REKLAMA

Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje po kontrowersyjnym raporcie ws. Ukrainy

2022-08-10 11:31
publikacja
2022-08-10 11:31
Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje po kontrowersyjnym raporcie ws. Ukrainy
Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje po kontrowersyjnym raporcie ws. Ukrainy
fot. Patrik Österberg / / FORUM

Pisarz i członek Akademii Szwedzkiej Per Waestberg zrezygnował z członkostwa w Amnesty International w Sztokholmie, oddziału, który założył w latach 60. Powodem jest kontrowersyjny raport tej organizacji, zarzucający ukraińskiemu wojsku m.in. łamanie prawa konfliktów zbrojnych.

Waestberg w środę na łamach dziennika "Svenska Dagbladet" podkreślił, że "Amnesty International, początkowo działająca na rzecz wolności więźniów politycznych, z czasem rozszerzyła swój mandat, stając się organizacją o nieoczekiwanym wpływie".

"Z przykrością po 60 latach rezygnuję z członkostwa z powodu oświadczenia organizacji w sprawie Ukrainy" - poinformował Waestberg.

Zarząd szwedzkiego oddziału Amnesty International poparł tezy budzącego kontrowersje raportu, w którym zarzucono ukraińskiemu wojsku łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej.

Per Waestberg jest znanym szwedzkim pisarzem, felietonistą "Svenska Dagbladet" oraz członkiem przyznającej literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej. W 2019 roku wygłosił laudację na cześć Olgi Tokarczuk podczas ceremonii wręczania jej medalu oraz dyplomu noblowskiego w Sztokholmie.

Po publikacji raportu Amnesty International na znak protestu organizację opuściła szefowa jej ukraińskiego biura Oksana Pokalczuk. (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (15)

dodaj komentarz
rusin19
Ach ci "niedobrzy Rosjanie"....
Steven Seagal równiez ich "potępiał", nawet pojchał na Ukrainę aby nakrecic film dokumentalny o zbrodniach Rosyjskich, ale zamiast tego po 2 miesiącach doznał szoku/olśnienia - i właśnie kreci film dokumentalny o okrytnych zbrodniach wojennych prezydenta Żeleńskiego i ukraińskich
Ach ci "niedobrzy Rosjanie"....
Steven Seagal równiez ich "potępiał", nawet pojchał na Ukrainę aby nakrecic film dokumentalny o zbrodniach Rosyjskich, ale zamiast tego po 2 miesiącach doznał szoku/olśnienia - i właśnie kreci film dokumentalny o okrytnych zbrodniach wojennych prezydenta Żeleńskiego i ukraińskich nazistów przeciwko wlasnemu narodowi ( Bucza , Jelonka itd ) ... jest na Telegramie jego wypowiedz w tym temacie, warto poszukać ...
interstellar
"jest na Telegramie jego wypowiedz w tym temacie, warto poszukać ..."

Nie, nie warto szukać bełkotu ruskiej propagandy. Jeden taki ruski młot po wczorajszym ataku na lotnisko na Krymie mówił, że ani jeden radziecki samolot nie został uszkodzony. A drugi ruski młot jednak pokazał na wspomnianym "Telegramie"
"jest na Telegramie jego wypowiedz w tym temacie, warto poszukać ..."

Nie, nie warto szukać bełkotu ruskiej propagandy. Jeden taki ruski młot po wczorajszym ataku na lotnisko na Krymie mówił, że ani jeden radziecki samolot nie został uszkodzony. A drugi ruski młot jednak pokazał na wspomnianym "Telegramie" (takim putinowskim serwisie) zniszczony radziecki samolot i płakał, że Ukraina atakuje ;)
Szkoda czasu na nich, niech Ukraińcy to przepędzą :)
1as
Żal człowieka.
chciał dobrze, a stworzył potworka.
Nawrócony, ale jakie musi mieć wyrzuty...
pozhoga
Niesamowite jest to, jak lewactwo potrafi samo się zakiwać.
jarekzbyszek
AI to bardzo lewicowa organizacja. A wszystkie skrajne organizacje mają sympatię do Rosji. Nie bezinteresownie oczywiście.
towarzysz_
Przykładem jest nasza Konfederacja - najbardziej lewicowa partia w Waszej Polszce
faramir_z_gondoru
W obecnych czasach bohaterskim wyczynem staje się pisanie prawdy. Jeżeli tak to ma wyglądać, to zlikwidujcie też ONZ, UNICEF, FAO, Czerwony Krzyż. Po co te instytucje, skoro jedyna słuszna prawda ma być tworzona w zaciszach gabinetów wielkich tego świata?
eobywatel
czyli wg ciebie jedyna słuszna prawda jest w gabinecie putina?
pozhoga odpowiada eobywatel
Nie, w gabinecie Ursuli von-der-cośtam
tomitomi
... cóż można powiedzieć , - '' Panta rei '' - nawet tam ,,,,,,,,,,,

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki