Zahn: Fed podniesie stopy proc. jeszcze w tym roku

Fed podniesie stopy proc. jeszcze w tym roku, choć rynek w to obecnie nie wierzy, zaś EBC nie zmieni ich przez długi czas - uważa David Zahn, szef zespołu europejskich instrumentów dłużnych w Franklin Templeton Investments. Dodał, że źródłem ryzyka w Europie jest polityka - brexit i wzrost populizmu.

(fot. Britt Leckman / ZUMA Wire)

"Stawiamy na to, że Fed podniesie stopy proc., a EBC tego nie zrobi. Budujemy portfel przez zajecie krótkiej pozycji na obligacje rynków bazowych takich jak Niemcy i Francja, a długiej - w Hiszpanii, Włoszech i Polsce, które powinny radzić sobie dobrze przy utrzymywaniu się płynności ze strony EBC" - powiedział Zahn PAP Biznes.

"Fed w ostatniej projekcji dopuścił możliwość podniesienia stóp proc. w 2019 r. Uważam, że to jest realne, ale rynek w to nie wierzy. Sądzę, że kiedy rentowności w USA zaczną rosnąć, pójdą za nimi także obligacje europejskie" - dodał.

W środę wieczorem, o godz. 19.00 polskiego czasu, Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi nowe projekcje makroekonomiczne.

Na grudniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna obniżyła liczbę prognozowanych podwyżek stóp proc. w 2019 r. do dwóch, wcześniej oczekiwała trzech. W styczniu Fed usunął zaś z komunikatu zapis o kolejnych, stopniowych podwyżkach stóp proc.

Z danych agencji Bloomberg wynika, że wyceny instrumentów finansowych sugerują mniej niż 1-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. przez Fed w 2019 r. i 27-proc. szansę na ich cięcie.

"Jeśli chodzi o EBC, to decyzja o uruchomieniu LTRO nie była bardzo zaskakująca, wiadomo było, że to się stanie, choć przewidywaliśmy, że stanie się to nieco później. Ten program będzie bardzo pozytywny dla krajów peryferyjnych, takich jak Włochy czy Hiszpania, gdyż ich sektor bankowy będzie lepiej wspierany. Również dług korporacyjny będzie tym wspierany. Nie rozumiem jednak, dlaczego tak mocno spadły rentowności obligacji na rynkach bazowych" - powiedział Zahn.

"EBC będzie stopniowo przesuwał swoje forward guidance stabilnych stóp w przód przez długi czas" - dodał.

EBC zdecydował na marcowym posiedzeniu, że zaoferuje bankom nowe długoterminowe finansowanie (program TLTRO) i utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie przynajmniej do końca 2019 r. Wcześniej bank wskazywał na możliwą podwyżkę stóp procentowych najwcześniej we wrześniu.

Niemieckie obligacje zareagowały na informacje z EBC umocnieniem. Rentowność 10-letnich bundów spadła z ok. 0,19 proc. na początku marca do 0,09 proc. obecnie. Włoskie 10-latki wyceniane były na początku miesiąca nawet na 2,78 proc., a po posiedzeniu EBC umocniły się w okolice 2,50 proc.

Obecnie rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. w strefie euro w 2019 r. na 13 proc., a obniżki na 9 proc.

"Ryzykiem w Europie w najbliższych miesiącach jest polityka. Po pierwsze brexit. Jeśli dojdzie do opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez umowy, to może to obniżyć wzrost PKB w strefie euro o 0,2-0,3 pkt. proc. Obecnie zapadają ważne decyzje, ale temat brexitu nie skończy się szybko" - powiedział zarządzający.

W ubiegłym tygodniu brytyjski parlament po raz drugi odrzucił projekt umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE wynegocjowany przez rząd. Izba Gmin wykluczyła w głosowaniu także możliwość wyjścia z UE bez umowy (twardy brexit) i przyjęła uchwałę w sprawie przedłużenia procedury opuszczenia Unii Europejskiej.

Rząd liczył na poddanie w najbliższych dniach projektu umowy pod trzecie głosowanie w nadziei, że ze względu na bliski termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE uda się uzyskać poparcie eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej i północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP).

Premier Theresa May ogłosiła w środę, że Wielka Brytania chce przesunięcia terminu brexitu do 30 czerwca. W czwartek rozpoczyna się unijny szczyt, a jakiekolwiek przedłużenie procesu opuszczenia UE wymaga jednomyślnej zgody 27 pozostałych państw członkowskich.

W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

"Po drugie, majowe wybory w Europie. Zobaczymy, jakie wyniki osiągną populiści w różnych krajach. Obecnie wygląda na to, że włoska Lega będzie drugą największą partią po CDU w Europarlamencie, ale to może się zmienić. Uważam, że jeśli Lega wypadnie dobrze w wyborach, może dojść do wcześniejszych wyborów we Włoszech, gdyż Lega będzie chciała utwierdzić swój rząd przy spadających notowaniach koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd. To byłoby pozytywne dla inwestorów i dla włoskich obligacji rządowych" - powiedział Zahn.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na 23-26 maja 2019 r.

"Większość populistów nie podejmuje prób rozwiązania strukturalnych problemów, tylko szuka szybkich i powierzchownych działań. Redystrybucja się zmienia, jednak z punktu widzenia finansów są to niewielkie zmiany. Gdyby zaczęto strukturalne reformy, to miałoby to znaczący wpływ na finanse, ale na razie to się nie stanie" - powiedział Zahn.

"Rządy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, że jeśli nie podejmą reform, to przegrają w kolejnych wyborach, ale nie jesteśmy jeszcze gotowi na zmiany" - dodał.

Zahn ocenił, że z punktu widzenia inwestora w Polsce atrakcyjną inwestycją są europejskie obligacje korporacyjne hedge'owane na złoty.

"Przeciętna rentowność europejskich obligacji korporacyjnych wynosi ok. 1,2 proc., ale hedge'ując je na złotego zyskuje się dodatkowe 1,5 proc. To dobry pierwszy krok w stronę geograficznej dywersyfikacji portfela dla inwestorów, którzy zwykle przeważają lokalne aktywa" - powiedział zarządzający.

"Podobają nam się polskie obligacje złotowe. Mają większą rentowność niż polskie euroobligacje, a ryzyko walutowe oceniamy jako niskie" - dodał.

Kurs złotego do euro porusza się w przedziale 4,25-4,35 od lipca 2018 r.

"Polska jest oceniana coraz bardziej jako kraj europejski, a coraz mniej jako rynek wschodzący. Czasami, przy dużych napięciach polskie obligacje nieco to odczuwają, ale dla większości inwestorów na rynkach wschodzących Polska nie jest wystarczająco ekscytująca" - dodał.

Maciej Jaszczuk (PAP Biznes)

mj/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,59% 3,8668
2019-10-16 21:21:00
EUR/PLN -0,21% 4,2825
2019-10-16 21:21:00
EUR/USD 0,40% 1,1075
2019-10-16 21:21:00
CHF/PLN -0,18% 3,8867
2019-10-16 21:21:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil