REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja za uszczelnieniem przepisów

2021-09-16 17:29
publikacja
2021-09-16 17:29
Zakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja za uszczelnieniem przepisów
Zakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja za uszczelnieniem przepisów
fot. Dziurek / / Shutterstock

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek poprawki do nowelizacji ustawy, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele.

Chodzi o nowelę ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Posłowie przyjęli m.in. poprawkę wydłużającą vacatio legis z 14 dni do 3 miesięcy.

Przyjęto też poprawkę doprecyzowującą, kto może pracować w niedziele w sklepie, w którym handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Zgodnie z poprawką przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy nie tylko małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, ale i rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Uznania posłów nie znalazła natomiast poprawka zaproponowana przez posłów KO, która całkowicie znosiła zakaz handlu w niedziele.

Sejm zajął się w czwartek projektem uszczelniającym zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.(PAP)

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki