Zakopane ma umowę na budowę Centrum Komunikacyjnego

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podpisał we wtorek umowę na budowę Centrum Komunikacyjnego. Całość inwestycji obejmującej rewitalizację budynków dworca, budowę parkingów, przebudowę ulic i przebudowę placu w Kuźnicach będzie kosztowała blisko 90 mln zł.

(FORUM)

"Całkowita kwota jaką wydamy na budowę Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem, to niemal 90 mln zł. Dzisiaj podpisujemy umowę na największą część tej inwestycji o wartości około 40 mln zł, która obejmie rozbudowę placów manewrowych i stacji dla autobusów, dojazdów do dworca, budowę trzykondygnacyjnego parkingu na 150 miejsc oraz przebudowę ronda Armii Krajowej. To niezwykle ważna inwestycja zarówno dla mieszkańców, jak i dla naszych turystów" – przekonywał burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2022 roku. Wówczas dworzec jak i jego otoczenie zupełnie zmieni swój wygląd. Wkrótce Urząd Miasta Zakopane ogłosi kolejny przetarg na przebudowę placu w Kuźnicach, a w kolejnym etapie, w ramach Centrum Komunikacyjnego, powstanie parking zaporowy w rejonie osiedla Spyrkówka, który zostanie połączony nową jezdnią z rejonem dworca kolejowego.

"Budowa Centrum Komunikacyjnego to największa inwestycja Zakopanego po 1989 roku, która w całości będzie nas kosztowała około 90 milionów. Możemy ją realizować dzięki funduszom unijnym pochodzącym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego" – dodał burmistrz.

Pierwszym etapem inwestycji jest obecnie trwająca modernizacja zabytkowych budynków dworca. W najstarszej części dworca, który powstał ponad 100 lat temu, prowadzone są prace wykończeniowe, a w kolejnej części trwają pracę budowlane. Remont zabytkowych budynków dworca jest objęty nadzorem konserwatora zabytków.

"Nie chcieliśmy, aby nasz zakopiański dworzec przekształcił się w galerię handlową. Chcieliśmy, żeby ludzie, którzy przyjeżdżają pod Tatry, wysiadając na dworcu, widzieli zabytkowy budynek nawiązujący do dawnego Zakopanego" - powiedział Dorula.

Szymon Bafia

szb/ mam/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne