Zakup mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca?

Wraz z boomem na rynku mieszkaniowym, który był najbardziej widoczny na rynku w latach 2007 – 2008 spora liczba Polaków zaczęła traktować nieruchomości jako sposób na lokatę kapitału. Najpopularniejszą drogą takiego inwestowania jest zakup mieszkania w celu późniejszego jego wynajmu.


Poniżej przedstawiono zestawienie zawierające średnie stawki najmu oraz przeciętne ceny mieszkań dla transakcji zawartych w trzech miastach, w których pośredniczyli przedstawiciele firmy Emmerson SA. w lutym 2011 r. W przeprowadzonej analizie założono, że mieszkanie będzie wynajęte przez 11 miesięcy w ciągu roku. Jak widać najkorzystniejsza relacja ma miejsce we Wrocławiu, gdzie odzyskanie kapitału w obecnych warunkach zajmuje niewiele ponad 18 lat. Z kolei najgorzej jest w Krakowie, w tym mieście łączne dochody z najmu zrównałyby się z wydatkiem poniesionym na zakup nieruchomości mieszkaniowej po 20 latach i 4 miesiącach. W Warszawie, aby odzyskać ulokowany kapitał trzeba poczekać ponad 19 lat. Należy zaznaczyć, że przeprowadzona symulacja ma charakter orientacyjny.

W przypadku zakupu mieszkania na kredyt z optymalnym stanem mamy oczywiście do czynienia, gdy zyski z najmu są wyższe od rat i pozostałych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. W takim wypadku inwestor co miesiąc uzyskuje nadwyżki finansowe, jednak tak sprzyjające okoliczności należą do rzadkości. W rzeczywistości sytuacja, w której wszystkie koszty są pokrywane z opłat od najemców jest już bardzo korzystna. Z jednej strony inwestor nie ponosi kosztów, a jednocześnie po spłacie kredytu uzyskuje wolne od zobowiązań mieszkanie. Dodatkowo w długim terminie właściciel korzysta na wzroście wartości lokalu mieszkalnego w czasie.


Decydując się na taką formę lokaty nadwyżek finansowych trzeba pamiętać również o jej słabych stronach. Po pierwsze rzadko zdarza się, aby mieszkanie było wynajmowane przez cały rok, a okres pustostanów w zależności od sytuacji rynkowej może się znacznie wahać. Oprócz tego w swoich wyliczeniach należy uwzględnić podatek od wynajmu oraz podatek od nieruchomości, które obniżą rentowność tego rozwiązania. Jeśli chodzi o podatek od wynajmu, to w przypadku tzw. najmu okazjonalnego można wybierać między ryczałtową stawką 8,5% lub też opłatami według skali podatkowej. Warto jednak w tym miejscu dodać, że na poziom osiąganego zysku oprócz ceny mieszkania, stawki najmu i opłat na rzecz państwa wpływ mają także inne, często pomijane przy kalkulacji rentowności wydatki.

Zastanawiasz się nad kupnem własnego mieszkania?
Sprawdź ofertę kredytów

Należy pamiętać o kosztach ewentualnych napraw. Jeśli bieżące nakłady z tym związane wynikają z użytkowania lokalu, to zazwyczaj powinien pokrywać je najemca. W rzeczywistości jednak często zdarza się, że są one opłacane przez właściciela lokalu. Wynikać to może z nieformalnej umowy pomiędzy lokatorami i wynajmującym, który z jednej strony chce w ten sposób uatrakcyjnić swoja ofertę, a poza tym woli kontrolować to, co dzieje się w jego mieszkaniu. Poza tym w perspektywie kilkunastu lat trzeba liczyć się z wymogiem przeprowadzenia kilku poważniejszych remontów. Ponadto nieraz zdarza się, że aby przekonać potencjalnych najemców do swojego lokalu mieszkalnego, właściciel w trakcie negocjacji zobowiązuje się do podniesienia standardu mieszkania.

Zazwyczaj nie wiąże się to z przebudową samego lokalu, ale przykładowo z kupnem nowej pralki czy lodówki, co także powinno być uwzględnione w rachunku zysków i strat.Szymon Jungiewicz / Emmerson S.A.

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~natka_20

ciekawe prognozy. moim zdaniem zawsze sie opłaca bo to inwestycja, na której raczej stracić nie można. Sama wybrałam nową inwestycję tego developera http://www.yareal.pl/ i nabyłam apartament na Woli, który własnie zamierzam podnająć

! Odpowiedz
0 0 ~paul_n

Jasne, że tak. I to nie tylko w przypadku gdy się ma nadmiar gotówki. Opłaca się nawet wziąć kredyt, bo wtedy takim mieszkaniem można go spłacać i jeszcze na tym zarobić. Mieszkania w stolicy są teraz w dobrych cenach, sam ostatnio widziałem ofertę u znanego warszawskiego dewelopera - m2 mniej niż 5 tys zł.

! Odpowiedz
0 0 ~Grzegos

Opłaca się:) Jak tylko macie teraz zdolność kredytową :) to warto kupować mieszkania na wynajem. Dobrą alternatywą jest też kupowanie mieszkań pod wynajem w miejscowościach turystycznych. Mam na oku pewną inwestycję w Milenie, nazywa się Dune. Taki aparatemntowiec Dune zapewnia też te same usługi jakie są w hotelach, mam tu na myśli restauracje, kawiarnie, spa, recepcję...Naprawdę warto:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 airjanek82

Wszystko zależy pd rynku. W dużych miastach się opłaca moim zdaniem.

! Odpowiedz
0 0 ~Kasia

Byłam ostatnio na kursie z inwestowania. Mówiono tam że powinno się inwestować około 20% swoich przychodów. Co do tego się zgadzam, odnośnie inwestowania w fundusze inwestycyjne już nie do końca:). Ja akurat inwestuję w nieruchomości na wynajem. Mam już trzy, do każdej dopłacam po 500 złotych. To chyba mało jeżeli za 20 lat będę posiadała trzy mieszkania, które będę mogła albo sprzedać albo wynajmować ???Ostatnie mieszkanie kupiłam nad bałtykiem, w pięknym apartamentowcu w Mielnie, w inwestycji Dune.To mieszkanie to też taka alternatywa, może kiedyś zostawię Warszawę i przeniosę się nad morze???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Raf

ale naganiacz nierozgarnięty !!!!

co kwadraty nie schodzą w tym Mielnie? :)

weź się do uczciwej pracy a nie ludzi oszukujesz na drogie kwadraty

! Odpowiedz
0 0 ~lolz

"do każdej dopłacam po 500 złotych" brawo ynwestorze...

! Odpowiedz
0 0 ~poldek

pewnie ze sie oplaca. jak obserwuje ogloszenia np na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 to ceny sa dosyc wysokie. warto chociazby zeby kredyt sam sie splacal

! Odpowiedz
0 0 anna80

Wszystko zależy jak rozpatrujesz szybkość zwrotu kapitału, Jeżeli na długie lata to ma jakiś sens, warunki kupno za gotówkę (bez pośrednictwa kredytu) i na jednym mieszkaniu za dużo nie zarobisz....

! Odpowiedz
0 0 ~Evg

Ale bzdury niektorzy piszą. Ze niby za gotówkę nie zarobią, a za kredyt to zarobią. A bank niby co, za darmo wam da ten kredyt? Za obsługę kredytu to chyba więcej trzeba zapłacić niż się zarobi na wynajmie lub na lokacie.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl