REKLAMA

Zaległa dostawa szczepionek Moderny dotarła do Polski

2021-01-31 12:16
publikacja
2021-01-31 12:16
fot. Corona Borealis Studio / Shutterstock

Dostawa szczepionek Moderny trafiła do Polski - przekazał Polsat News w niedzielę szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Chodzi o opóźnioną dostawę, która miała dotrzeć do Polski w ostatni wtorek. Według nieoficjalnych informacji to 42 tys. dawek.

Stacja podaje, że pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. Ich kolejna pula miała trafić do Polski w ostatni wtorek. Szef ARM poinformował jednak, że dostawa została wstrzymana.

Z informacji radia RMF FM wynika, że do Polski sprowadzono 42 tys. nowych dawek.

Kuczmierowski mówił PAP w piątek, że w lutym do Polski trafi prawdopodobnie o 100 tys. mniej dawek szczepionek Moderny. "Właśnie zostaliśmy poinformowani przez firmę Moderna o zmniejszeniu dostaw szczepionki na luty o 25 proc. To oznacza kolejne, duże problemy w dostawach szczepionek do Polski. To oznacza dla nas również konieczność zweryfikowania harmonogramu szczepień i stawia nas w bardzo niekomfortowej sytuacji" – przekazał wtedy Kuczmierowski. W lutym do Polski miało trafić 400 tys. dawek szczepionki Moderny. Oznacza to zatem, że dostarczonych zostanie ich 300 tys.

W poniedziałek dostawa 320 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od Pfizera

W poniedziałek planowana jest dostawa 320 tys. szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech - poinformował PAP w niedzielę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM przekazał, że nie ma jeszcze informacji dotyczących terminu pierwszej dostawy od firmy AstraZeneca i jej wielkości. Niewykluczone, że będzie to – jak ocenił - koło 9 lutego.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w piątek pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do użytku w UE szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Substancja została też oficjalnie zaakceptowana przez Komisję Europejską.

Dotychczas w UE stosowano szczepionkę Comirnaty opracowaną przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech oraz substancję amerykańskiego przedsiębiorstwa Moderna.

Wszystkie trzy szczepionki podaje się w dwóch dawkach.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
lorelie
Czy członków tak zwanej komisji europejskiej zobaczymy kiedyś za kratami?
lorelie
Autor ma wybitnie polskie nazwisko, czy to zbieg okoliczności?
milykolezka
29 tysięcy szczepionek? wy jesteście normalni?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki