REKLAMA
NIE PRZEGAP

Zaliczki na PIT wciąż liczone dwa razy. Mimo poprawek w "Polskim ładzie"

2022-06-27 06:41
publikacja
2022-06-27 06:41
Zaliczki na PIT wciąż liczone dwa razy. Mimo poprawek w "Polskim ładzie"
Zaliczki na PIT wciąż liczone dwa razy. Mimo poprawek w "Polskim ładzie"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Wchodząca w życie od 1 lipca br. korekta Polskiego Ładu miała skończyć z obowiązkiem dwukrotnego wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jednak firmy nadal będą musiały to robić - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje dziennik, wbrew deklaracjom resortu finansów płatnicy nie unikną biurokracji, którą wprowadził Polski Ład. "Jego korekta nie zmieniła bowiem przepisów o składce zdrowotnej. Efekt? Firmy nadal będą wyliczać zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z zasadami bieżącymi i na podstawie przepisów obowiązujących 31 grudnia 2021 r." - czytamy.

"DGP" przyznaje, że z przepisów zniknie kontrowersyjny mechanizm rolowania zaliczek, ale ustawodawca nie zmienił wprowadzonych 1 stycznia br. zasad wyliczania składki zdrowotnej - chodzi o art. 83 ust. 1 i art. 83 ust. 2b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Gazeta wyjaśnia, że wynika z nich, iż jeśli kwota składki zdrowotnej przewyższa wysokość zaliczki na PIT wyliczonej według zasad obowiązujących 31 grudnia 2021 r., to płatnik powinien tę składkę odpowiednio obniżyć.

"Nie ma wątpliwości, że w lipcu br. i w kolejnych miesiącach 2022 r. zespoły kadrowo-płacowe nadal będą musiały wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie, tj. według zasad bieżących i ubiegłorocznych. Wszystko, aby dokonać ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r." – tłumaczy cytowana przez "DGP" Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa i dyrektorka w Vialto Partners, która pierwsza zwróciła uwagę na problem.

Narkiewicz-Tarłowska podkreśla, że ustawodawca zapewniał, że od 1 lipca br. nie będzie już potrzeby podwójnego liczenia zaliczek na podatek dochodowy. "W trakcie prac legislacyjnych nie zmieniono jednak wprowadzonych w styczniu br. przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które nakazują płatnikom obniżanie wysokości składki zdrowotnej do wysokości zaliczek obliczonych według zasad obowiązujących na 31 grudnia 2021 r." - dodaje.

Według cytowanego przez "DGP" adwokata, doradcy podatkowego i partnera zarządzającego w LTCA Marcina Zarzyckiego przepisy korygujące Polski Ład po raz kolejny były tworzone w pośpiechu i ustawodawca zwyczajnie zapomniał o zmianach. Joanna Narkiewicz-Tarłowska nie wyklucza jednak, że mogło to być świadome działanie MF.

"DGP" zapytał resort finansów o celowość pozostawienia mechanizmu dwukrotnego wyliczania zaliczek na PIT w przepisach, ale do dnia zamknięcia numeru nie uzyskał odpowiedzi.(PAP)

szz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
To wyższa kultura biznesu, bo przecież mogłyby być liczone 3x: po staremu, po 1 zmianie i po 2 zmianie!
Dziambor się obruszył na Sasina, że ten twierdzi, że tylko dzięki pis, mamy węgiel z polskich kopalń, bo przecież górnicy itd. Chłop nie zrozumiał, że Sasin miał na myśli, że mogli już całkowicie kopalnie zamknąć, ale dzięki
To wyższa kultura biznesu, bo przecież mogłyby być liczone 3x: po staremu, po 1 zmianie i po 2 zmianie!
Dziambor się obruszył na Sasina, że ten twierdzi, że tylko dzięki pis, mamy węgiel z polskich kopalń, bo przecież górnicy itd. Chłop nie zrozumiał, że Sasin miał na myśli, że mogli już całkowicie kopalnie zamknąć, ale dzięki pis i tylko (!) pis jeszcze jakieś działają. To dość przewrotna logika, ale ten sposób narracji zaczyna w przekazie pis dominować.
jas2
Tak jak w przypadku programów komputerowych, konieczny będzie upgrade.
300_pala
Upgrade nie jest za darmo . To ile 500 plus
faramir_z_gondoru
Tak to jest jak pospolite tłuki tworzą prawo. Czego się nie dotkną to spierniczą.
szprotkafinansjery
Pospolite tłuki to bardzo dy[dyplomatyczne określenie. Podobnie jak barany...

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki