Zagrożenie powodziowe w zachodnich Niemczech

W Niemczech poziom wody w rzekach Ren i Mozela osiągnął stan alarmowy. Na ponad 180-kilometrowym odcinku Renu wstrzymano ruch statków. Woda w wielu miejscach przelała się przez wały i wystąpiła z brzegów. Fala kulminacyjna w Kolonii i Duesseldorfie spodziewana jest w poniedziałek.

(fot. Valery Sharifulin / TASS)

W Kolonii poziom Renu osiągnął w niedzielę 9 metrów, czyli przekroczył o 70 cm stan alarmowy. W Dusseldorfie i Bonn, gdzie koryto rzeki jest szersze, stan wody był niższy, ale także powyżej stanu alarmowego.

W miastach leżących nad Renem i Mozelą nastąpiły liczne podtopienia. Woda zalała wiele dzielnic mieszkalnych. Kolonia, Duesseldorf oraz inne miasta przygotowują się na nadejście fali kulminacyjnej. Władze Kolonii chcą za wszelką cenę ochronić przed zalaniem stare miasto. Z tego powodu zamknięto wszystkie wodoszczelne zapory, które służą do zatrzymania wysokiej wody. "Jesteśmy dobrze przygotowani, ale wszystko zależy od stanu wody" - powiedział Gerhard Nauroth z Centrum Przeciwpowodziowego miasta Kolonia, dodając, że obecnie poziom wody zwiększa się o dwa centymetry na godzinę.

Policja i straż pożarna ostrzegają mieszkańców i turystów, aby nie lekceważyli zagrożenia powodziowego i zachowali ostrożność w miejscach, w których grożą podtopienia. Jak informuje Związek Niemieckich Ochotniczych Straży Pożarnych, ciągle jednak mamy do czynienia z tak zwaną turystyką na zagrożone powodzią tereny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/em/ kry

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil