REKLAMA

Ponad 16 mln zł na utworzenie w Zakopanem muzeum II wojny światowej

2021-10-05 17:34
publikacja
2021-10-05 17:34
Ponad 16 mln zł na utworzenie w Zakopanem muzeum II wojny światowej
Ponad 16 mln zł na utworzenie w Zakopanem muzeum II wojny światowej
fot. Mike Laptev / / Shutterstock

Muzeum Tatrzańskie otrzymało 12 mln zł dotacji z funduszy unijnych i 4 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego na utworzenie w dawnej siedzibie gestapo w Zakopanem muzeum poświęconemu II wojnie światowej na Podtatrzu. Muzeum poszukuje świadectw i pamiątek z czasów okupacji niemieckiej na Podhalu, Spiszu, Orawie.


Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na remont zniszczonego budynku willi Palace, czyli dawnej siedziby gestapo w mieście pod Giewontem zwaną Katownią Podhala i uruchomienie w nim muzeum. Będzie to kolejna filia Muzeum Tatrzańskiego.

Od 2020 roku Muzeum Tatrzańskie pracuje nad dokumentacją remontu konserwatorskiego budynku Palace, nad scenariuszem wystawy, opracowywaniem materiałów archiwalnych oraz pozyskiwaniu pamiątek i świadectw.

"W drodze przetargu wybraliśmy firmę, która przygotowała projekt budowlany. Obecnie jesteśmy na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, a na przełomie roku 2021/22 planujemy ogłosić przetarg na prace budowlane. Pracujemy jednocześnie nad scenariuszem wystawy, gromadzimy zbiory, artefakty oraz wywiady ze świadkami historii" – powiedział PAP Murzyn.

Jak wyjaśnił, ekspozycja stała w nowym muzeum będzie przede wszystkim poświęcona ofiarom II wojny światowej, ludziom, którzy przeszli przez więzienie w Palace, tym którzy tu zginęli albo zostali wysłani do obozów zagłady.

"Chcemy opowiedzieć, jak wyglądała okupacja nie tylko w Zakopanem, ale i na całym Podhalu. Chcemy opowiedzieć tę historię z perspektywy różnych postaw i różnych spojrzeń. Pojawi się temat Konfederacji Tatrzańskiej i Kurierów Tatrzańskich, ale także temat goralenvolku. Chcemy opowiedzieć jak ten proceder współpracy z okupantem wyglądał naprawdę, ponieważ goralenvolk obrósł mitami, które przewyższają prawdziwą skalę tego zjawiska" – wyjaśnił wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

W muzeum będzie także zaznaczony temat relacji polsko-słowackich podczas wojny oraz różnych form oporu wobec okupanta.

Władze Muzeum Tatrzańskiego poszukują wszelkich świadectw i pamiątek z czasów niemieckiej okupacji na Podhalu. "Szukamy wszelkich świadectw związanych z okresem II wojny światowej na Podtatrzu. Mogą być to na przykład rzeczy związane z osobami, które trafiły do siedziby gestapo w Palace, mogą być to listy, dokumenty, dzienniki czy karty pracy wywiezionych na przymusową pracę w Rzeszy. Cenne są także relacje osób, które pamiętają te czasy i mogą o nich opowiedzieć" – zaapelował wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Wybudowana w 1930 r. willa Palace w okresie II wojny światowej służyła hitlerowskiemu okupantowi za siedzibę gestapo. Znajdowały się tam m.in. gabinety przesłuchań i cele więzienne, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano setki działaczy ruchu oporu z całego regionu. Cześć z nich trafiła stąd do obozów koncentracyjnych. Po wojnie komendanci zakopiańskiej katowni Robert Weissmann dostał wyrok zaledwie siedmiu lat więzienia, którego i tak nie odsiedział, ponieważ wyszedł warunkowo na wolność. Jego zastępca i późniejszy komendant Richard Arno Sehmisch dostał wyrok czterech i pół roku więzienia.

Wśród więźniów "Palace" byli m.in. Franciszek Gajowniczek za którego życie w Auschwitz oddał św. Maksymilian Kolbe oraz Kurierzy Tatrzańscy - Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak.

W latach powojennych w budynku Palace mieścił się m.in. żłobek, szkoła i pensjonat. W 2017 r. obiekt nabyło za kwotę 11,5 mln zł miasto Zakopane przy wsparciu budżetu państwa - z rezerwy budżetowej przeznaczono na ten cel niemal 9 mln zł. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
drzaraza
W Zakopanem to powinno powstać muzeum goralenvolk.
vonmisses
Dokładnie. Przecież to jest jak plucie w twarz regionom mniej pohańbionym tego typu współpracą z okupantem... To taka PIS-owska metoda wybielania, zakłamywania historii... Coś jak danie Rydzykowi kasy na muzeum dotyczące ratowania polskich obywateli wyznania mojżeszowego w czasie II wojny. A wystarczy poczytać sobie (są dostępne Dokładnie. Przecież to jest jak plucie w twarz regionom mniej pohańbionym tego typu współpracą z okupantem... To taka PIS-owska metoda wybielania, zakłamywania historii... Coś jak danie Rydzykowi kasy na muzeum dotyczące ratowania polskich obywateli wyznania mojżeszowego w czasie II wojny. A wystarczy poczytać sobie (są dostępne on-line) pisemka różne pseudokatolickie z całego kraju z czasu dwudziestolecia... Co tam wypisywano o obywatelach RP innego wyznania...
aleusz
Nie zapomnijcie napisać o góralenvolks. Jak to pięknie górale zawieszali obrazki ze swastykami i z otwartymi ramionami witali najeźdzców! Jedyni na swiecie, nawet okupanci byli zdziwieni. Uuuu jak ja nie cierpie pazernych górali! Sprzedajni jak PSLowcy.

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki