Zakupy z AliExpress – cło, VAT i ochrona kupujących

Zakupy z Aliexpress – czy muszę opłacić VAT?

W przypadku zakupów o niedużej wartości, do 22 euro, przesyłki pochodzące z Chin są zwolnione z VAT. Natomiast jeżeli sprzedający na deklaracji celnej zaznaczy okienko z napisem „Gift” – wartość przesyłki zwolnionej z podatku VAT wzrasta do 45 euro. Podsumowując – jeżeli zamówimy towar z AliExpress o wartości niższej niż 22 euro, nie zapłacimy VAT-u, a powyżej 22 euro do 45 euro – prawdopodobnie nie zapłacimy VAT-u, ponieważ chińscy dostawy niemal we wszystkich przypadkach zaznaczają „Prezent” na deklaracji celnej.

(Bankier.pl)

Osoby, które zamówiły towar droższy, mogą otrzymać zawiadomienie z urzędu celnego o konieczności opłacenia podatku VAT. W treści zawiadomienia otrzymamy informację o tym, co musimy dostarczyć do urzędu celnego. Najczęściej należy przesłać lub dostarczyć osobiście:

  1. Wypełnione zawiadomienie (dołączone w dokumencie);
  2. Faktura, paragon, potwierdzenie transakcji zakupu internetowego lub inny dokument potwierdzający dokonanie zakupu: (np. zamówienie) wraz z potwierdzeniem zapłaty (np. paypal, bankowy dowód zapłaty);

Zaleca się, aby po dostarczeniu dokumentów telefonicznie potwierdzić, czy urząd celny je otrzymał, a przesyłka wraz z naszym oświadczeniem została przeznaczona do wysyłki pocztowej. VAT będziemy mieli obowiązek opłacić dopiero przy odbiorze przesyłki (podatek wynosi 23% od wartości produktu przeliczonej na złotówki według kursu NBP) oraz dodatkową opłatę pocztową za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej (1,23 zł lub 3,94 zł).

Zakupy z AliExpress – czy muszę zapłacić cło?

Kupując na AliExpress, możemy spotkać się również z koniecznością opłacenia cła. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów: „Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym „towary o niewielkiej wartości" oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.”

W przypadku gdy zakupiony przez nas towar ma wartość wyższą niż 150 euro, otrzymamy zawiadomienie o konieczności dosłania dokumentów potwierdzających zakup. Wysokość cła jest różna dla poszczególnych produktów, warto mieć na uwadze, że część z nich ma zerową stawkę, a pozostałe wynoszą od 3-8% wartości towaru. Koszt cła dla konkretnego towaru możemy sprawdzić w systemie ISZTAR. Cło razem z VAT-em opłacimy przy odbiorze przesyłki. 

Kupujący na AliExpress potwierdzają, że nie wszystkie paczki są sprawdzane przez urzędy celne, dlatego też konieczność opłacenia VAT-u i/lub cła może nas po prostu ominąć. Co w przypadku, gdy zdecydujemy się na nieopłacenie cła lub VAT-u? Przesyłka wróci do sprzedawcy, a my będziemy musieli liczyć się z niełatwą drogą odzyskania pieniędzy.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 krystian_rs2

zakupiłem telefon z aliekspress, wiedziałem ze jego wartośc przekroczy 45 euro i najprawdopodobniej zapłacę wat, nie mniej przesyłke opłaciłem, opcja dostawy była free shipping, więc koszt telefonu plus ewentualny wat jako moje koszty założyłem. w aplikacji był status przesyłki "held by custom" ok, czekam na zwolnienie z odprawy, i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem list z poczty polskiej o fakcie zatrzymania mojej przesyłki na odprawie celnej za co poczta polska życzy sobie 17zł. zdziwiłem się bo raczej wszyscy kurierzy i przewoxnicy informuja o takich rzeczach mailem czy smsem a tu otrzymalem poprostu list polecony z poczty polskiej że moja paczka jest na odprawie celnej i że gdy ona dotrze poczta polska pobierze 17zł za to że mnie poinformowała o fakcie zatrzymania do odprawy, spotkał się ktoś z czymś takim. wiecie jak na przyszłośc uniknąc takiej sytuacji?
zdziwiło mnie to ponieważ odrobiłem lekcje, przygotowałem się do tego zakupu, sprawdziłem stawki celne, ewentualne sytuacje kiedy zapłace wat, kiedy nie, chiński sprzedawca oznaczył forme wysyłki jako darmową do polski więc poza ewentualnym cłem i watem oraz ceną zakupionego przedmiotu nie miało być innych kosztów prawda? czy coś przeoczyłem lub źle zrobiłem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 10 hball30

NIc ,żle zrobił ktoś "mądry" ,kto mysłi ,że jak będą masowo dowalać opłaty to ten handel przetrwa.NIestety ,kiedyś było warto ,teraz chcąć załatwać dzirę po 500+ zaczyna się dojenie na wszystkie strony-przykro to ppowioedzieć ,ale to robi się koszmar i opłacałność zakupów w chinach zniknie zaraz. Te opłaty-sam się dzwiłem to jakieś bzdety,połata za pobranie opłaty i za jej przekaznie ...No Chin nigdy tu nie zbudują ,bo nawet jak Chinczyk wyprodukuje za 1 $ a sprzeda za 2 $ to tu wymysłą jakby zrobić z tego nastewpne 5 i nic z handlu.Polacy nie potrafią handlować ,nie mają też głowy do polityki,bo co to za polityka zarżnąć złotą kurę jaką jest handel z Chinami-rozumiem nałożyć wyrywkowe opłaty ,ale prawie 50 % od byle czego i nbotorycznie !!!! ( ja teraz mam każdą paczkę na cle -TAK NIE BYŁO NIGDY!!! ) - bo własnie najczesciej takie byle co za ok do 100 pln tam kupujemy,ale jak będzie wwiadomo ,żę w sumie kosztuje to 150 plus nerwy i czas....Jak zwykle ktoś coś s..ł i ja osobiscie rezygnuje z z zakupów ,nie mam zamiaru się bać i przpłacać- bo tak to wychodzi suma smarum .A kto straci : wszyscy: bo zarabniuała masowo poczta ,ludzie mieli tanie bibeloty a teraz jak to zwykle głupia pazerność położy kres złotej epoce tanich chińczyków,dzieki czemu ja rozwinąlem sobie hobby,bo na to tu nie byłoby mnie stać i widać ma nie być.Powiem któtko " jak zwykle takei myslenie to nie powiem co " kązdy chyba sie domysli"co mam na mysłi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 7 hball30

tO PO PROSTU OPŁATY ZA OPŁATY I JAK UMIESZ LICZYĆ to okazę się że lepiej tego samego poszukać na allegro ....tak robią żebysmy nie kupowali taniej !!! Za dobrze było ! a jak sie nie podoba czy brakuje kasy to jak mówił były prezydent Komorowski -" idź do bankomatu" ,no i masz myslenie urzednika z wawki!!!!

! Odpowiedz
1 5 ~Zakłopotany

A ja mam pytanie inne. Jeśli kupuje w sklepie w Szwajcarii towar na własny użytek (np. Telefon/laptop) i przyjeżdżam do Polski w ciagu 30 dni (wtedy istnieje możliwość zwrotu podatku szwajcarskiego jesli sie wyjedzie w tym okresie), nie zabieram ze sobą pudelek bo nie sa mi potrzebne a sa dla mojego użytku to czy musze w Polsce zalacic wtedy VAT lub cło od tego podatku?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 22 ~kaki

Mam pytanie ja będę zamawiać dużo paczek poniżej 22 euro to mogę się do mnie przyczepić?

! Odpowiedz
9 5 ~DEX

tak, a jeszcze jak ci udowodnią że coś sprzedałeś to kara finansowa + VAT DOCHODOWY I CŁO

! Odpowiedz
0 2 hball30

Ja kiedys kupowałem mnóstwo pioerdółek i nic ,był spokój ,teraz to chyba cała armia tam szpera ,bo u mnie każda paczka ląduje na magazynie w UC...KOSZMAR!!!

! Odpowiedz
5 35 ~Jaśniedoczekał

"Ochrona kupujących", pyszny tytuł. Ja dzięki tej "ochronie" czekam na refundację za smartfon od grudnia. Urząd Celny zwrócił (niezgodny z wymogami UE) telefon do Chin, i czekam. Unia tak dba o demokrację w Polsce a nie pozwala mi kupić w Chinach. Co kogo obchodzi jaki telefon będę używał? Żeby mnie dodatkowo zdołować, Urząd Celny w Przemyślu, trzymał przesyłkę dwa miesiące. Dobrze, że PRL mnie "zaszczepił", teraz żadna biurokracja i złośliwość urzędników mi nie straszna. W PRLu posiadanie maszyny do pisania traktowano jak posiadanie karabinu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 35 ~Piotr

Wiem coś o tym co piszesz. Ja swój smartfon odzyskałem po wielu trudach i teraz mogę śmiało napisać że wolę zapłacić cło lub vat i mieć go, wiedząc że sponsoruję państwo POLSKIE. Ale respektując przepisy unijne tracę smartfona, państwo traci cło lub vat a ja w tym przypadku tracę wszystko. Zobaczcie jaka jest dobra unia i te barany na jej czele. Najwięcej kupujących na ali jest z rosji. Dlaczego?. Bo najwyżej zapłacą opłaty celne ale mają pewność że towar zawsze otrzymają w przeciwieństwie do nas. Bardzo dobrze że PIS walczy z chorą unią. Anglicy się pokapowali i wystąpili. A PO z Tuskiem na czele pcha nas w to bagno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl