Zakaz handlu w niedziele. Małe centra, duże straty

2019-06-26 02:18
publikacja
2019-06-26 02:18

Wielkomiejskie galerie mimo wolnych niedziel zwiększają obroty. W małych spadły one o ponad 7 proc. - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

/ fot. Anatol Chomicz / FORUM

Jak pisze dziennik, centra handlowe tracą na zakazie handlu w niedzielę, ale nie wszystkie. Z raportu Retail Institute, do którego dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że w I kwartale br. liczba klientów w 120 badanych centrach spadła w sumie o 0,5 proc., a obroty o 0,1 proc. Sytuacja mocno różni się jednak w zależności od wielkości centrum.

"Obroty najemców dużych centrów wzrosły w I kwartale 2019 r. o 1,8 proc. w porównaniu z 2018 r. W tym samym czasie średnia odwiedzin centrów wzrosła o 2,2 proc." - powiedziała gazecie Anna Szmeja, prezes Retail Institute. Centrom średnim obroty spadły o 1,6 proc., a liczba gości o 1,8 proc. Najgorzej jest w tych małych – obroty spadły o 7,4 proc., a liczba klientów o 4,8 proc.

Duże galerie handlowe radzą sobie lepiej, ponieważ zazwyczaj mają mocno rozwiniętą część gastronomiczną i rozrywkową z kinami oraz salami zabaw dla dzieci, toteż nawet w niedziele niehandlowe mają spore obroty. Małe centra często w ogóle rezygnują z otwierania się w niedzielę, uznając, że dla samej gastronomii klienci ich nie odwiedzą. Dlatego – choć zwykle mają większą grupę lokalnych firm jako najemców– znacznie gorzej radzą sobie ze skutkami ustawy.

Zresztą nawet sieciowi najemcy widzą negatywny efekt zakazu niedzielnego handlu. "Obserwujemy zmianę przyzwyczajeń zakupowych Polaków, co przekłada się m.in. na wzrost w e-commerce. Sprzedaż przenosi się na inne dni tygodnia, ale nie jest to 100 proc." - podało "Rz" biuro prasowe grupy LPP, znanej z marek Reserved czy House. W firmie przed wprowadzeniem ograniczenia handlu niedziele generowały 18 proc. obrotów, a w 2018 r. udział niedzielnej sprzedaży obniżył się do 12 proc.

"Wszyscy tracą część ruchu z niedziel, bo zaplanowane zakupy przechodzą na inne dni tygodnia. Klienci kupowali też impulsowo przy okazji wizyt w innych punktach centrum handlowego. Te transakcje są dla nas stracone, choć widzimy też wzrost zainteresowania e-zakupami" - powiedział "Rz" Grzegorz Pilch, prezes VRG (marki Vistula i W. Kruk). Roczne obroty centrów to według GfK w sumie 125,9 mld zł. Jest to więc bardzo ważny uczestnik rynku handlowego wartego 436,8 mld zł.

Od stycznia 2020 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele, handlowe będą tylko niedziele wypadające przed świętami. Dla sklepów to nowe wyzwania, ale taka wersja ograniczeń nie podoba się też większości Polaków. Wolimy np. dwie handlowe niedziele miesięcznie - pisze "Rz".

nmk/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
sylwia272
No ja nie jestem w ogólnie zdziwiona, zakaz handlu cały czas w kogoś uderza, coraz bardziej widać negatywne efekty. Ja mam wiecznie problem ze zrobieniem zakupów w sobotę, są takie kolejki że tragedia, wszystko przez ten zakaz. A ile małych sklepów pada.
migosent
I to jest wolny rynek. A jakim prawem sklepy typu żabka mogą być czynne, a już taki społem nie? Duże galeria zyskują, ale tylko dlatego, że mają wielu klientów, gdyby nie zakaz to zyskiwałyby więcej, natury nie oszukasz :), nie ma handlu nie ma zysków, jedna z najgłupszych ustaw.
filipolek
w dupie rownouprawnienia, w dupie z wolnoscia, mialo byc lepiej jest gorzej
gawda78
Tak się kończą durne pomysły, a małe sklepy wcale na tym zakazie nie zyskały
mr_simo
Takie firmy jak Resrved dadzą sobie radę bo mają wyrobioną markę i wiele osób kupuję tam ubrania cyklicznie, jednak co z tymi mniejszymi?
fred_
Reserved schodzi bo to chinska tanizna. Na to zawsze bedzie popyt.
zenonn
Kosmiczne marże na azjatyckie wyroby
and00
Ciekawe jak by to wyglądało gdyby zakazu handlu w niedziele nie było.
No i jakie były trendy przed wprowadzeniem zakazu, oraz w zeszłym roku.

Poza tym rozczulają mnie raporty wielkich sieci dyskontów, jak zakaz handlu szkodzi małym sklepom, i że koniecznie trzeba go znieść :)
trooper
Ach te pisowskie ustawy. Płacz i rozpacz.
jes
Trzeba zrobić jak Żabka, dać Rydzykowi kilkadziesiąt milionów i za to móc sprzedawać w niedzielę czytaj tak ustawić przepisy.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki