Nie żyje założyciel Daewoo, drugiego największego koncernu w dziejach Korei Południowej

Kim Wu Czung, założyciel Daewoo zmarł w wieku 83 lat po walce z przewlekłą chorobą – informuje Reuters.

(fot. Associated Press / )

Z przedsiębiorstwa tekstylnego, w które zainwestował 5000 dolarów, zamienił w drugi największy koncern w dziejach Korei Południowej. Daewoo w szczytowym okresie swojej działalności zatrudniało ponad 300 tys. pracowników w 110 krajach, produkując samochody, sprzęt elektroniczny, a nawet statki.

Przez Koreańczyków uważany był za jeden z symboli przemian jakie południowokoreańska gospodarka przeszłą od zapaści związanej z wojną w latach 50. do późniejszej prosperity.

Daewoo, obok Hyundaia, Samsunga i LG to także jeden z najbardziej wyrazistych przykładów czeboli – charakterystycznych dla Korei Południowej koncernów złożonych z małych firm prywatnych, które przy aprobacie i utrzymywaniu bliskich stosunkach z autorytarnymi władzami kraju, w oparciu o tanie kredyty i we współpracy z przemysłem japońskim produkowały samochody czy urządzenia elektroniczne.

Jak przypomina Reuters, Kim Wu Czung uciekł z Korei Południowej w 1999 r., kiedy kontrolę nad koncernem będącym na skraju bankructwa z 75 mld dolarów długu przejął rząd. W 2000 r. Daewoo zostało przejęte przez amerykański General Motors.

Założyciel Daewoo do kraju wrócił w 2005 r. Został wówczas aresztowany i skazany na 10 lat więzienia za sprzeniewierzenie i oszustwa. W 2007 r. został ułaskawiony przez prezydenta Korei Południowej.

MKZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
28 10 talmud

takie same przyklady "wielkiego......przekretu" sa w polin.....& na calym swiecie dlatego wygra komunizm.....

! Odpowiedz
0 2 sel

Komunizm to utopia i to w najbardziej rozwiniętej formie kapitalizmu z biedy nie zrobi się komuny co najwyżej będzie biedna komuna.
Ale socjaliści wygrywają wszędzie tam gdzie jest demokracja bo biedaków zawsze będzie więcej niż bogatych, a oni mają takie same kartki do głosowania, chyba że im kościelni zrobią wodę z mózgu to wtedy można liczyć na inny wynik, jak w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 22 remo87

Wysiłkiem i wyrzeczeniami całego narodu stworzyli sobie oligarchów, sam jestem ciekaw jak potoczy się przyszłość Korei Południowej, bo wydaje mi się, że narobili sobie sporo nierozwiązywalnych problemów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.