REKLAMA

Sasin: Import węgla nie ustanie. PGE szykuje się do sprzedaży detalicznej

2022-10-03 12:42, akt.2022-10-03 14:18
publikacja
2022-10-03 12:42
aktualizacja
2022-10-03 14:18

Zakładamy, że do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca 2022 r. import węgla powinien sięgnąć ok. 11 mln ton.

Sasin: Import węgla nie ustanie. PGE szykuje się do sprzedaży detalicznej
Sasin: Import węgla nie ustanie. PGE szykuje się do sprzedaży detalicznej
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wicepremier, minister aktywów państwowych przypomniał, że podjął decyzję, aby dwie spółki - Węglokoks oraz PGE Paliwa - zwiększyły import węgla z zagranicy. "W wyniku tej decyzji, potem wzmocnionej jeszcze decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, do końca roku do Polski trafi ok. 11 mln ton węgla" - powiedział Sasin.

Wskazał, że importowany węgiel trafi do Polski głównie drogą morską.

Minister zapewnił, że cały importowany do kraju węgiel będzie przesiany, a ok. 3,5 mln ton trafi na cele grzewcze dla gospodarstw domowych. Jak podkreślił, ta wielkość pozwoli pokryć ubytek węgla, jaki powstał po wprowadzeniu embarga na rosyjski surowiec.

Wicepremier zapewnił, że w dłuższej perspektywie, czyli do końca sezonu grzewczego w 2023 roku ilość importowanego węgla jeszcze się zwiększy. "Zakładamy, że ten import osiągnie wielkość 17 mln ton węgla" - wskazał. (PAP)

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

Sasin: PGE prowadzi prace ws. uruchomienia sprzedaży detalicznej węgla

PGE Polska Grupa Energetyczna prowadzi prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej węgla - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zwróciliśmy się do samorządów, by zaangażowały się w dystrybucję węgla; nie powinno go zabraknąć - dodał.

"Zwróciliśmy się do samorządów (...), aby zaangażowały się w dystrybucję węgla; dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia (...) oraz transportu do miejsca docelowego" - powiedział Sasin na poniedziałkowym briefingu w Otwocku.

Wicepremier mówił, że "coraz więcej samorządów jest zainteresowanych, aby dostarczyć węgiel swoim mieszkańcom". "Dziękuję tym wszystkim samorządowcom, którzy już dzisiaj odbierają, kupują węgiel od importerów - czy to od PGE Paliwa, czy od Węglokoksu - i włączają się w tę akcję dostarczenia węgla do polskich rodzin, ponieważ kwestia dystrybucji, dotarcia do odbiorcy końcowego jest tutaj absolutnie kluczowa" - wskazał Sasin.

Szef MAP przypomniał, że PGE Polska Grupa Energetyczna w marcu uruchomiła sklep internetowy, za pośrednictwem którego sprzedaje "cały dostępny węgiel". "Polska Grupa Energetyczna prowadzi w tej chwili prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej. To w perspektywie listopada będzie mogło również zaistnieć; wtedy będziemy mogli sprzedawać bezpośrednio ten węgiel po takich cenach, jaki jest koszt sprowadzenia tego węgla do Polski, plus transport do miejsca docelowego" - powiedział Sasin.

"Węgla nie powinno zabraknąć, jeśli wszyscy popracujemy nad tym, żeby rzeczywiście logistycznie ten cały proces działał bez zarzutu, a możemy również dostarczyć go taniej" - wskazał.

Prezes PGE: uruchomiliśmy sprzedaż węgla dla klientów instytucjonalnych i przedsiębiorców

Uruchomiliśmy stronę internetową, za pośrednictwem której instytucje użyteczności publicznej, samorządy, a także przedsiębiorcy mogą kupić węgiel - poinformował w poniedziałek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak dodał, minimalne zamówienie to 25 ton.

Podczas konferencji prasowej w Otwocku szef PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski podkreślił, że firma realizuje zadanie "zasypania" na polskim rynku luki, która powstała po rosyjskim węglu.

"Do dziś sprowadziliśmy 4 mln ton, do końca roku to będzie 8 mln ton, a do końca sezonu, czyli do kwietnia sprowadzimy 10 mln ton" - poinformował prezes PGE.

Przekazał też, że kilka dni temu spółka PGE Paliwa uruchomiła specjalną infolinię i stronę internetową, za pośrednictwem której, wypełniając formularz, instytucje użyteczności publicznej, samorządy i przedsiębiorcy mogą kupić węgiel. "Każdy przedsiębiorca może u nas kupić na własne potrzeby węgiel. Minimalne zamówienie to 25 ton" - zaznaczył Dąbrowski.

Dodał, że cena węgla typu groszek sprzedawanego przez spółkę to 2100 zł plus VAT, natomiast cena miału to 1700 zł plus VAT.

"Zwróciliśmy się także do wszystkich samorządów w Polsce z apelem, by kupowały węgiel za pośrednictwem swoich spółek bądź przedsiębiorstw i dalej dystrybuowały paliwo do klientów po to, by wyeliminować pośredników, by węgiel był dostępny, tańszy" - przekazał prezes PGE. Jak mówił, do tej pory zgłosiło się kilkanaście samorządów, pierwszą partię węgla dla mieszkańców kupił Otwock.

Informacje nt. sprzedaży węgla dla klientów instytucjonalnych i przedsiębiorców, a także formularz do wypełnienia można znaleźć na poniższej stronie.

(PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Michał Boroń

mick/ wkr/ pad/ aop/ kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
arzab
Od 4 miesięcy najważniejsze osoby w państwie zajmują się non stop węglem, więc nie dziwi, że stan państwa jest taki jaki jest !
endes
Taaaaa…. Ciekawe ile tym razem zarobicie na Polakach!?… w Czechach węgiel od 800pln
onurb
Syn Wojciecha, tokarza, i Ireny, pracownicy biurowej. Został absolwentem XX Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Warszawie. W 1988 rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego; tytuł zawodowy magistra uzyskał w 1998 na podstawie pracy magisterskiej Piłsudczyków obraz i wizja Syn Wojciecha, tokarza, i Ireny, pracownicy biurowej. Został absolwentem XX Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Warszawie. W 1988 rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego; tytuł zawodowy magistra uzyskał w 1998 na podstawie pracy magisterskiej Piłsudczyków obraz i wizja ustroju politycznego Polski w latach 1923–1935. Od 1995 do 1998 był zatrudniony w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, następnie do 2004 w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jako dyrektor departamentu. Później pracował w administracji miejskiej w Warszawie, pełniąc kolejno funkcje kierownika urzędu stanu cywilnego i zastępcy burmistrza dzielnicy Śródmieście. I takim oto pseudo ekspertom po historii i politologii ten głupi naród oddał władzę. Jak mocno durny Polak musi dostać po du..ie żeby zaczął myśleć. Pytanie retoryczne. Nie ma na świecie kraju, który dałby się trzy razy rozebrać i zniknąć z map świata na 123 lata.
wibor3m
Język ciała jest tu bardzo ważny. Zakrywają genitalia ręką, co nie jest oznaką siły.....
forfun
na lato będzie jak znalazł nie marudzić rozejść się
langdon25
Ludzie węgiel po 996zł można już kupić w sklepach Polskiego Holdingu Narodowo-Spożywczego na terenie całego kraju !!!

Wasz Sisinek
martynus
" Kabaretowi Moralnego Niepokoju " wyrosła ostra konkurencja.
jkl777
Raczej gangowi "bystrzakow" ze Stonki.
bgiem
"PiS? Złego słowa nie powiem" Jarosława, właścicielka zakładu pogrzebowego.
robi1979
Sasin gdzie jest ten węgiel po 996zł za tonę??? Ten osobnik to przepis na rozwalenie polskiej gospodarki!!!!!!

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki