REKLAMA

Zakupy bez zamawiania? Jak ci się spodobają, to ich nie zwrócisz

2021-01-02 07:00
publikacja
2021-01-02 07:00
Zakupy bez zamawiania? Jak ci się spodobają, to ich nie zwrócisz
Zakupy bez zamawiania? Jak ci się spodobają, to ich nie zwrócisz
fot. Maren Winter / / Shutterstock

Kolejnym etapem wykorzystywania danych przez platformy zakupowe w 2021 r. może być tzw. zero-click commerce - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci twierdzą, że tego typu zakupy pomogą klientom zaoszczędzić czas.

Tzw. zero-click commerce to zakupy dostarczane nam bezpośrednio do domu bez wcześniejszego ich zamawiania. "Bazując na historii poprzednich zakupów oraz danych z różnych innych źródeł (np. mediów społecznościowych, smartfonów czy inteligentnych urządzeń domowych) sklep będzie mógł dostarczyć nam, potrzebne według obliczeń jego algorytmów, produkty" - wskazuje PIE.

Analitycy zwracają uwagę, że popularne serwisy streamingowe, korzystając z dotychczasowych wyborów użytkowników profilują ich i proponują utwory czy filmy, które potencjalnie mogą im się spodobać. Z kolei sklepy internetowe w oparciu np. o dane o tym, ile kilometrów przeszliśmy pieszo lub kiedy i w jakim rozmiarze kupowaliśmy ostatnio buty, a także w oparciu o gusty innych klientów, rekomendują nam "towary skojarzone z naszymi zakupami". "Kolejnym etapem wykorzystywania danych oraz profilowania klientów przez platformy zakupowe w 2021 r. może być zero-click commerce, czyli zakupy bez konieczności klikania" - oceniają analitycy w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Eksperci prognozują, że wymagania logistyczne oraz potrzeba "posiadania dużej ilości danych o klientach z wielu wymiarów ich życia" sprawiają, że na tym rynku rywalizować będą, przynajmniej początkowo, tylko najwięksi. "Innym istotnym elementem związanym z zero-click commerce jest zmiana w czymś, co możemy nazwać łańcuchem konsumpcji" - tłumaczą. Od reklamy, poprzez klienta, sklep, produkt i zakup, zero-click commerce zmienią rolę reklamy oraz sklepu. Podstawowym celem producenta będzie bowiem "bezpośrednie dostarczenie swoich produktów pod drzwi klienta i przekonanie go, że nie warto ich zwracać".

Tworzenie tzw. kombajnów danych, zbierających informacje od poszczególnych osób z wielu różnych źródeł, w tym mediów społecznościowych czy inteligentnych urządzeń domowych, oraz wykorzystywanie ich w różnych sferach życia gospodarczego czy społecznego będzie już niebawem wszechobecne - ocenia PIE. Obejmie to również handel detaliczny. "Możliwość robienia zakupów bez myślenia o nich może nie tylko oszczędzić nam czas, ale paradoksalnie zwiększyć konsumencką świadomość w wymiarach ekonomicznym, społecznym czy ekologicznym" - uważają eksperci. Według nich takie zakupy wymagają "zdecydowanie większego zaufania i uważności" niż nawykowe kupowanie rzeczy w marketach. "Nie zmienia to faktu, że tak zaawansowane profilowanie powinno wzbudzać uważność" - przestrzegają. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
johnnygalt
"takie zakupy wymagają "zdecydowanie większego zaufania i uważności" niż nawykowe kupowanie rzeczy w marketach"

Czyli bezmyślna masa, która kupuje rzeczy bo tańsze, bo wystawione na środkowych półkach, bo jest manipulowana setkami sztuczek marketingowców teraz ma nagle się obudzić i kupować
"takie zakupy wymagają "zdecydowanie większego zaufania i uważności" niż nawykowe kupowanie rzeczy w marketach"

Czyli bezmyślna masa, która kupuje rzeczy bo tańsze, bo wystawione na środkowych półkach, bo jest manipulowana setkami sztuczek marketingowców teraz ma nagle się obudzić i kupować uważnie?

Nie, to będzie kolejne narzędzie manipulowania bezmyślnymi konsumentami. Jak będziesz chcieć, żeby był zdrowszy to mu dorzucisz jabłko. Konsument zje bo skoro już jest. Jak chcesz aby był otyły dorzucisz mu paczkę czipsów, konsument zje bo skoro już jest... Na dodatek skoro zwracanie będzie wymagało wysiłku a kupowanie nie, to odwracamy układ sił. Większość nie będzie zwracać tylko zaakceptuje to, co im sieć przyśle.
itso_media_to_kibel
a jaki ty kierunek proponujesz ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
slawekkry
Czyli jak sobie "Panią do usług wszelakich " zamówię
np. co jakiś określony czas i kilka tak razy ,
to już później zamawiać nie musze, czy tak ?? z automatu przyjedzie , pewnie jeszcze autopilot w Tesli ją przywiezie
fachowcy od baz danych i I4.0
jacy wy zakręceni jesteście ku......
strach się bać
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
blind-oln
Rozumiem, że jak nie zamawiałem, to też nie płacę?
itso_media_to_kibel
zamówisz usługę
blind-oln odpowiada itso_media_to_kibel
Nie zamówię. :)
itso_media_to_kibel odpowiada blind-oln
no to szybko zbankrutują chyba ze cie przekonają mimo wszystko jakieś gratisy ?

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki