Zakaz liniowego PIT-u również dla dyrektorów

Fiskus twierdzi, że osoba zarządzająca częścią spółki nie może się rozliczać jak przedsiębiorca - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(Pexels)

"Skarbówka uznała, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, który zarządza jednym działem spółki" - czytamy w dzienniku.

Wydana przez urząd skarbowy interpretacja to reakcja na prośbę mężczyzny prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą związanego "ze spółką, która powierzyła mu zarządzanie jednym z działów. Zawarta umowa została nazwana kontraktem menedżerskim. Mężczyzna nie jest jednak członkiem zarządu spółki. Umowa upoważnia go do nawiązywania współpracy z kontrahentami, prowadzenia negocjacji handlowych czy wydawania poleceń pracownikom".

Fiskus przypomniał, że zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT "wynagrodzenie osób pełniących funkcje zarządcze to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie można więc ich rozliczać tak jak zysków z działalności gospodarczej. Nawet wówczas, gdy zarządca zarejestrował własną firmę" - podaje gazeta.

Jak informuje "Rz", według skarbówki "wykonywane przez mężczyznę czynności powinny być rozliczane poza działalnością gospodarczą. Nie opodatkuje więc dochodu stawką liniową".

dma/ mam/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 yougurt

Rząd nie może nic dać, bo rząd NIC nie ma .... Margaret T.

! Odpowiedz
4 13 ahim

Może zatrudnić się w spółce na minimalną krajową, a założyć firmę np. na żonę lub któregoś z rodziców i świadczyć np usługi (fikcyjne) do których skarbówka się nie przyczepi np. sprzątanie lub informatyczne.Po to tylko żeby wyprowadzić niskoopodatkowaną pensję. Oczywiście tu jeszcze można więcej ugrać np. jak firma będzie na rodzica z tytułem emerytury to się płaci tylko zdrowotną składkę. Sam wymieniony mężczyzna może też pracować na 1/8 etatu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 nostsherlock

Za dużo kombinowania, wystarczy mieć umowę zlecenie albo działalność i problem z głowy. Progresywny ZUS i drugi próg podatkowy dotyczą tylko umowy etatowej. Myślicie, że dlaczego rządzący zaczęli nazywać umowy nieetatowe "śmieciowymi"? Żeby ludzie dążyli bezsensownie do umowy etatowej, która jest najbardziej opodatkowaną formą umowy o świadczenie pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 49 carlito1

To kolejny krok do zwiększenia podatków. Nikt nikomu nie obronił być na linowym więc nie wiem co przeszkadza to tym którzy są na 18 32 % . Nawet krawcowa może być na liniowym. Tu chodzi o zepchnięcie ludzi z 19 na 32 proc. Ja zawsze. Mówię ! PiS nie dał wam niczego za darmo. Niby zero pitu do 26 roku a jednocześnie komuś zabierają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 10 obywateltbg

Ja pracuję jako krawcowa na umowie o pracę i nie mogę być na liniowym, więc trochę się mijasz z prawdą carlito1

! Odpowiedz
4 37 ekwador15

Oni teraz PIT z 18 na 17% obniżają przerzucając znów wszystko na samorządy. A gdzie jest obiecywana podniesiona kwota wolna od i gdzie jest obniżka VAT?

! Odpowiedz
26 26 obywateltbg

A niby dlaczego ma mieć lepiej niż zwykły pracownik. Co menadżer jakoś inaczej pracuje, niż np. brygadzista czy księgowa. W ogóle powinno się uprościć cały system. Świadczysz w jakikolwiek sposób pracę dla firmy czy instytucji, to warunki powinny być takie same dla wszystkich, a nie tu umowa o pracę, tam umowa zlecenia albo o dzieło, a jeszcze gdzie indziej, np. kontrakt menadżerski. Jak w tym wszystkim mają się odnaleźć zwykli ludzie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 24 r4k

Tak, i najlepiej jeszcze wprowadzić równą pensję dla wszystkich.

! Odpowiedz
10 8 obywateltbg odpowiada r4k

Co ma wynagrodzenie do podatków, podatek i prawo stanowi Państwo, a o wynagrodzeniu nic nie piszę, czytaj ze zrozumieniem r4k

! Odpowiedz
13 60 muhh5

Łatania budżetu ciąg dalszy. Rząd jak Robin Hood.. No bo przecież jak to tak, aby menadżer zarabiał lepiej niż poseł.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.