Założyciel Ubera pozwany przez inwestora

Travis Kalanick został pozwany przez jednego z inwestorów Ubera - Benchmark Capital. W pozwie czytamy, że były CEO odpowie za oszustwo, złamanie umowy oraz naruszenie obowiązku powierniczego. Jeśli jeden z pierwszych inwestorów wygra w sądzie, Kalanick zostanie całkowicie odsunięty z firmy.

(fot. Reuters / FORUM)

W czerwcu na wyraźne żądania inwestorów Travis Kalanick, założyciel Ubera, ustąpił z funkcji dyrektora generalnego. Były prezes pozostał jednak w zarządzie i ma wpływ na dalsze losy firmy. Benchmark był jednym z inwestorów, który nalegał wówczas na jego rezygnację. 

Kalanick nie zgadza się z postawionymi przez inwestora zarzutami. Benchmark twierdzi, że były prezes wstrzymał się z ujawnieniem istotnych informacji na temat zarządzania Uberem - donosi serwis CNN Money. Kalanick mimo rezygnacji z funkcji CEO utrzymał władzę w przedsiębiorstwie przez rozszerzenie zarządu o dodatkowe trzy miejsca. W skardze czytamy, że akcjonariusze nie otrzymali wszelkich istotnych informacji do podjęcia decyzji o wyrażeniu zgody na wspomniane mandaty. Benchmark zarzuca również Kalanickowi rozpowszechnianie kultury dyskryminacji ze względu na płeć. 

Benchmark posiada 13 proc. udziałów w firmie, która jest warta 68 mld dolarów, Kalanick ma 10 proc. Zdaniem byłego prezesa skarga jest całkowicie bezpodstawna, oparta na kłamstwach i fałszywych zarzutach. Rzecznik założyciela powiedział w oświadczeniu: "Sprawa Benchmarku to jasna próba pozbawienia Travisa Kalanicka jego praw jako założyciela i akcjonariusza oraz uciszenia jego głosu w kwestii zarządzania spółką, którą pomógł stworzyć". 

WSZ

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl