Zakupy tylko w co drugą niedzielę. Jest decyzja

Zapadła decyzja co do ostatecznego kształtu przepisów o zakazie handlu w niedziele. Placówki handlowe, z pewnymi zastrzeżeniami, będą mogły być otwarte co drugą niedzielę. Dziś projekt rozpatrzy sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy.

Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przygotowanym przez NSZZ "Solidarność". Katowice, sierpień 2016.
Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, przygotowanym przez NSZZ "Solidarność". Katowice, sierpień 2016. (fot. Przemysław Kucharczak / FORUM)

Rząd chce, by zmiany weszły w życie od nowego roku i by wprowadzane były etapami, tak, by na bieżąco analizowane były skutki społeczne i ekonomiczne. Według nowego przewodniczącego sejmowej podkomisji, byłego szefa "Solidarności" Janusza Śniadka, jest możliwe uchwalenie ustawy tak, by nowe prawo zaczęło obowiązywać od początku przyszłego roku.

Zapadła już decyzja co do kształtu wdrożenia tego projektu. Jak mówił Śniadek w środę na antenie radia TOK  FM, handel będzie odbywał się co drugą niedzielę. Prace nad ustawą mają teraz nabrać przyspieszenia, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej , w którego skład wchodzi "NSZZ Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w większości placówek z pewnymi odstępstwami. Handel mógłby się odbywać w niedziele przedświąteczne. Odstępstwa dotyczyłyby też małych sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji, barów i piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż własnych produktów do godziny 13.00.

Przypomnijmy, że na etapie prac nad tym pomysłem pojawiały się różne jego warianty, od ograniczenia handlu we wszystkie niedziele, po propozycje skrócenia czasu pracy do 14.

Z sondażu z końca marca 2017 r. przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN 24 wynika, że 59 proc. badanych jest przeciwko zakazowi handlu w niedziele. Za nowymi przepisami jest 35 proc. pytanych.

UOKiK o zakazie handlu w niedzielę: wyważyć racje

BPL/IAR

Źródło: Bankier24
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 czytacz

Wszystkie niedziele powinny być wolne od handlu.W niedzielę chciałbym z rodziną najpierw z rana pomodlić się w kościele,a potem zjeść wspólnie obiad i pójść na spacer,ale nie do Centrum Handlowego lecz do parku.Ewentualnie z kolega posiedzieć nad wodą n z piwkiem.

! Odpowiedz
28 14 niewierzacyateusz

przecież handel co drugą niedzielę to dobry kompromis,mieszkam w miasteczku z 12 tys mieszkańców,mamy dwie biedronki dwa dina , eko ,netto , intermarsza , lidla , netto , polomarket rossmana i pepco kilkanaście mniejszych sklepów , jak ktoś będzie chciał zrobić zakupy w niedzielę to będzie miał gdzie bo połowa sklepów będzie otwarta , w miasteczku w którym pracuję jest dokładnie tak samo , w większych miastach tym bardziej nie będzie problemu z zakupami w niedzielę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 6 niewierzacyateusz

widzę ,że dla ponad połowy czytaczy bankiera kompromis choćby w tak banalnej sprawie jak niedzielny handel nie istnieje :)))

! Odpowiedz
3 1 xemir odpowiada niewierzacyateusz

Mój drogi, przecież oni siebie nigdy nie szanowali. Znasz ich przecież nie od dziś :)

! Odpowiedz
11 16 karbinadel odpowiada niewierzacyateusz

Bo w ogóle nie rozumiesz, na czym polega problem. A ten polega na tym, że państwo wpieprza się w każdą dziedzinę życia i wszystko chce regulować po swojemu. Dla mnie to jest komuna, tyle że o zabarwieniu narodowo-kościelnym

! Odpowiedz
26 35 xyz83

Przecież nie chodzi wcale o dobro umęczonych pracowników. Chodzi o to aby naród w niedziele nie modlił się w centrach handlowych ale w świątyniach.

To się z założenia nie uda, dodatkowo jak już słusznie we wcześniejszych komentarzach zauważono - kiedy dobra zmiana zauważy zmniejszone wpływy do budżetu to im wiara przejdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 andrew_

Msza w niedzielę trwa tylko godzinę. Jak ktoś nie chodzi teraz to zacznie po zamknięciu centrów handlowych? Co do wpływów do budżetu - patrząc co się dzieje w marketach przed dniem wolnym raczej skłaniałbym się ku tezie, że obroty sieci mogą wzrosnąć:)

! Odpowiedz
13 10 niepelnosprawny_org

po prostu skrócenie czasu, nie co drugą niedzielę, to jest dobry pomysł... przypominac sobie, która jest niedziela, na zlamanie karku cos robic, bo nie bedzie jutro?.... jestem za skróceniem czasu do 14, to jest "uśredniona", ale dobra propozycja... skończcie juz z tym mniej waznym tematem, sa wazniejsze, a rozpatrujecie x miesiecy...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 13 niewierzacyateusz

w mieścinach w których mieszkam i pracuję , markety stoją jeden obok drugiego w odległości 50 metrów jeden od drugiego , co tu jest do zapamiętywania ? klient jedzie patrzy ,że tesco zamknięte to jedzie kawałek dalej do lidla czy biedry czy w dużych miastach macie sklepy co dwa kilometry ?

! Odpowiedz
6 25 rekin1986

W ten sposób znowu się zrobi tzw zabawa w umowy cywilnoprawne typu zlecenie czy o dzieło , żeby tylko ominąć ustawy jak tylko ludzie zaczęli dostawać umowy o pracę na pełny etat to już ich trzeba w rogi walnąć

Wywalcie ten archaiczny kodeks pracy z roku 1974 bo normalnie mam wrażenie , że w PRL nadal tkwimy

Czy się stoi czy się leży wszystkim po równo się należy szkoda , że zabawa w drukowany hajs bez pokrycia już się skończyła

Co się polepszy to się popieprzy
Co się zbuduje to się zrujnuje
Co się ustali to się obali

Krystyna Feldman nadal na czasie


Najdalej za pół roku jak wszyscy się zorientują o ile wpływy z VAT-u spadną oraz ile będzie zwolnień grupowych to wtedy się wszyscy zorientują ile będą kosztowały zasiłki dla bezrobotnych oraz składki zdrowotne oraz inne świadczenia okresowe

Węgry cofnęły ten pomysł po 9 miesiącach naszym daje góra pół roku że wrócą do handlu w niedzielę jak im wpływy z VAT spadną oraz nie domknie się budżet oraz wykup starych obligacji typu dwu oraz trzy i pięcioletnie a jak nie dojdą do tzw kwoty wolnej od podatku 8 tys to przerypią wybory tak jak Merkelowa gdie straciła 5 mln głosów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl