Żałoba na Górnym Śląsku po wypadku w kopalni

Wojewoda Lechosław Jarzębski ogłosił trzydniową żałobę na terenie województwa śląskiego w związku z tragedią w kopalni Jas-mos w Jastrzębiu. W wyniku podziemnego wybuchu zginęło nad ranem 10 górników, a dwóch zostało rannych, w tym jeden ciężko. Przyczyny eksplozji nie są jeszcze znane.

Według prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Wojciecha Bradeckiego, nie wiadomo, czy w chodniku eksplodował metan czy pył węglowy. Wiadomo natomiast, że górnik strzałowy, który dokonywał odpalenia ładunku na ścianie, nie wycofał zgodnie z procedurą załogi z chodnika - dlatego zginęło tak wiele osób.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że wybuch metanu lub pyłu węglowego mógł zainicjować ładunek odpalony przez górnika strzałowego. Po południu do Jastrzębia przybył premier Leszek Miller. Jak zapewnił, rząd uczyni wszystko, by pomóc rodzinom dzisiejszej tragedii. "Jestem wstrząśnięty. Zginęli bardzo młodzi ludzie od 28-miu do 43-ech lat. Zostawili żony, matki, dzieci. To wstrząsające" - powiedział premier i dodał: "Ze strony władz zostanie uczynione wszystko, aby pomóc rodzinom choć wiem, że nic i nikt nie zastąpi tych, którzy dzisiaj zginęli".

W związku z tragedią wojewoda śląski zaapelował, by organizatorzy - na znak solidarności z rodzinami ofiar - zawiesili sobotnio-niedzielne zabawy oraz imprezy o charakterze rozrywkowym.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil