Zakupy z AliExpress – cło, VAT i ochrona kupujących

redaktor Bankier.pl

Kiedy należy zapłacić cło, a kiedy VAT? Co zrobić, gdy naszą przesyłkę zatrzymano na odprawie celnej? Produkty o jakiej wartości są zwolnione z dodatkowych opłat? W artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości kupujących na AliExpress.com.

Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że zagraniczne portale specjalizujące się w e-zakupach rosną w siłę. Badani przynajmniej raz w życiu skorzystali z następujących serwisów: eBay (25%), Amazon (11%) oraz AliExpress (7%). Liczba polskich klientów ostatniej z wymienionych stron www stale rośnie, a z nią – świadomość zakupów. Pisaliśmy już o tym, jak robić zakupy na AliExpress, tym razem omawiamy najczęstsze problemy związane z zakupami na AliExpress.

(FORUM)

Zakupy z AliExpress – o bezpieczeństwie i zapobieganiu

Na portalu AliExpress funkcjonuje program ochrony kupujących – dlatego też należy zwrócić uwagę, czy dany sprzedawca do niego przystąpił. Polega on na tym, że dopóki nie poinformujemy serwisu o otrzymaniu towaru, sprzedający nie dostanie naszych pieniędzy (AliExpress pełni tutaj rolę pośrednika, który „zamraża” pieniądze na czas dostawy). Natomiast w przypadku, gdy produkt okaże się niesatysfakcjonujący – otrzymamy pełny lub częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Jeżeli zamówiony produkt nie dotarł w wyznaczonym czasie lub nie jest zgodny z opisem zawartym na aukcji, należy:

  1. Skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go o swoich uwagach.
  2. Otworzyć spór (opcja dostępna w serwisie), aby otrzymać zwrot pieniędzy (w przypadku gdy sprzedający nie rozwiązał naszego problemu).
  3. Rozszerzyć spór i włączyć do niego AliExpress, który oceni sytuację i spełni rolę mediatora.

Co można zrobić, aby uniknąć nieuczciwych sprzedających i kupić to, czego potrzebujemy? Po pierwsze, zwracamy uwagę na główne menu (od niedawna funkcjonuje polska wersja serwisu) i ustawiamy następujące elementy:

  1. Dostarcz do Polski
  2. Darmowa dostawa (większość produktów obejmuje darmowa dostawa, jednak należy na to zwrócić uwagę, bo niekiedy koszty przesyłki przewyższają koszt produktu)
  3. Tylko jeden element – wybieramy tę opcję, jeżeli nie zależy nam na zakupach hurtowych
(Aliexpress.com)

Warto zwrócić uwagę na podstawowe dane o sprzedawcy, czyli górny pasek nad aukcją – ile lat dany sklep funkcjonuje na AliExpress, ile ma pozytywnych komentarzy i jaką ma rangę (diamenty). Dodatkowo można przejść na stronę sklepu i przeczytać komentarze do innych aukcji sprzedającego.

(Aliexpress.com)

Opinie o sprzedawcy też są nie bez znaczenia – należy sprawdzić, ile pozytywnych komentarzy ma sprzedający, w komentarzach do transakcji można poszukać zdjęć kupujących, sprawdzić, czego dotyczyły negatywne opinie.

(Aliexpress.com)

Jeżeli wybraliśmy już produkt, który spełnia nasze oczekiwania oraz pochodzi z zaufanego sklepu, możemy zamówić towar. Kupując na AliExpress, nie trzeba posiadać konta walutowego, po wprowadzeniu w ubiegłym roku funkcji Przelewy24, klienci z Polski mogą w prosty sposób opłacić zakupy. Kwota „koszyka” zostaje przemnożona przez aktualny kurs dolara i nie dopłacamy za przewalutowanie (chyba że wybierzemy metodę płatności kartą debetową).

Czytaj dalej: Zakupy z Aliexpress – czy muszę opłacić VAT i cło?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 krystian_rs2

zakupiłem telefon z aliekspress, wiedziałem ze jego wartośc przekroczy 45 euro i najprawdopodobniej zapłacę wat, nie mniej przesyłke opłaciłem, opcja dostawy była free shipping, więc koszt telefonu plus ewentualny wat jako moje koszty założyłem. w aplikacji był status przesyłki "held by custom" ok, czekam na zwolnienie z odprawy, i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem list z poczty polskiej o fakcie zatrzymania mojej przesyłki na odprawie celnej za co poczta polska życzy sobie 17zł. zdziwiłem się bo raczej wszyscy kurierzy i przewoxnicy informuja o takich rzeczach mailem czy smsem a tu otrzymalem poprostu list polecony z poczty polskiej że moja paczka jest na odprawie celnej i że gdy ona dotrze poczta polska pobierze 17zł za to że mnie poinformowała o fakcie zatrzymania do odprawy, spotkał się ktoś z czymś takim. wiecie jak na przyszłośc uniknąc takiej sytuacji?
zdziwiło mnie to ponieważ odrobiłem lekcje, przygotowałem się do tego zakupu, sprawdziłem stawki celne, ewentualne sytuacje kiedy zapłace wat, kiedy nie, chiński sprzedawca oznaczył forme wysyłki jako darmową do polski więc poza ewentualnym cłem i watem oraz ceną zakupionego przedmiotu nie miało być innych kosztów prawda? czy coś przeoczyłem lub źle zrobiłem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 11 hball30

NIc ,żle zrobił ktoś "mądry" ,kto mysłi ,że jak będą masowo dowalać opłaty to ten handel przetrwa.NIestety ,kiedyś było warto ,teraz chcąć załatwać dzirę po 500+ zaczyna się dojenie na wszystkie strony-przykro to ppowioedzieć ,ale to robi się koszmar i opłacałność zakupów w chinach zniknie zaraz. Te opłaty-sam się dzwiłem to jakieś bzdety,połata za pobranie opłaty i za jej przekaznie ...No Chin nigdy tu nie zbudują ,bo nawet jak Chinczyk wyprodukuje za 1 $ a sprzeda za 2 $ to tu wymysłą jakby zrobić z tego nastewpne 5 i nic z handlu.Polacy nie potrafią handlować ,nie mają też głowy do polityki,bo co to za polityka zarżnąć złotą kurę jaką jest handel z Chinami-rozumiem nałożyć wyrywkowe opłaty ,ale prawie 50 % od byle czego i nbotorycznie !!!! ( ja teraz mam każdą paczkę na cle -TAK NIE BYŁO NIGDY!!! ) - bo własnie najczesciej takie byle co za ok do 100 pln tam kupujemy,ale jak będzie wwiadomo ,żę w sumie kosztuje to 150 plus nerwy i czas....Jak zwykle ktoś coś s..ł i ja osobiscie rezygnuje z z zakupów ,nie mam zamiaru się bać i przpłacać- bo tak to wychodzi suma smarum .A kto straci : wszyscy: bo zarabniuała masowo poczta ,ludzie mieli tanie bibeloty a teraz jak to zwykle głupia pazerność położy kres złotej epoce tanich chińczyków,dzieki czemu ja rozwinąlem sobie hobby,bo na to tu nie byłoby mnie stać i widać ma nie być.Powiem któtko " jak zwykle takei myslenie to nie powiem co " kązdy chyba sie domysli"co mam na mysłi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 hball30

tO PO PROSTU OPŁATY ZA OPŁATY I JAK UMIESZ LICZYĆ to okazę się że lepiej tego samego poszukać na allegro ....tak robią żebysmy nie kupowali taniej !!! Za dobrze było ! a jak sie nie podoba czy brakuje kasy to jak mówił były prezydent Komorowski -" idź do bankomatu" ,no i masz myslenie urzednika z wawki!!!!

! Odpowiedz
1 5 ~Zakłopotany

A ja mam pytanie inne. Jeśli kupuje w sklepie w Szwajcarii towar na własny użytek (np. Telefon/laptop) i przyjeżdżam do Polski w ciagu 30 dni (wtedy istnieje możliwość zwrotu podatku szwajcarskiego jesli sie wyjedzie w tym okresie), nie zabieram ze sobą pudelek bo nie sa mi potrzebne a sa dla mojego użytku to czy musze w Polsce zalacic wtedy VAT lub cło od tego podatku?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 22 ~kaki

Mam pytanie ja będę zamawiać dużo paczek poniżej 22 euro to mogę się do mnie przyczepić?

! Odpowiedz
9 5 ~DEX

tak, a jeszcze jak ci udowodnią że coś sprzedałeś to kara finansowa + VAT DOCHODOWY I CŁO

! Odpowiedz
0 2 hball30

Ja kiedys kupowałem mnóstwo pioerdółek i nic ,był spokój ,teraz to chyba cała armia tam szpera ,bo u mnie każda paczka ląduje na magazynie w UC...KOSZMAR!!!

! Odpowiedz
5 35 ~Jaśniedoczekał

"Ochrona kupujących", pyszny tytuł. Ja dzięki tej "ochronie" czekam na refundację za smartfon od grudnia. Urząd Celny zwrócił (niezgodny z wymogami UE) telefon do Chin, i czekam. Unia tak dba o demokrację w Polsce a nie pozwala mi kupić w Chinach. Co kogo obchodzi jaki telefon będę używał? Żeby mnie dodatkowo zdołować, Urząd Celny w Przemyślu, trzymał przesyłkę dwa miesiące. Dobrze, że PRL mnie "zaszczepił", teraz żadna biurokracja i złośliwość urzędników mi nie straszna. W PRLu posiadanie maszyny do pisania traktowano jak posiadanie karabinu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 36 ~Piotr

Wiem coś o tym co piszesz. Ja swój smartfon odzyskałem po wielu trudach i teraz mogę śmiało napisać że wolę zapłacić cło lub vat i mieć go, wiedząc że sponsoruję państwo POLSKIE. Ale respektując przepisy unijne tracę smartfona, państwo traci cło lub vat a ja w tym przypadku tracę wszystko. Zobaczcie jaka jest dobra unia i te barany na jej czele. Najwięcej kupujących na ali jest z rosji. Dlaczego?. Bo najwyżej zapłacą opłaty celne ale mają pewność że towar zawsze otrzymają w przeciwieństwie do nas. Bardzo dobrze że PIS walczy z chorą unią. Anglicy się pokapowali i wystąpili. A PO z Tuskiem na czele pcha nas w to bagno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 ~Kek

Znana praktyka tej złodziejskiej firmy. Korzystają z okazji, że mają twoją paczkę i co im zrobisz, więc biorą za nią okup i płać albo płacz :q

! Odpowiedz
15 46 ~ninja

jakie 150 Euro moja paczka kosztowała z przesyłką
US $ 65.59 I dowalili mi cło z jakiej paki a kupiłem tylko baterie do ltabletu Złodzieje na 500+ zdzierają :/ Chory Kraj

! Odpowiedz
56 27 ~luk

Za poprzednich rządów zapłaciłabyś cło i mandat.

! Odpowiedz
2 7 ~Włodek

Celnicy zwrócili telefon do Chin (niezgodny z wymogami UE). Gram w "ping ponga" z Chińczykiem, czy mogę mieć nadzieję, że mi zwróci kasę? Rozpocząłem spór, ale nie zdążyłem w czasie udokumentować dlaczego przesyłka nie dotarła, ponieważ celnicy przez dwa miesiące nie dali informacji. Mogłem wydłużyć termin, ale z powodu niedouczenia, przegapiłem.
Czy ktoś "jedzie na takim koniu"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 24 ~Iza

Witam, chcę zamówić telefon z ali, czy będę musiała zapłacić dodatkowo cło? Telefon kosztuje 92.14$. Dziękuję za odp.

! Odpowiedz
3 14 ~AliexpressFan

Cześć Iza zamów ten telefonik o ile tylko ten model jest dostępny w sklepie Hong Kong Goldway na portalu Aliexpress. W opcji wysyłki wybierz Seller's Shipping Method. Dopłacisz kilka dolarów ale nie będziesz miała żadnych dodatkowych opłat.Pozdrawiam

! Odpowiedz
2 5 ~Piotr

Witam.
Od niedawna dużo przesyłek trafia do UC. Ale cło lub vat to najmniejszy problem.
UC żądał jeszcze abym dostarczył instrukcję użytkownika i bezpieczeństwa obsługi telefonu w języku polskim oraz pełną deklarację zgodności (certyfikat CE) lub skróconą z adresem internetowym gdzie można odczytać pełny jej tekst, bo nie było takich informacji przy telefonie. Inaczej nie dopuszczą do obrotu na terenie PL. Zdobycie certyfikatu do chińskiego telefonu jest trudne albo wręcz niemożliwe ja cudem zdobyłem i po 6 tygodniach otrzymałem po opłaceniu vat. A wszystko to przez jakieś unijne dyrektywy.
Znaleźć certyfikat do telefonu popularnych marek jest bardzo łatwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Wiemzdoświadczenia

Cło nie, ale VAT 23% przy braku szczęścia. Lub zwrot do Chin, jak się celnicy przyczepią.

! Odpowiedz
2 21 ~73latek odpowiada ~Piotr

Takie działanie Urzędu Celnego powinno być traktowane jako atak na wolność obywatela. Co kogo obchodzi jaki telefon będę używał? Gdybym kupił odtwarzacz mp3, za parę dolarów, to będzie zgodny z dyrektywami UE? Utrudnianie życia, tak to odbieram. Jak PRLu!

! Odpowiedz
5 11 ~Piotr odpowiada ~73latek

Też tak uważam. I myślę że tej UE w głowie się coś pomieszało i zaczynają narzucać nam ograniczenia i brak swobody wyboru. A UC zamiast zarabiać dla państwa odsyłają towar z powrotem do sprzedawcy bo dyrektywy ważniejsze. Trzeba to zgłosić Jarkowi Kaczyńskiemu.
Niech zrobi z tym porządek.

! Odpowiedz
0 0 ~hubert odpowiada ~AliexpressFan

Wiesz jak znaleźć sklep na Ali? W wyszukiwarce można tylko produkty.

! Odpowiedz
0 1 ~mark odpowiada ~AliexpressFan

Dlaczego bez cła ?

! Odpowiedz
2 29 ~Mi5SPlus

Wszystkie negatywne i pesymistyczne komentarze są najprawdopodobniej pisane przez pracowników Urzędów Celnych i pokrewne instytucje po to żeby wystraszyć i zniechęcić potencjalnych klientów chińskich sklepów internetowych.

! Odpowiedz
1 17 ~Stefan

Kupiłem kamerę do monitoringu. Kamera plus VAT to około 170 zł. Program ochrony kupującego chyba najlepszy. Na Allegro gorsze kamery to koszt około 250zł, natomiast co do ochrony lub jakiejś reklamacji to dno. Wolę wybrać Ali.

! Odpowiedz
27 8 ~Pechowy

Mój Xiaomi zatrzymano w UC w Przemyślu, trzymają 0d 5.01.2017, minął termin ochronny, podobno odeślą do Chin. Robią to dla mojego dobra. Zrobili mi dobrze, bo mnie wyleczyli z zakupów w Chinach.

! Odpowiedz
1 46 ~Mi5Splus

Z tego co się orientuje to na Aliexpress jest sprzedawca który nazywa się Hong Kong Goldway i w jednej z opcji ma przesyłkę kurierską która nazywa się Seller's Shipping Method i kosztuje niecałe 10 dolarów. Chińczyk wysyła nasza paczkę do kraju UE gdzie nie podlega ona żadnym opłatom a następnie paczka zostaje przepakowana i wysłana do nas do Polski. W związku z tym że wysyłka nastąpiła z kraju UE do kraju UE nie ma i nie będzie żadnych dodatkowych opłat celnych ani vato-owych.Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~Marta

Potwierdzam wszystko co powyżej, kupiłam u niego Mi5.

! Odpowiedz
8 5 ~Krzysiek

niestety ta opcja już nie gwarantuje że przejdzie bez kontroli było o tym na oficjalnym profilu na FB

! Odpowiedz
0 1 ~Piotr odpowiada ~Krzysiek

Ostatnio niektórzy sprzedawcy na Ali oferują opcję wysyłki z Niemiec. Towar jest znacznie droższy i szybciej dociera oczywiście na miejsce tak przynajmniej opisują w komentarzach ci którzy z tej opcji skorzystali. Czy jest to skuteczne i na jak długo tego nie wiem.

! Odpowiedz
3 48 ~Oszczędny

Jeśli nie macie pojęcia to nie piszcie bzdur i nie straszcie ludzi mających zamiar kupić coś w chinach że zapłacą VAT i cło. Jest na to sposób.Chińczyk wysyła paczkę do kraju UE gdzie olewają takie opłaty a z tego kraju UE paczka przychodzi do Was i to tyle w temcie VATu i cła. Jak ktoś ma barani worek zamiast głowy to niech dorabia zdzierców w Polsce

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 8 ~Wyleczonyzzakupu

Zatrzymane na celnicy 4.01.2017. Jest 23, i dalej leży. Telefonu nie odbierają. Wymagane zrzuty ekranu wysłane trzynaście dni temu. Może jeszcze za magazynowanie każą zapłacić?

! Odpowiedz
4 32 ~Oszczędny

Nie strasz klientów.Gdybyś lepiej się zorientował przed zakupem to wiedziałbyś że są sprzedawcy oferujący dostawę towaru z Chin bez ryzyka opłac celnych,vatowych itd a skoro robisz zakupy na pałę to nie miej teraz pretensji i nie strasz ludzi.Ja nie mam zamiaru przepłacać i dorabiać polskich zdzierców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
55 6 ~pawelk

chiński handel prywatny się skończył ceny są tak wysokie do tego ryzyko ogromne lepiej kupić na Internecie w Polsce taniej i pewniej doświadczyłem na sobie taniej Kupiłem na Allegro i OLX niż w Chinach i nie musiałem czekać dwóch miesięcy

! Odpowiedz
29 10 ~Nabrany

Po opłaceniu VAT smartfon będzie tańszy o około 80zł. Celnicy zatrzymają miesiąc, może dłużej, może zginie, serwis w Chinach. Kontakt z Urzędem Celnym żaden. Gra nie warta zachodu. VATu nie podarują, bo "uszczelnili".

! Odpowiedz
6 15 ~On_

głupoty piszesz

! Odpowiedz
0 5 ~Paweł

Ostatnio zakupiłem GPS. Po raz pierwszy musiałem zrobić opłaty celne. Dla przykładu:
GPS kosztował mnie w przeliczeniu 212zł. Wszystkie opłaty celne wyniosły mnie 56zł

! Odpowiedz
7 3 ~rum

Witajcie.
Jak paczka mnie kosztowała nie całe 18$ wraz z wysyłką to będzie jeszcze do zapłaty cło lub wat? na nasze wyszło równe 75zł no i paczka już jest od dwóch dni w WER Warszawa, to ile będę na nią jeszcze czekał?

! Odpowiedz
3 6 ~Kinga

Kupiłam ostatnio radio samochodowe za 52dolary, nadal na nie czekam, w tym przypadku to tez jest "loteria"?

! Odpowiedz
10 34 ~Madrala

Już nie ma loterii. Wszytko jest coraz bardziej watowane. 15$ może się jeszcze upiec, ale nie 50$. Dzisiaj owatowali mi kamerkę za 19$. Musi być przecież kasa na 500+

! Odpowiedz
2 6 ~dmn

Bzdury.

VATu nie ma do €21,5.
Gift do €45, ale tylko wysłany od osoby fizycznej, a nie sklepu.

! Odpowiedz
4 1 ~Madrala

Od sklepu może być watowane wszystko - nawet coś za 1$ i zapłacisz 11zł zamiast 4zł.

! Odpowiedz
0 5 ~Madrala odpowiada ~Madrala

Machina celnicza odciąża się od mało dochodowej pracy w przypadku drobnicy i też nie chce ryzykować, że wygeneruje sobie koszty i ktoś zrezygnuje z odbierania przesyłki.

! Odpowiedz
2 5 ~gość

Szanowni Państwo, wydaje mi się, że artykuł wprowadza w błąd, bowiem na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy o VAT, zwolnienia od podatku nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. W jeden z interpretacji podatkowych Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż "sposób nabywania importowanych z Chin towarów nosi znamiona zamówienia wysyłkowego, co oznacza, że w tej sytuacji nie można skorzystać ze zwolnienia z VAT z art. 51 ust. 1 ustawy."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Kek

To celnicy też tu pisują? :q
Zawsze jakiś przepis się znajdzie, byle tylko zedrzeć kasę z człowieka :P

! Odpowiedz
53 10 ~niepelnosprawny_org

zakupy na aliexpress sie koncza o ile sie nie skonczyly, ceny czesto wyzsze niz w Polsce, a coraz rzadziej "darmowa przesyłka", tylko szczególne przedmiotyjak telefony meizu i inne tego typu tansze....

! Odpowiedz
5 38 ~aga

Nie bardzo rozumiem dlaczego mówisz że się kończą.
Na allegro te same towary kupisz z marżą min. 100%. Ja dlatego wolę kupować na Ali tym bardziej że tu ochrona kupującego jest profesjonalna. Ochrona kupującego na Allegro jest natomiast żenująca i w zasadzie to mogłaby nie istnieć bo faktyczne wyegzekwowanie odszkodowania tudzież zwrotu środków za towar niezgody z umową jest praktycznie niemożliwe. NA Ali należy się tylko uzbroić w cierpliwość bo przesyłki mogą iść nawet 3 miesiące
https://www.facebook.com/groups/Aliexpressdopolski/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 28 ~ktos_cos

Chyba jakiś handlarzyk pisał ten komentarz. Co stratny jesteś na Alebadziewiu nie idzie nic sprzedać ?

80% Towarów obecnie na Allegro to chińskie produkty z dużą przebitką cenową do tego problemy z reklamacją i wysyłka na swój koszt.
U chińczyka można zakupić tanio i dobry produkt trzeba wiedzieć co jak i gdzie i dobrze poszukać. Większość przesyłek jest darmowych. Serwisy wspierają kupujących poprzez programy ochrony ., Chińczyk nie dostanie pieniędzy na konto do półki nie potwierdzimy ze przesyłka dotarła cała i zdrowa a przedmiot jest w pełni sprawny. W innym wypadku można założyć spór i bezproblemowo dostać rekompensatę lub zwrot całkowity a nieraz wysyłają cały przedmiot jeszcze raz (np w sytuacji zaginięcia paczki)

W Polsce ... zapomnij o czymś takim na allegro ...
Pozdrawiam bo chcąc nie chcąc wspierać Polski rynek ; ekonomicznie w Chinach naprawdę można kupić dobre towary dużo taniej no i jeszcze przyjdą same pod dom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Piter69

Witam wszystkich kupujących na aliExpress ostatni zamawiałem głośnik za 24$ i też musiałem zapłacić Vat i to nic że na przesyłce było napisane prezent o co prosiłem sprzedającego czyli z tym vatem to jest tak że jak się uda to się uda a jak nie to trzeba płacić.

! Odpowiedz
2 3 ~aga

artykuł wprowadza w błąd. Kwota którą tu podano czyli 45 euro od giftu obejmuje prezenty ale tylko te wysłane od osób fizycznych nie zaś od firm. Firmy obowiązuje kwota 22 euro co równa się też22 USD oraz równo 80 zł niezależnie od kursu!
Polecam mamadobrarada.pl i grupa https://www.facebook. com/groups/Aliexpressdopolski/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~stu99

Co powinien zaznaczyć chińczyk, by towar wprowadzić na polski rynek jako dalsza odsprzedaż? i nie było problemów z rozliczeniem w US

! Odpowiedz
0 2 ~aga

Wprowadzanie towarów do obrotu to zupełnie inny temat.,

! Odpowiedz
4 0 ~Teo

A co powiecie na temat wysyłki z Niemiec Francji czy też cło obowiazuje

! Odpowiedz
0 6 ~Tomasz

Cło obowiązuje przy imporcie towaròw z poza krajòw Unii Europejskiej.

! Odpowiedz
0 4 ~DD

Zapomnieli dodac jakie produkty sa zwolnione z cla/vatu...

! Odpowiedz
2 0 ~cnk

właśnie kupiłem buty na alliexpres kwota na nasze 79 pln na allegro znalazłem za 86 pln plus 30 pln koszt dostawy z Chin to oni chyba cło doliczają ?
ps. na buty czekam :) bo 3 dni temu kupiłęm

! Odpowiedz
0 2 ~LB

No niestety zwykle nie. Jak wczytasz sie w szczegóły oferty to zwykle gdzies drobna czcianka jest napisane ze ewentualne opłaty obciazaja Ciebie :)

! Odpowiedz
11 3 ~Biznes

300% marzy? Chcialabym tyle miec jako sprzedawca! Nawet nie 300 a chociaz 50%...

! Odpowiedz
2 2 ~Jarek

Taka mała uwaga od osoby, która trochę dłużej w tym siedzi. Kwota zwolnienia z VAT w obu przypadkach dotyczy gift czy commercial sample. Jednak kwota wolna przy gifcie od firmy wynosi 22 EUR, a od osoby fizycznej (jak według deklaracji na ali) 45 EUR.

! Odpowiedz
8 12 ~Mirek

Są polskie fankluby aliexpress, np. na facebook "Aliexpress Poland".
Zawsze odpowiadają na pytania gdy mam jakieś problemy z wysyłką.
Co do zamawiania - wybierając jako wysyłkę jakokolwiek pocztę nie kuriera, masz 90% że ominiesz podatki itp. Ja zamówiłem drona w częsciach o wartości w sumie prawie 10K wszystko poszlo bez cła :))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~jaaa

bo w częściach :) tak sie omija właśńie

! Odpowiedz
3 3 ~niepelnosprawny_org

promocja ali?

! Odpowiedz
9 19 ~Pozdrawiam

Moja przesyłka czeka na cle na, moją wypłatę :)
Z tego co rozmawiałem, kontrola wzrosła 200%.
Mój numer sprawy to 75xx to lepszy wynik.
Na koniec roku miałem clonego drona nr sprawy był 115xx.
Zbierają na 500+

! Odpowiedz
77 19 ~Paweł

Bardzo dobrze ze zbieraja. Trzeba wsierac swoj biznes a nie tylko import i to w dodatku kazdy liczy ze przejdzie bez cla i VAT. Polacy to prawie tacy sami kombinatorzy jak Niemcy (choc tym to ciezko dorownac ostatnio).

! Odpowiedz
2 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 9 ~afek odpowiada ~Paweł

A co konkretnie jest produkowane w Polsce w tej samej cenie co w Chinach? (no może poza kablami...)

! Odpowiedz
1 6 ~Dave odpowiada ~Paweł

Pawel - wsyscy wspieramy chinskich producentow, ludzie kupujacy bezposrednio z Chin placa tylko dzieki temu mniej, a Ty kupujac u nas placisz kosmiczne marze sprzedajacym bo to oni kokosy na tym zbijaja, a sami maja 100% produkcji w chinach :) sa oczywiscie nieliczne male biznesy lokalne ale to jest moze 5% calego rynku...

! Odpowiedz
2 12 ~Zenek

Kupuję na AE od 3 lat. W kilku przypadkach towar nie spełniał do końca parametrów jakościowych (myszki przestały działać po ok 3 miesiącach, a to był źle przyklejony mikrofon w urządzeniu, nie było akumulatora...)
W kilku przypadkach otrzymałem zwrot częściowy, w jednym całkowity. Summa sumarum i tak się opłaca. Nie korzystam z cwaniaków z Allegro. Nie mniej - mam przykłady towarów, które na Allegro kosztują tyle samo, albo porównywalnie. Jak komuś zależy na czasie, nie musi czekać 2-3 tygodni na przesyłkę kupując w Polsce. Zdarza się też, że na AE oferowane są towary po zaskakująco niskich cenach i trzeba dokładnie się zastanowić nad kupowaniem. Miałem przykład: ten sam towar, dla sprawdzenia ja kupiłem go za $12 kolega od innego dostawcy za $5. Okazało się, że ten tańszy był podróbką droższego, choć na zdjęciach był identyczny. Ot, ryzyko z Chińczykami po prostu. Czasami dla kilku złotych nie warto rzucać się na podejrzanie tani produkt i tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 26 ~Malek

Jakość towarów jest taka sama jak na Allegro bo i źródło znakomitej większośći z nich jest dokładnie takie samo. Cała masa cwaniaków dorzuca 100% i sprzedaje to właśnie na Allegro. W ramach AliExpress zawarłem około 20 zakupów i nigdy nie miałem żadnego problemu za to cena była dwa do trzech razy niższa niż na Allegro

! Odpowiedz
1 6 ~Zenoooooonek

A tak apropo zdjęcia - widzieliście jak wyglądają składy naszych kurierów ?
Ja widziałem i powiem, że drobnica wygląda identycznie tylko w mniejszej skali

! Odpowiedz
4 2 ~sandacz

Jeśli już to a propos a nie "apropo".

! Odpowiedz
0 6 ~qwa odpowiada ~sandacz

srandacz

! Odpowiedz
20 3 ~Grzechu_comeback

materiał sponsorowany?!?!?!?!

! Odpowiedz
1 22 ~huehue

tak, na potrzeby malutkiej firmy jaką jest Alibaba... pewnie autor pławi się w studolarówkach
-.-'

! Odpowiedz
21 5 ~kupiec444

oczywiście że sponsorowany, Alibaba robi nagonkę na kupujących z polski. W artykule nie ma nic na temat jakości produktów z aliexpress. w skali 1 do 10, jakość produktów to 4. Niekiedy zupełnie co innego przychodzi niż na ładnym zdjęciu. Omijać z daleka chińskie telefony (mówię tu o wszelakiej maści chińskich podróbkach, niemal żadne nie trzymają parametrów). Taniej jest kupić na naszych polskich aukcjach od ludzi co to nabrali na firmy telefony i są sprzedawane całkiem nowe z gwarancją - u chińczyka zapomnij o gwarancji, mimo iż zapewniają że udzielają 12 m-cy gwarancji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 15 ~heniek odpowiada ~kupiec444

co to za bzdury, jaka nagonka.. .naprawdę, lider e-commerce nie musi płacic portalom za materiały na swój temat. ponadto artykuł ma charakter typowo poradnikowy, nie polecający. skoro autor pisze o vat i cle to po ** ma pisać o tym, że część rzeczy na Alie jest bublem? moze ja też piszę sponsorowane komentarze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 ~Grzechu_comeback odpowiada ~heniek

"poradnikowo" to by było w szerszym gronie, a tak mamy b. konkretny serwis, który wcale nie jest UNIKATOWY, by aż specjalnie, dla tej nazwy, pisać poradnik.
A czy materiał sponsorowany czy nie, nie ocenia się poprzez "malutkość" firmy...
Pomyśl, potem pisz! Porada gratis.

! Odpowiedz
0 9 ~heniek odpowiada ~Grzechu_comeback

nie wiem, czy rozumiesz sens pisanych przez siebie słów. serio

! Odpowiedz
0 3 ~ed

Nawet jeżeli tak to nie rozumiem pretensji skoro portal jest za darmo i nie płacisz za dostęp.

! Odpowiedz
1 5 ~bankowiec odpowiada ~kupiec444

Zgadza się, chińskich podróbek Samsunga, Ajfona czy innych takich nie ma co kupować, ale chińskie orginalne telefony Meizu czy jakoś tak, są na tym samym poziomie, albo nawet lepsze. Miałem okazję pobawić się takim sprzętem i naprawdę byłem zaskoczony.

! Odpowiedz
3 1 ~internetowy_trol odpowiada ~heniek

"naprawdę, lider e-commerce nie musi płacic portalom za materiały na swój temat. ponadto artykuł ma charakter typowo poradnikowy, nie polecający."

Hmmm.. .dziwnym trafem ostatnio jest calkiem sporo takich "poradnikowych" artykulow. Ale osobiscie nie posadzalbym alibabe o naklanianie do pisania o niej. Predzej podejrzewalbym posrednika w polskich przelewach ;)

"skoro autor pisze o vat i cle to po ** ma pisać o tym, że część rzeczy na Alie jest bublem? moze ja też piszę sponsorowane komentarze?"

Ale mogliby chociaz pisac cos innego, niz glupoty, bo w tekscie jest taka masa glupot, ze az glowa boli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~Bolszewik_z_PiS

Ciekawe czy będą chcieli się tłumaczyć ze swoich obrotów z Polską przed panią Beatką i płacić podatek obrotowy w Polsce? Jeżeli nie to trzeba będzie doliczyć 50zł zryczałtowanej opłaty od każdej paczki.

! Odpowiedz
1 0 ~Kuma

oby

! Odpowiedz
5 1 ~Wania

Patrzę na zdjęcie i niepokoją mnie chińskie metody pracy.Ale skoro tyle pochwał w komentarzach to może stosują chińskie czary.

! Odpowiedz
30 8 ~Fred

Co sie dziwic? Ludzie probuja obejsc ystem bez placenia VATu i cla a potem lament ze paczka nie doszla. Podatki trzeba placic i tyle.

! Odpowiedz
36 7 ~FedFred

Po negatywach widać że wielu Polaków to tacy właśnie mali oszuści co tylko kombinują gdzie by tu ogolić Państwo nawet na 50groszy. Potem chodzi dumny jak paw że mu się udalo bez a sąsiad musial zaplaćic podatek. Zaścianek niewyobrażalny.

! Odpowiedz
4 25 ~Rikooooo odpowiada ~FedFred

ty mule, tu nie chodzi o niezapłacenie podatku lecz o niższe ceny, uważasz że marże naszych pseudo biznesmenów na poziomie 300% i wyżej są uczciwe wobec kupujących?

Drugim powodem jest to że nie wszystko można kupić na polskim rynku.

! Odpowiedz
2 13 ~cc odpowiada ~Rikooooo

Co dla ciebie znaczy uczciwa marża ???
Pojęcie nieznane w ekonomii.
Cena jest taka jaką płaci klient, jeżeli jestona za wysoka to kupuje gdzie indziej ,inny produkt lub w cale nie kupuje
Tak to działa.

! Odpowiedz
1 2 ~Rako odpowiada ~cc

Nie wysilaj sie, Rikoooo nie ma pojecia o takich rzeczach. On zna sie na sztucznych pochwach z AliExpress bo taniej niz na allegro. Ma juz caly zestaw do koloru to wyboru.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~FedFred

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 13 ~ktos_cos odpowiada ~FedFred

Gdybyś był inteligentny wiedziałbyś, że w Polsce jest największy procent podatków wszelkie maści w przeliczeniu na przeciętne wynagrodzenie.

Myślisz, że każdy jest taki durny i che przepłacać za byle co , jak jest możliwość kupna czegoś taniej to chyba warto no ale rozumiem że ty jesteś super patriotyczny i kupujesz tylko te 2-3 razy droższe opodatkowane produkty nawet jak obok za ten sam w sklepie było by taniej ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~Piotr

VAT jest niezgodny z konstytucja RP i kilku innych krajów (Szwecja). To podwójne opodatkowanie w wielu przypadkach. Narzuciła nam ten VAT unia jewropejska, żeby łatwiej było kręcić lody wielkim krezusom. Gość co napisał ustawę o VAT udziela teraz porad jak go omijać. Masz niską mentalność. Zamiast razem się bronić przed niegodziwością kolejnych rządów wolisz leniu nakłaniać innych żeby dołączyli do ofiar abyś nie czuł się gorzej niż gorszy.... Typowy polszewik zawistnik. Odgryźć się za wszelką cenę i tkwić w szambie w zaparte.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 29 ~Kallia

Z mojego dotychczasowego doświadczenia - sprzedawcy na Ali są uczciwi. Wszystko, co do tej pory zamówiłam - otrzymałam. Oczywiście czas wysyłki jest bardzo długi, ale cena rekompensuje ten okres oczekiwania.

! Odpowiedz
3 35 ~zed

mam identyczne doświadczenia. A co do bezpieczeństwa - raz kupiłem towar (pc stick do tv) od jakiegoś "świeżego" sprzedawcy, po ok tygodniu dostałem maila z ali że sprzedawca jest podejrzany i w związku z tym anulują mi zakup i zwracają pieniądze - bo 2 dniach miałem z powrotem kwotę jaką zapłaciłem na koncie. Porównajcie to z allegro i ich ochroną kupujących...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~karol odpowiada ~zed

Poki co tylko raz na chyba 1000 rzeczy, ktore w zyciu zamowilem (przez ostatnie 16 lat czy nawet wiecej) mi zaginela: wyslana z Amazon UK :) Ale Amazon zwrocil pieniadze i wyslal przesylke drugi raz ekspresem na swoj koszt (wiec dostalem drugiego dnia od zgloszenia problemu).

A na jakies 30 rzeczy zamowionych z Chin wszystko doszlo, najkrocej szlo 7 dni, najdluzej z 40 (wliczajac swieta B.N i Nowy Rok).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 ~Dorka odpowiada ~karol

Spora ilość zakupionych towarów. ja jestem początkująca i przyznam, że bardzo zadowolona z zakupów na Ali. Na Allegro jest fakt szybciej, ale zauważyłam, że wiele towarów pochodzi właśnie z Chin, nawet z lenistwa nie zmieniają głównego zdjęcia na ogłoszeniu. Ponadto jak jest niezgodność towaru ciężko uzyskać zwrot pieniędzy, bo cała procedura trwa zbyt długo :(
A Polska i tak zabiera nam mnóstwo podatków, które płacimy na każdym kroku nawet kupując zapałki w kiosku, więc nie dajmy się zwariować :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~zed odpowiada ~karol

miałem to samo z amazonem - kupiłem synkowi lego, po 3 tygodniach nie było paczki to napisałem napisałem ze nie ma - wyslali paczkę jeszcze raz, po tygodniu dostałem dwie takie same paczki tego samego dnia :)- zapytałem jak odeslac to oczywiście kurier za free i do tego jakiegoś bonusa za "uczciwość" mi wypłacili - ze zwrocilem nadprogramową paczkę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~zed odpowiada ~Dorka

>>Na Allegro jest fakt szybciej, ale zauważyłam, że wiele towarów pochodzi właśnie z Chin

a przy ilu aukcjach na allegro jest info ze wysylka z zagranicy - to są goście co wystawiają na allegro ten sam towar co jest na ali , zbierają zamówienia (z prowizją 100-200%) i kupują na ali podając adres dostarczenia do "swojego" klienta z allegro, "biznesmeni". Jak jest coś nie tak to mają Cię centralnie w jelicie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 4 ~rei

Ogólnie z mojego doświadczenia sami oszuści liczący na to ze nie będziemy się spierać o niezgodność towaru z umowa...

! Odpowiedz
24 2 ~Misza

Potwierdzam. Rozlkad oszusci/uczciwi na tym portalu to 40/60% wiec bardzo duzo. Folie na ekran mozna zamowic ale absolutnie nic drozszego (chyba ze lubisz topic swoje ciezko zarobione pieniadze).

! Odpowiedz
0 18 ~zed odpowiada ~Misza

o, chłopcy sprzedający na allegro się odezwali :))

! Odpowiedz
0 56 ~rikoooo

Allegro powinno wziąć przykład z Aliexpressu. Tam ochrona kupujących naprawdę dział w przeciwieństwie do Allegro.
Na allegro trzeba zgłosić fakt na policję, potem nieuczciwy sprzedający musi dostać wyrok a dopiero na końcu łaskawie allegro kiwnie palcem, przechodziłem to niestety

! Odpowiedz
0 32 ~xx

allegro - to takie opoznione w rozwoju dziecko w stosunku do ebay i innych

! Odpowiedz
1 13 ~Fred

Ja wogole jestem w szoku ze 20 lat po konkurencji Allegro w koncu wprowadzilo platnoci kartami. Rewolucja na skale kraju normalnie. 2014 rok przeszedl do historii dla tej firmy.

! Odpowiedz
0 10 ~phbolo

też to przechodziłem- allegro to porażka; tymbardziej że oszuści wykorzystują pewne luki - allegro o tym wie ale ma to gdzieś...bo to klient traci a oni tak czy owak mają prowizję od sprzedaży

! Odpowiedz
10 3 machina

noooo... potwierdzam. gorzej z ochroną kupujących. podam na moim przykładzie. zamówiłem towar. czekałem prawie miesiąc, starałem się monitorować, gdzie jest moja paczka, ale linki odsyłały mnie do chińskich stron i nie miałem pojęcia co tam jest napisane. po miesiącu piszę do sprzedawcy, gdzie moja paczka. chińczyki słabo znają angielski, więc nie zdziwiło mnie milczenie. napisałem kilka razy, ostatnim razem z informacją, że ma 5 dni na odpowiedź, w przeciwnym razie składam wniosek o zwrot kasy. zero odzewu. zażądałem zwrotu kasy. kasę otrzymałem. tydzień później przyszła paczka. teraz mam i towar i kasę. kasy gościowi nie oddałem (gdyby odpowiadał na moje wiadomości, to napisałbym do niego, ale nie zależało mi aż tak bardzo, aby przekonać się, czy nauczył się już angielskiego). i to jest trend wspólny dla aliexpress, ebay i inne tego typu. skupiają się na ochronie kupujących kosztem sprzedających.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~doradca odpowiada machina

Czyli jak znasz angielski to masz towar i kasę.A może by tak wprowadzić język angielski jako drugi urzędowy w naszym kraju?I mamy dobrobyt.

! Odpowiedz
0 4 ~Max

Albercik.... to działa ;)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl