyka aresztowania może do coraz mniejszej ilości krajów.....
pstrzezek
Oj to dość przypadkowo blisko wyborów taka ważna decyzja prokuratury. Raptem 13 lat po wypadku :))
samsonn
Przed wypadkiem a skrzydle siedzial Tusk a potem odlecial ten Atychryst trzymajac w garsci Rydzyka
jaszczura
Wybory blisko, a my "jesteśmy coraz bliżej prawdy".
kaczyslaw_
Znowu odgrzewają tego mielonego kotleta akurat tuż przed wyborami? Który betonowiec jeszcze się na to nabiera?
pstrzezek
No każdy berecik :) Popatrz na forum na Jasia Grzesia i Maksia :))
inwestor.pl
Będą się z tym bujać do 2050 roku.

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki