REKLAMA

Zagrożone konta bankowe Polaków

2012-04-26 06:09
publikacja
2012-04-26 06:09

Zniesienie kar za łamanie tajemnicy bankowej grozi destabilizacją systemu finansowego, ostrzega "Puls Biznesu" w związku z projektem ministra sprawiedliwości, który chce depenalizacji tego przestępstwa.

Wszelkie informacje dotyczące kont bankowych obywateli i firm, przepływów na rachunkach bankowych, wziętych pożyczkach i kredytach itp. są dziś pilnie strzeżoną tajemnicą, której złamanie grozi karą więzienia do trzech lat i grzywny do 1 mln zł.

Zniesienia tych kar chce min. Jarosław Gowin, argumentując to małą liczbą skazań za to przestępstwo. Bankowcy protestują i apelują do ministra o opamiętanie. Usunięcie sankcji karnych za ujawnienie tajemnicy bankowej zagraża bezpieczeństwu depozytów przechowywanych w bankach, a tym samym wiarygodności i bezpieczeństwu sektora finansowego, ostrzega wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka.

Opór finansistów budzi także m.in. pomysł zniesienia kar za wystawianie czeków bez pokrycia, czy obniżenia kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. (PAP)

mp/


Komentuje Jarosław Ryba, analityk Bankier.pl

Bankowcy mają rację, ministerstwo błądzi


Mała liczba skazań za ujawnienie tajemnicy bankowej, jest między innymi zasługą dotkliwych sankcji. Złagodzenie kar może zepsuć dobre prawo, które działa.

Tajemnica bankowa, tak samo jak lekarska i tajemnica spowiedzi to fundament każdej z tych branż. W kwestiach tak delikatnych jak finanse, gwarancja państwa, że ujawnianie jej będzie karane, buduje dodatkowe zaufanie do banków i ich pracowników.

Jeżeli minister sprawiedliwości zechce jednak złagodzić kary, niech potem wraz z kolegami z ministerstwa finansów i KNF nie dziwi się, że zaufanie do banków spada, a oszczędności Polacy wolą gromadzić w tapczanach, do których nikt im nie zagląda (jeszcze).

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wjs
MInistra Sprawiedlowości dotąd miałem za mądrego człowieka, widzę jednak jak bardo się myliłem, pokazał już swoją mądrość nowelizacją KPC, teraz jemu mało i zabiera się za KK.
Depenalizacja przestępstw bankowych całkowicie unicestwi zaufanie do banków w Polsce, może własnie jemu o to chodzi, niewątpliwie przyspieszy rozkład Państwa. [Brawo!]

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki