Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w Gorzowie Wielkopolskim

W Gorzowie Wlkp. pomiędzy godzinami 23 a 6 rano nie będzie można sprzedawać napojów alkoholowych w sklepach czy na stacjach paliw – taką uchwałę podjęli miejscy radni. Zacznie ona obowiązywać 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

(Kompania Piwowarska)

Projekt uchwały w tej sprawie jednogłośnie poparła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz gorzowskie środowisko terapeutyczne. W środę (27 listopada br.) podczas sesji gorzowskiej radny miasta uchwała została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

Jak wyjaśnił inicjator uchwały radny Tomasz Manikowski, zakaz dotyczy sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. To oznacza, że między 6 a 23 nie będzie można ich kupić w czynnych o tej porze sklepach i na stacjach benzynowych. Ograniczenia nie obejmą lokali, w których można spożywać alkohol, czyli pubów, restauracji czy dyskotek.

„Musimy reagować już teraz, bo problem narasta. W Gorzowie brakuje miejsc na detoksie, coraz więcej rodzin ma problem i zgłasza się do GCPR-u (Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie – PAP) na dostępne w mieście terapie. Alkoholizm nie jest wyłącznie problem osoby pijącej, to tragedia całej rodziny” – powiedział Manikowski.

W uzasadnieniu uchwały radni wskazali, że policja oraz straż miejska podejmują liczne interwencje związane z zakłócaniem ładu i porządku publicznego przez osoby będące pod wpływem alkoholu. Dochodzi do nich najczęściej w weekendy, wieczorem i w nocy.

Podobne ograniczenia funkcjonują m.in. w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Olsztynie, Piotrkowie Trybunalskim i śródmieściu Krakowa.

Rząd przyjął w czwartek, 14 listopada, nowelę ustawy akcyzowej zakładającą wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń. Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł

Autor: Marcin Rynkiewicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 carlito1

Świetnie kolejny krok do powrotu biznesu z PRL :) ale z tego co widzę to chyba o to rządzącym chodzi :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne