REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Zakaz powrotu z Indii do Australii zaskarżony do sądu federalnego

2021-05-05 16:26
publikacja
2021-05-05 16:26
Zakaz powrotu z Indii do Australii zaskarżony do sądu federalnego
Zakaz powrotu z Indii do Australii zaskarżony do sądu federalnego
fot. Luke MacGregor / / Reuters

Zakaz powrotu obywateli Australii z dotkniętych pandemią koronawirusa Indii został w środę formalnie zaskarżony do sądu federalnego. Zapadła również decyzja o ewakuacji australijskich zawodników grających w indyjskiej lidze krykieta IPL na Sri Lankę lub Malediwy.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Grega Hunta od poniedziałku każdemu Australijczykowi, który wróci do kraju w ciągu 14 dni od pobytu w Indiach, grozi kara pięciu lat więzienia lub grzywny. Wcześniej władze zawiesiły połączenia lotnicze z Indiami do 15 maja.

Te przepisy zostały w środę zaskarżone w sądzie przez 73-letniego Australijczyka Gary’ego Newmana, który przybył do Indii na początku 2020 roku i nie ma obecnie możliwości powrotu do swojego kraju.

Wysoki komisarz (odpowiednik ambasadora) Australii w Indiach Barry O’Farrell szacował niedawno, że przebywa tam obecnie około 8 tys. Australijczyków, którzy chcieliby wrócić.

Wiadomość o skardze pojawiła się w czasie konferencji prasowej Hunta, który odmówił komentowania sprawy. Minister wskazał jedynie na wcześniejsze oświadczenia, w których rząd twierdził, że zakaz jest zgodny z prawem – podał portal New Daily.

Portal informuje również w środę o decyzji w sprawie ewakuacji 38 Australijczyków, w tym 24 zawodników, trenerów i komentatorów pracujących w indyjskiej lidze krykieta. Mają oni w nadchodzących dniach wylecieć z Indii na Malediwy lub Sri Lankę, by tam poczekać na możliwość powrotu do Australii.

Indie przeżywają ogromny kryzys w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 382 315 nowych infekcji i 3780 zgonów wśród zakażonych osób. Eksperci przestrzegają, że dane te są kilkakrotnie zaniżone.

Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki